Designteka

wydarzenia

Tkaniny mają głos

24.01.2012

Projekt AZE na wystawie „TALKING TEXTILES” w Sztokholmie.Po raz kolejny produkt polskiego duetu projektowego AZE design zostanie zaprezentowany w prestiżowym gronie najważniejszych projektów wyselekcjonowanym przez kuratorkę Li Edelkoort – uznaną przez magazyn ICON za jedną z 30 najbardziej wpływowych osób w świecie designu. Wśród projektów zwiastujących nadchodzący renesans tkaniny znalazł się szydełkowany dywan Nodus, który zobaczymy podczas STOCKHOLM Design WEEK 2012.

W przestrzeni wystawienniczej Design Hall od 3 do 7 lutego zaprezentowany zostanie autorski wybór projektów, które na nowo definiują tekstylia, techniki ich wytwarzania i zapowiadają powrót tkanin do wnętrz w których przebywamy. Na wystawie zobaczymy prace m.in. takich designerów jak: Paticia Urquiola, Fernando & Humberto Campana, Tokujin Yoshioka, Marteen Baas, Studio Job czy Bokia.

Wśród tych nazwisk pojawi się polski akcent w postaci dywanu NODUS studia projektowego AZE design.

Wybór prac jak twierdzi Li Edelkoort, kuratorka wystawy to zapowiedź nadchodzących zmian w naszym najbliższym otoczeniu. Wystawa „TALKING TEXTILES” prezentuje nowe oblicze tekstyliów i pokazuje jak szerokie może być ich zastosowanie. Na wystawie nie znajdziemy tkanin jakie spotykamy na co dzień. Pomimo zbieżności zastosowań prezentowane tkaniny (dywany, zasłony, akcesoria meblowe, oświetlenie ale również instalacje multimedialne czy technologie druku 3d) pokazują, że włókienniczy horyzont wciąż ulega przemieszczeniu poszukując nowych, kreatywnych rozwiązań, łączących nowoczesne technologie z prostymi i pierwotnymi technikami tkackimi.

Polskim akcentem na wystawie będzie dywan NODUS studia projektowego AZE design. Jest on współczesną interpretacją rękodzieła, która biorąc za punkt wyjścia tradycyjne rozwiązania tworzy nowe, współczesne wzory o odmiennych zastosowaniach.

Dywan NODUS bazuje na ludowej technice szydełkowej, wykorzystując jej nieograniczone wręcz możliwości. Bogata ornamentyka i misterne sploty są wynikiem umiejętnego przetwarzania prostego tworzywa jakim jest nić. Poprzez zmianę materiału, rozmiaru i zasadę kształtowania struktur obiekt osiąga zupełnie nowe przeznaczenie oraz zaskakujący efekt estetyczny. Każdy dywan jest ręcznie „szydełkowany” z ponad 1.500 m sznura.

DESIGNHALL @ Konstfack, a new mobile platform

LM Ericssons väg 26 (Hägersten, Stockholm)

3 lutego (środa) – 7 lutego (niedziela)

godz. otwarcia: 12:00 – 18:00 (codziennie)

wernisaż: wtorek, 2 lutego, godz. 19:00

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas