dodatki
Ekspozycja unikatowego stołu
W Muzeum Narodowym w Poznaniu można obejrzeć stół zaprojektowany przez Roberta Majkuta. Ekspozycja odbywa się w Sali Gobelinowej od lutego bieżącego roku.
Stół jest unikalnym egzemplarzem; obiektem, w który wpisany jest dialog projektanta ze sztuką.
Będąc obiektem użytkowym o niespotykanej formie oraz dziełem sztuki, w pewnym momencie swojej historii stanowił także narzędzie do dalszego tworzenia. Finezyjnie wycinaną, czarną podstawę stołu wieńczy reliefowy blat, który posłużył jako matryca do stworzenia serii sześciu grafik. Następnie wypukła struktura została wypełniona warstwą żywicy, co zatrzymało twórczy proces.
Na przełomie października i listopada 2009 obiekt można było podziwiać na wystawie „Between art & design” autorstwa Roberta Majkuta i Will’a Alsop’a w Design Palais Vienna, od maja 2010 roku wystawiony był w prestiżowym wiedeńskim domu aukcyjnym Dorotheum. W czerwcu 2011 roku można go było oglądać w Blow Up Hall w Poznaniu.
Stół zaprojektowany przez Roberta Majkuta jest unikatowym egzemplarzem. Stanowi część koncepcji projektanta obejmującej sam obiekt oraz cykl sześciu grafik wykonany na podstawie matrycy znajdującej się na blacie.
Od autora:
Stół to mebel symboliczny. Nie bez przyczyny stał się nośnikiem mojej idei. Zaprojektowany, wymodelowany i zwizualizowany całkowicie cyfrowo, zapoczątkował odwrotny proces w stosunku do postępu cywilizacyjnego. Jako cyfrowy wirtualny model, wycinany maszynowo, stał się obiektem dalszej typowo rzemieślniczej pracy i obróbki. Zwieńczeniem ręcznie składanej i wykańczanej konstrukcji stał się reliefowy blat, którego przestrzenna struktura posłużyła jako matryca do wykonania odbitek, po których rzeźbiony blat został zaraz zalany warstwą żywicy zamykając żywy proces i czyniąc niemożliwym dalsze jego powtarzanie. Tym samym użytkowy obiekt stał się jednocześnie narzędziem i obiektem artystycznym, instrumentem ale i zamkniętą chwilą, tworząc własne, silne, odrębne znaczenie. Stał się narzędziem i samodzielną całością. Samodzielną ale i współtworzącą. Istniejącą w kontekście zarówno sposobu działania jak i szczególnej zależności, obecnej tylko w kontekście wzajemnego istnienia rzeczy.
Więcej na www.design.pl