wydarzenia
Wystawa CURIOSA
CURIOSA to ostatnia i podsumowująca odsłona projektu PONDERABILIA.Trzy oblicza design. W ramach tego projektu zostały dotychczas zaprezentowane przedmioty użytkowe związane z kategorią „jednorazowości” („Res Momentariae”) oraz „narzędzi” („Instrumenta”). Wystawa CURIOSA (łac. curiosum – rzecz ciekawa, ekscentryczna, dziwna) natomiast koncentruje się na zagadnieniach istoty przedmiotu użytkowego, a więc ciągłym napięciu pomiędzy jego funkcjonalnością i estetyką.
PONDERABILIA. Curiosa wpisują się w historię dawnych gabinetów osobliwości, w których gromadzono nie tylko cenne zabytki, ale także niezwykłe okazy tworów fauny, flory i przyrody nieożywionej, szukając naukowego wyjaśnienia procesów rządzących naturą, przy jednoczesnej fascynacji jej anomaliami. W podobny sposób wybór eksponatów prezentowanych na wystawie podporządkowany został jednocześnie racjonalnej refleksji nad naturą używanych przez nas rzeczy, jak i instynktownej tęsknocie za niezwykłością, fascynacji tym co ekstrawaganckie i niecodzienne. Grupie przedmiotów o wysublimowanych, kapryśnych formach, pozostających nierzadko w sprzeczności z ergonomią ich użytkowania, towarzyszą obiekty o skrajnie wyspecjalizowanej funkcji. Wśród nich znalazły się także projekty-żarty i prace artystów będące wyrazem ich refleksji nad różnymi aspektami procesu tworzenia przedmiotów użytkowych.
Podobnie jak w przypadku poprzednich wystaw obiektom autorstwa światowej sławy projektantów i renomowanych marek (jak członkowie grupy Memphis: min. Stefano Giovannoni, Ettore Sottsass, Matteo Thun czy Karim Rashid oraz grupa Atypyk) towarzyszyć będą prace młodych designerów z Polski (jak LIMO design, Karina Marusińska) i zagranicy (np. grupy: Qubus, Vij5 ).
Wystawie towarzyszyć będzie wydanie publikacji, podsumowującej cykl Ponderabilia. Trzy oblicza designu.
PONDERABILIA. Curiosa
ekspozycja: 12-28.11.2010
wernisaż: 12.11.2010, godz. 19:00
kuratorka cyklu: Agnieszka Gryska
opieka merytoryczna: Damian Bieniek (Fundacja SPOT.), Anna Grabowska-Konwent (Muzeum Narodowe w Poznaniu)
identyfikacja wizualna, projekt wystawienniczy: Ryszard Rychlicki (2RAM)
organizator: Fundacja SPOT.
współpraca: Galeria Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Cykl wystaw Ponderabilia.Trzy oblicza designu
Przedmioty nabierają w naszym życiu coraz większego znaczenia. Produkujemy ich coraz więcej, używamy ich, ale często zapominamy, że i one – w pewnym sensie – używają nas. Wpływ samochodów, lodówek, telefonów komórkowych i komputerów na nasze życie jest niezaprzeczalny. W cyklu PONDERABILIA zaprezentujemy jednak grupy przedmiotów, które w nieoczywisty sposób na nas oddziałują i mają dla nas znaczenie. W codziennym życiu przeważnie pozostają one dla nas niewidzialne – używamy ich, ale nie poświęcamy im większej uwagi. Dopiero w muzealnej gablocie te same przedmioty zaczynają przyciągać nasz wzrok. Stojąc przed szybą, za którą prezentuje się nam znany-nieznany przedmiot, możemy odczuć dystans dzielący nas od rzeczy. W tej relacji my jesteśmy aktywni, zmienni i docześni, one zaś bierne ale wieczne i trwałe. Ale czy zawsze?
Cykl wystaw PONDERABILIA poświęcony jest przedmiotom i ich statusowi, a szczególnie relacjom pomiędzy funkcjonalnością i estetyką, designem i sztuką. Termin ponderabilia (od łac. poderabilis – dający się zmierzyć, zważyć) oznacza rzeczy i zjawiska konkretnie istniejące. Imponderabilia natomiast to rzeczy i zjawiska nieuchwytne, niematerialne a przez to tajemnicze i zagadkowe. Związek pomiędzy tą parą sformułowań dobrze ilustruje relację, jakiej istnienie zazwyczaj zakłada się pomiędzy tzw. sztuką stosowaną i pozostałymi sztukami plastycznymi. W trzech kolejnych wystawach cyklu ta oczywista relacja będzie poddawana w wątpliwość.
miejsce ekspozycji:
SPOT., ul. Dolna Wilda 87, 61-501 Poznań