Designteka

dodatki

D.E.S.I.G.N. dla najmłodszych

08.05.2010

Już 14 maja 2010 roku ukaże się „D.E.S.I.G.N.” , czyli „domowy elementarz sprzętów i gratów niecodziennych”.

„D.E.S.I.G.N.” – kontynuacja przebojowego „D.O.M.K.U.” – to nowatorska książka dla dzieci o najbardziej wszechobecnej i najbardziej niedocenianej ze sztuk.

„D.E.S.I.G.N.” to przyprawiający o zawrót głowy, bogato ilustrowany przegląd 69 najciekawszych projektów wzornictwa przemysłowego z ostatnich 150 lat – od tych klasycznych po te najbardziej zwariowane: łóżko w kształcie ringu bokserskiego, pobazgrany żyrandol, lustro kościotrup czy plisowaną lampę. Większość z nich to ikony designu zaprojektowane przez najwybitniejszych projektantów – od Le Corbusiera po Philippe’a Starcka. Poprzez lekkie i dowcipne opisy, barwne anegdoty i jeszcze barwniejsze ilustracje „D.E.S.I.G.N.” bawi, zadziwia i uwrażliwia na estetykę i formę otaczających nas przedmiotów.

Książka zawiera mnóstwo treści edukacyjnych podanych w niezwykle atrakcyjny i nowoczesny sposób. Czytając anegdoty o poszczególnych projektach, poznając historie ich powstania i sylwetki projektantów i oglądając efektowne i dowcipne ilustracje, dzieci dowiadują się na przykładach, na czym polega projektowanie. I z każdą stroną książki przekonują się, jak niezwykle bogatą dziedziną jest wzornictwo przemysłowe.

„D.E.S.I.G.N.” uświadamia młodym czytelnikom, że właściwie wszystko, co nas otacza, zostało przez kogoś zaprojektowane, i że wygląda właśnie tak, a nie inaczej, z jakichś konkretnych powodów. Pokazuje też, że wszystko może być zaprojektowane na wiele sposobów – nawet tak banalny przedmiot jak suszarka do naczyń nie musi być nudny i nijaki. Nawet kaloryfer może być piękny.

„D.E.S.I.G.N.” uczy, że podczas projektowania wchodzi w grę bardzo wiele różnych czynników, takich jak: funkcja przedmiotu, estetyka, cena, tworzywo, konstrukcja, technologia produkcji, ekologia. I że charakter każdego projektu zależy od tego, które z tych czynników zostaną w nim uznane za ważniejsze, a które za mniej ważne.

Z „D.E.S.I.G.N.U.” dzieci dowiedzą się, jak różne mogą być podejścia do projektowania. Projektowana rzecz zwykle jest traktowana przede wszystkim jak użytkowy, funkcjonalny przedmiot. Bywa odpowiedzią na konkretny problem praktyczny (np. lampa Arco braci Castiglioni, lampa Plissé Ingi Sempe, sofa Confluences Philippe’a Nigro). Ale przy tym może też być dziełem sztuki (Coffee Table Isamu Noguchiego), symbolem, przez który projektant chce coś przekazać (Up 5 i Up 6 Gaetana Pesce), albo wręcz żartem lub popisem nieograniczonej wyobraźni twórcy (sofa Pratone Grupy Sturm, fotel Joe Paola Lomazziego, Donata D’Urbino, Jonathana De Pas czy łóżko-ring Masanoriego Umedy). Projektant może dążyć do tego, by jego projekt był jak najprostszy (ścienny odtwarzacz CD Naoto Fukasawy) i jak najnormalniejszy (karmnik dla ptaków Jaspera Morrisona), albo starać się, by był jak najbardziej niezwykły i efektowny, by zwracał na siebie uwagę (biurko Donkey Martin grupy Ibride czy sofa Pratone grupy Sturm). Projektowanie może też polegać na twórczym przetwarzaniu już istniejących projektów (fotel Smoke Maartena Baasa) i dawnych stylów czy wzorów estetycznych (lampa Bourgie Ferrucia Lavianiego).

„D.E.S.I.G.N.” pokazuje, że pomysłowość projektantów nie zna granic, a inspiracją może być dla nich niemal wszystko: krajobraz (sofa Polder Helli Jongerius), malarstwo (fotel Red and Blue Gerrita Rietvelda), dawne style i projekty (Barcelona Ludwiga Miesa van der Rohe, lampa Bourgie Ferrucia Lavianiego), historia (krzesła Tudor Jaime Hayona), przyroda (regał Clouds braci Bouroullec, kran Jean-Marie Massauda), piękno ludziego ciała (krzesła Him, Her Fabia Novembre), problemy społeczne (laptop dla dzieci Yvesa Behara) czy ekologia (krzesła braci Campana, komoda Tejo Remy’ego).

W książce prezentowane są przede wszystkim meble – krzesła, fotele, sofy, stoliki, biurka i szezlongi – ale także inne domowe przedmioty (lampy, dywany, akcesoria kuchenne, wazon, lustro, wieszak i wiele innych). Oczywiście musiały się w niej znaleźć między innymi projekty opracowane specjalnie z myśla o dzieciach, takie jak zabawkowy słoń Charlesa i Ray Eamesów, laptop zaprojektowany przez Yvesa Behara dla dzieci z krajów najbiedniejszych, domek do zabawy i dziecięca kolekcja mebli Javiera Mariscala czy tapeta do kolorowania polskich projektantów z AZE Design. Są nawet dwa projekty przedmiotów przeznaczonych dla zwierząt – domek dla psa Michaela Younga i karmnik dla ptaków Jaspera Morrisona.

Obok dzieł słynnych projektantów z całego świata w „D.E.S.I.G.N.I.E.” znajdziemy projekty młodych polskich projektantów: Magdaleny Lubińskiej i Michała Kopaniszyna, Tomka Rygalika, Agaty Kulik-Pomorskiej i Pawła Pomorskiego, Anny Kotowicz-Puszkarewicz i Artura Puszkarewicza (AZE Design) oraz Oskara Zięty.

„D.E.S.I.G.N.” jest druga książką w serii zapoczątkowanej przez „D.O.M.E.K.” – pierwszą książkę dla dzieci o współczesnej architekturze. Książka ta okazała się wielkim sukcesem: zdobyła tytuł Książki Roku IBBY 2008 w kategorii graficznej, została wpisana na międzynarodową Listę Honorową IBBY (czyli listę najciekawszych i najbardziej wartościowych książek dziecięcych z całego świata), wzbudziła zainteresowanie wielu wydawców zagranicznych (została sprzedana do Włoch i Niemiec, gdzie również zdobywa nagrody).

Ewa Solarz – skończyła Historię Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka w magazynie „Dom&Wnętrze”. Dziś tworzy internetowy poradnik wnętrzarski www.domplusdom.pl. Mama Jaśka i Marianki. „D.E.S.I.G.N.” jest jej pierwszą książką.

Aleksandra i Daniel Mizielińscy, czyli HIPOPOTAM STUDIO – art dyrektorzy progresywnego i ultradźwiękowego studia dizajnerskiego www.hipopotamstudio.pl. Autorzy m.in. książek „D.O.M.E.K.” i „Miasteczko Mamoko”.

Więcej na: www.wydawnictwodwiesiostry.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas