wydarzenia
Design Museum w Helsinkach
Design Museum w Helsinkach to jedno z najstarszych europejskich muzeów poświęconych tematyce wzornictwa. Nie powinno to nikogo dziwić, bo Finowie są nacją wyjątkowo poważnie traktującą kwestie designu. Nawet w muzealnym sklepie z pamiątkami znajdziemy tu przedmioty reprezentujące światową czołówkę: projekty m. in. takich designerów jak Alvar Alto, Kaj Franck, Timo Sarpaneva. Od początku 2010 roku godną oprawę dla tej ekspozycji stanowią meble Muunto.
Helsińskie muzeum powstało w 1873 roku jako kolekcja do studiów dla uczniów szkoły artystyczno-rzemieślniczej. Z podobnego okresu pochodzi również jego obecna siedziba, zaprojektowana przez Gustafa Nyströma. Wewnątrz znajdziemy imponujące zbiory sztuki użytkowej w których najstarsze eksponaty datowane są na XIX wiek. Jednak ich najbardziej interesująca część to fińskie wzornictwo z XX wieku, znane i cenione na całym świecie.
W muzealnym sklepie znajdziemy szeroką ofertę fińskiego i zagranicznego designu. Można tu zakupić nieśmiertelne klasyki takich marek jak Iittala, Arabia czy Artek oraz przedmioty stworzone przez najmłodsze pokolenie fińskich projektantów, grafików i jubilerów. Oczywiście nie brakuje plakatów, albumów i wydawnictw o designie – m. in. związanych z kolejnymi wystawami organizowanymi przez muzeum. Taka szeroka oferta wymagała neutralnej, a zarazem eleganckiej oprawy. Ważna była też funkcjonalność nowych mebli – sklep znajduje się co prawda w dość dużej sali, ale musi ją dzielić z muzealną kafejką, więc istotnym problemem przy aranżacji było praktyczne zagospodarowanie ograniczonego miejsca i zachowanie estetycznej atrakcyjności ekspozycji.
Jednolite, białe półki i panele systemu Muunto stanowią spokojne, neutralne tło dla różnokolorowych drobiazgów i książek. Jednak dzięki zygzakowatemu ułożeniu półek ekspozycja na głównej ścianie nie jest monotonna. Zapasy oferowanych przedmiotów z powodzeniem mieszczą sie w najniższym rzędzie szafek z zamykanymi drzwiczkami. Ich bryły dzięki zawieszeniu nad podłogą zyskują optyczną lekkość i nie obciążają zbytnio całości kompozycji. Na ścianie tuż przy wejściu również mamy na dole zamykane szafki i komody z szufladami na zapasy towarów, a na górze półki i zawieszone na metalowych relingach specjalne wieszaki na pocztówki.
Sklep w Design Museum w Helsinkach to dobry przykład zastosowania systemu Muunto w przestrzeniach handlowych. Projektanci wnętrza znakomicie wykorzystali takie cechy systemu jak modułowość, elastyczność, możliwość jednoczesnego przechowywania i eksponowania przedmiotów. W połączeniu z elegancją i wysoką jakością wykonania sprawiają one, że Muunto to ciekawa propozycja do wnętrza ekskluzywnego butiku, drogerii, galerii z designem czy każdego innego miejsca sprzedaży o podwyższonym standardzie.
Źródło i zdjęcia: www.profundo.pl