wydarzenia
Co design może nad morzem
Zobacz, co design może nad morzem!
Branża projektowa czeka na to wydarzenie cały rok! Już 1 lipca rusza festiwal Gdynia Design Days. Będzie to okazja do inspirujących spotkań, zdobycia nowej wiedzy i wymiany doświadczeń z ekspertami w twórczej i swobodnej atmosferze.
Przyjedź, zobacz, zainspiruj się!
Najnowsze trendy i kierunki w projektowaniu będzie można śledzić na inspirujących wystawach w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, który w tym roku stanie się głównym centrum festiwalowym. Wystawy, stanowiące autorską interpretację hasła tegorocznej edycji ODZYSKANE, pokazują, że projektowanie odnajdujemy nie tylko w pięknych przedmiotach, ale coraz częściej w projektach rozwiązujących problemy natury ekologicznej i społecznej.
Wystawa główna to międzynarodowy przegląd projektów związanych z tematyką morza. Pokazane zostaną nie tylko gotowe produkty, ale również dobrze zaprojektowane strategie, usługi i procesy. Jak mówi kuratorka wystawy, Izabela Bołoz: „Zajmiemy się analizą specyfiki regionów przybrzeżnych i przyjrzymy się, zarówno w skali mikro, jak i makro, jak morze inspiruje i oddziałuje na myśl projektową”.
Wystawa In motion zaprezentuje nowoczesne produkty i rozwiązania przystające do współczesnego dynamicznego trybu życia, zaprojektowane w ciągu ostatnich kilku lat. Co je łączy? Łatwy montaż, demontaż, transport i przechowywanie, lekkość, niewielkie gabaryty, minimalizm, ergonomia. Dowiedz się czy w niedalekiej przyszłości każdy aktywny człowiek będzie posiadał plecak pełen ultralekkich, świetnie zaprojektowanych, rozkładanych produktów, umożliwiających korzystanie z wszelkich możliwych warunków.
Na wystawie Irrational Times, inspirowanej wzajemnymi wpływami kultury słowiańskiej i skandynawskiej, zobaczymy obiekty łączące dawne techniki rzemieślnicze z nowoczesnymi technologiami produkcji, np. drukiem 3D. Miasto i Las to projekt, którego celem jest zwrócenie uwagi na zwierzęta żyjące w miastach: ssaki, owady, ptaki, dla których projektanci stworzyli budki lęgowe.
Goście będą mieli okazję zapoznać się z dorobkiem Spółdzielni Artystów Plastyków ŁAD, mającej swoje trwałe miejsce w polskiej i światowej historii designu. Przybliżymy również sylwetkę profesora Edmunda Homy – jednego z najważniejszych projektantów mebli siedziskowych powojennej Polski, oraz jego najważniejszego i jednocześnie najmniej znanego dzieła – krzesła H106. W Muzeum Miasta Gdyni kontynuowany będzie cykl Polskie Projekty Polscy Projektanci, w tym roku poświęcony twórczości wybitnego ceramika Marka Cecuły.
Zaprojektuj swój sukces, czyli co projektant powinien wiedzieć o biznesie
Każda twórczość funkcjonuje dzisiaj w ścisłym związku z aspektami biznesowym. Dlatego w tym roku znaczna część festiwalowych wydarzeń organizowana jest z myślą o łączeniu branży projektowej z biznesem. Pojawią się specjalne moduły szkoleniowe, mające na celu dostarczenie uczestnikom gotowych narzędzi i praktycznej wiedzy, które z łatwością będą mogli wykorzystać w swojej pracy. Spróbujemy znaleźć odpowiedzi na pytanie, jak poruszać się po szerokich wodach biznesu i nie zatonąć.
O tym jak osiągnąć przewagę konkurencyjną dzięki designowi porozmawiamy ze znakomitymi ekspertami podczas warsztatów Design Językiem Biznesu. Dopełnieniem wydarzenia będzie Design Safari – warsztat i wycieczka poznawcza, która pozwoli zobaczyć oraz doświadczyć usługi, produkty i przestrzenie z punktu widzenia odbiorcy. W ramach warsztatów Odzyskać pamięć – gra o przetrwanie firmy postaramy się wspólnie określić cele, strategie działania oraz wartości pozwalające na funkcjonowanie biznesu w branży kreatywnej. Z kolei dla przedsiębiorców z sektorów kreatywnych, stawiających swoje pierwsze kroki w prowadzeniu firmy, przygotowany został cykl Stwórz i Sprzedaj – praktyczny panel szkoleniowy z zakresu biznesu, marketingu i sprzedaży. Na warsztatach DESIGNuj swój pomysł na biznes skupimy się na tym, jak przejść od pomysłu do realizacji, aby zapewnić mu rynkowe powodzenie.
GDD promuje twórców
…zwłaszcza tych najlepszych. Stwarza niepowtarzalną okazję do spotkań i dyskusji z twórcami, wymiany wiedzy, nawiązania nowych kontaktów, zaistnienia w środowisku. Dla wielu okazuje się też kamieniem milowym w drodze po projektowy sukces.
Po raz kolejny, w ramach festiwalu, nagrodzimy najlepszych adeptów wzornictwa w ramach konkursu Młodzi na Start, organizowanego przez redakcję ELLE Decoration. Wydarzeniu towarzyszyć będzie Strefa Wiedzy Projektanta, w ramach której eksperci, członkowie kapituły konkursu, odpowiedzą na pytania nurtujące młodych twórców. Na specjalnej wystawie przypomnimy także, kto otrzymał „Oscary Designu” za rok 2015 – Design Alive Awards, nagrody uznawane za najbardziej prestiżowe w branży kreatywnej w Polsce. A w ramach Design Alive Talks będziemy mieli szansę porozmawiać z jej laureatami.
Gdynia kocha projektantów!
A projektanci pokochają Gdynię. Wystawy, spotkania, prelekcje, warsztaty – wszystko to służyć będzie poszerzaniu horyzontów i pogłębianiu wiedzy profesjonalistów z branży projektowej. Przez 10 festiwalowych dni będziemy twórczo ładować akumulatory, czerpać inspiracje do pracy i wypoczywać, korzystając z uroków morza, letniej atmosfery i miejskich atrakcji Gdyni.
Kiedy: 1-10 lipca
Gdzie: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia| Strefa Miasto
Wernisaż otwierający festiwal: 1 lipca | godz. 18:00 | Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia
Więcej informacji:
Instagram: @gdyniadesigndays