wydarzenia
Dwa dni z designem
„Niewidzialny design” to wydarzenie prezentujące dobre praktyki w designie rozumianym jako interdyscyplinarne projektowanie. Wykłady i i warsztaty obędą się 17-18 stycznia. Organizatorami wydarzenia są School of Form, Concordia Design, Zakład Badań Kultury Wizualnej i Materialnej w Instytucie Socjologii UAM.
Celem wydarzenia „Niewidzialny design” jest spotkanie ze sobą różnych środowisk związanych z projektowaniem i analiza możliwości interdyscyplinarnej pracy projektowej. To przegląd modelowych rozwiązań, a także miejsce na dyskusję o potencjałach takiej współpracy i jej ograniczeniach. Dzięki współpracy trzech instytucji możliwe jest spojrzenie na projektowanie z różnych perspektyw – uczelni i nauki, projektantów praktyków oraz styku przemysłu, projektantów i biznesu.
O praktycznym wykorzystaniu zarządzania designem w biznesie opowiedzą eksperci z Concordia Design – centrum innowacji, designu i kreatywności – Anna Wróblewska (innowacja&kreatywność&design management) i Joanna Sosnowska-Cecuła (nowoczesne metody marketingowe) podzielą się przykładami projektów Concordia Design dla rozwoju firm realizowanych w oparciu o narzędzia zarządzania designem, „Design management – jak stworzyć różnice” – 17.01 godz. 16.00-18.30. Z kolei o powinowactwie projektowania i kreatywności dowiedzą się uczestnicy warsztatów, które poprowadzi Sylwia Hull-Wosiek (odpowiedzialna za obszar Concordia Workshops) „Kreatywność to nie talent, to proces myślenia najwyższej jakości” 18.01 godz. 12.00-15.00. „Obecny system oświaty jest zbudowany na ocenach zero jedynkowych nie dopuszczając innych odpowiedzi. Tymczasem kreatywność zakłada wielość odpowiedzi. Także my sami zabijamy kreatywność nie dając sobie zgody na popełnianie błędów, a to one przecież przynoszą informację zwrotną i w rezultacie szukanie innych, lepszych rozwiązań. Na szczęście technik pobudzania kreatywności można się nauczyć” – mówi trenerka Sylwia Hull-Wosiek.
Wykłady i warsztaty w ramach konferencji „Niewidzialny design” odbędą się 17.01 w godz. 9.00-19.00, a 18.01 w godz. 9.00-18.30. Wszystkie wystąpienia, wykłady i warsztaty odbywają się w siedzibie School of Form – w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich. Impreza towarzysząca konferencji odbywa się w Concordia Design centrum innowacji, designu i kreatywności.
Zaplanowane są dwa panele dyskusyjne poświęcone interdyscyplinarności projektowania. Poszczególne wystąpienia podzielone zostały na bloki tematyczne: Projektowanie kodem (o nowych technologiach komunikacji, produkcji, konsumpcji), Przestrzeń wokół nas (o przekroczeniu przestrzeni projektowaniem), Dizajn+nauka, Cyfrowe przymiarki, Zmysłowe projektowanie, Design+przemysł, Praktyka 2.0, Ile daje 2D+3D, Dizajn+instytucje publiczne, Między ciałem a systemem – moda wśród nowych wyzwań. W ramach konferencji odbędą się ciekawe warsztaty: „W zgodzie z potrzebami. Projektowanie z perspektywy użytkownika”, „LifeDesign czyli ćwiczenie projektowania myślenia”, „Dzielenie się” oraz „Kreatywność to nie talent, to proces myślenia najwyższej jakości”. Pełen program konferencji dostępny jest na stronie http://niewidzialnydizajn.pl .
Projektowanie najczęściej kojarzone jest z przedmiotami, estetyzacją życia codziennego. Dizajn to dużo więcej – sposób myślenia i działania przejawiający się w specyficznym podejściu do rozwiązywania złożonych problemów współczesnego świata za pomocą metod używanych w pracy projektowej. Projektanci nie tworzą swoich innowacyjnych rozwiązań w próżni – współpracują ze specjalistami różnych dziedzin. To właśnie interdyscyplinarna współpraca i praca zespołowa umożliwiają całościowe podejście do złożonych zagadnień współczesności. Interdyscyplinarne myślenie projektowe (design thinking) to podejście z powodzeniem stosowane w procesach wymyślania nowych produktów, tworzenia usług czy projektowania przestrzeni i interakcji.
Udział w konferencji jest płatny (100 lub 150zł, wejściówki 40zł, 50zł zapisy http://niewidzialnydizajn.pl/zarejestruj-sie/ ).
Concordia Design
ul. Zwierzyniecka 3, Poznań