Designteka

wydarzenia

7. urodziny Zamku Cieszyn

23.01.2012

Zapraszamy na obchody 7. urodzin Zamku Cieszyn, które odbędą się w dniach 3-5 lutego 2012 roku.

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami był sobie Zamek. Nie był to zwykły Zamek, ale Zamek nowoczesny. Znacie tę bajkę? Nie?

To wybierzcie się w podróż za siedem gór i lasów – to tylko wydaje się daleko. Spieszcie się, bo już w lutym Zamek Cieszyn

będzie obchodzić 7. urodziny, a Cieszyn stanie się zimową stolicą dizajnu.

Historia, rzemiosło, tradycja, współpraca z przemysłem, eksperyment: wszystko to będzie obecne na urodzinach.

Kolejny raz dizajn zostanie „odczarowany” – pokażemy jego użyteczność w wielu sferach życia i udowodnimy, że peryferie mogą być bardzo inspirujące!


Urodzinowe wystawy:

Najlepsze Projekty Dyplomowe 10/11

3 lutego–15 kwietnia 2012 // sala wystawowa, Oranżeria

kurator wystawy: Anna Zabdyrska

Wystawa jest związana z corocznym przeglądem najciekawszych dyplomów z wydziałów projektowych, który organizuje kwartalnik projektowy „2+3D”. Po raz drugi przegląd ma charakter międzynarodowy. Do Cieszyna przyjadą prace z Polski, Słowacji, Czech i Węgier. Dla ich autorów wyróżnieniem jest publikacja w magazynach „2+3D” i „Typo”, na stronie internetowej przeglądu oraz prezentacja na wystawie otwieranej podczas urodzin Zamku. Wielu autorom, którzy uczestniczyli we wcześniejszych edycjach, publikacja projektu dyplomowego i pokazanie go na wystawie, ułatwiły nawiązanie pierwszych profesjonalnych kontaktów i start do kariery zawodowej.

Przegląd zorganizowany dzięki pomocy finansowej Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

ZAPROJEKTOWANE DLA PREZYDENCJI

3–29 lutego 2012 // mała sala wystawowa, Oranżeria

kurator wystawy: Ela Skrzypek

To okazja, by zobaczyć meble, upominki i publikacje przygotowane na potrzeby polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Ich autorami są czołowi polscy projektanci, których Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprosiło do współpracy w 2010 r. Wyszli oni z założenia, że przedmioty opowiadają o Polsce tak samo wyraziście jak słowa. Minimalizm i funkcjonalność stanowią wspólny mianownik wszystkich projektów, stworzonych z naturalnych, tradycyjnych materiałów, takich jak drewno, porcelana czy krzemień pasiasty. To dizajn nawiązujący do naszej kultury a przy tym interesujący, nowoczesny, czasem zabawny. Pokazuje Polskę jako kraj kreatywnych ludzi, będący młodym sercem Europy.

Archeologia Fabryki

4 lutego–4 marca 2012 // Basteja, Zamek

kurator wystawy: Bogdan Kosak

Uczestnicy warsztatów w październiku 2011 roku poszukiwali pod okiem profesjonalistów, m.in. ceramika Bogdana Kosaka, inspiracji w niedziałającej już fabryce Porcelany Śląskiej w Katowicach. Być może byli ostatnimi świadkami i użytkownikami miejsca z wygaszonymi piecami i tysiącami gipsowych form. Powstałe obiekty oraz fotografie można będzie można oglądać na wystawie powarsztatowej, którą otwieramy podczas urodzin. Wystawa jest organizowana w ramach drugiej edycji projektu Design Silesia.

Nowa tradycja? Rzemiosło i dizajn

3 lutego – 5 marca 2012 // sala wystawowa Zamku

kurator wystawy: Sebastian Woźniak

Tradycyjne rzemiosło jest coraz bardziej cenione w świecie dizajnu. Projektanci coraz chętniej sięgają po dawne techniki i materiały, ale rzemiosło wykorzystują w twórczy sposób, proponując nowe spojrzenie na tradycję. Świat zachwyca się rzemiosłem, my chcemy się zachwycać i chwalić tym, co mamy pod nosem, a czego często nie dostrzegamy. „Nowa tradycja” to spotkanie rzemieślników Śląska Cieszyńskiego – ludzi z pasją pielęgnujących tradycję oraz projektantów, którzy z pasją odkrywają dla nas rzemiosło na nowo. To wystawa prac mistrzów rzemiosła z regionu uzupełniona o obiekty pokazujące, co projektant robi w izbie rzemieślniczej.

PROJEKT – PROCES – PRODUKT

10 lat PE-P

3–29 lutego 2012 // Oranżeria

kurator wystawy: zespół PE-P

Wystawa pokazuje dziesięcioletnie doświadczenia Pracowni Programów Edukacyjnych i Współpracy z Przemysłem, prowadzonej przez prof. Katarzynę Laskowska na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Współpraca w ramach 25 kooperacji z przemysłem przyniosła ponad 140 opracowanych projektów, z których 50 doprowadzono

do produkcyjnych prototypów. Wystawa to kolekcja mebli, oświetlenia, uniwersalnego wyposażenia wnętrz oraz dokumentacji procesu projektowego. 6 wdrożonych projektów powstałych w ramach PE-P, prezentowanych na wystawie wraz z kolejnymi 15, stało się paszportem do profesjonalnej kariery dla młodych projektantów.

Wydział Architektury i_Wzornictwa UA w_Poznaniu.

Design Faction

3–12 lutego 2012 // antresola, Zamek

kurator wystawy: Kasia Jeżowska

łac. fictio – tworzenie, kształtowanie, wymyślanie

łac. factio – czyn, działanie

Wystawa prezentuje dwanaście historii, które badają przestrzeń współistnienia dizajnu i nauki. Projekty spekulują na temat możliwości ludzkiego ciała, zacierając granicę pomiędzy innowacją a krytycznym komentarzem. Przenośne mini-urządzenia, tymczasowe protezy i aktywne implanty są odpowiedzią projektantów na postęp technologiczny. Ich autorzy mącą nasz komfort bycia użytkownikiem, sprawiając, że z niepokojem zaczynamy się zastanawiać czy jest to projektowa fikcja czy kolejny krok w ewolucji technologicznej.

Projekt powstał przy współpracy z British Council.

POKÓJ

3–29 lutego 2012 // Oranżeria

koordynatorzy wystawy: Maciej Stefański, Piotr Godlewski

Wystawa zorganizowana przez Uczelniane Centrum Przedsiębiorczości przedstawia projekty studentów i absolwentów dwóch wydziałów Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Projekty są przykładem nowoczesnego myślenia o meblach i ich roli we współczesnych wnętrzach. Stawiają pod znakiem zapytania utarte rozwiązania i próbują na nowo zdefiniować formę mebli codziennego użytku. Jasna, minimalistyczna estetyka, innowacyjna ergonomia i zaskakujące pomysły, to tylko niektóre powody, żeby zobaczyć tę wystawę.

Lampy z Corianu®

3–29 lutego 2012 // Presso, Oranżeria

kurator wystawy: Ewa i Wojciech Trzcionkowie

Żywa galeria designu Design Alive w klubokawiarni Presso (Oranżeria Zamku Cieszyn) to jedyne miejsce w Polsce, gdzie prezentowana jest stała ekspozycja najlepszego polskiego wzornictwa ostatnich lat. Wystawa stale się zmienia. Z okazji 5. Urodzin galerii i klubokawiarni kolekcja zostanie poszerzona o kolejne ciekawe meble, m.in. niezwykłe

lampy, wykonane z Corianu na zlecenie firmy DuPont przez projektantów z Republiki Czeskiej i Polski. Wcześniej pokazywano je tylko na targach w Mediolanie oraz festiwalu designu w Łodzi. Organizatorzy: portal DesignAlive.pl oraz klubokawiarnia Presso.

Izba Cieszyńskich Mistrzów

Od 4 lutego 2012 // ul. Stary Targ 2, Cieszyn

opiekun wystawy: Jerzy Wałga

Miejsce, w którym spotkała się tradycja z dizajnem. Izba Cieszyńskich Mistrzów to ekspozycja tradycyjnych, ginących rzemiosł Śląska Cieszyńskiego oraz sylwetek i mistrzostwa lokalnych rzemieślników. Śląsk Cieszyński był historycznie (i jest nadal)

ośrodkiem, w którym rozwijały się liczne techniki rzemieślnicze, m.in. rusznikarstwo, piernikarstwo, grawerstwo, rymarstwo, hafciarstwo, czy wyrób filigranowej biżuterii. // Izba powstaje przy funkcjonującym warsztacie znanego cieszyńskiego rusznikarza Jerzego Wałgi, a zaprojektowały ją studentki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych: Sabina Knapczyk, Monika Majchrzak, Aleksandra Satława, Katarzyna Małysiak i Magdalena Pawlas pod opieką Janusza Konaszewskiego.

TYPO PLAKAT

3–12 lutego 2012 // Muzeum Drukarstwa (ul. Głęboka 50, Cieszyn)

kurator wystawy: Pavel Noga

Codziennie za pośrednictwem najnowocześniejszych technologii docierają do nas ogromne ilości informacji, których nie jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać. Oprócz wszystkich sposobów komunikacji cyfrowej i satelitarnej, niepozornie istnieją plakaty – prastare formy przekazywania wiadomości pomiędzy ludźmi. Swój złoty wiek przeżyły przed stu laty, a choć wielu prorokowało im rychły koniec, nie zniknęły, pomimo że muszą o swoje miejsce walczyć z city lightami i programowanymi wyświetlaczami … Być może zmieniła się ich rola, lecz wciąż potrafią intrygować. Na wystawie pojawią się plakaty autorów z Polski, Czech i Słowacji. Na żadnym z nich nie znajdziemy ilustracji, czy fotografii. Główną rolę odgrywają tylko litery, cyfry i kolory.

Więcej na www.zamekcieszyn.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas