wydarzenia
Festiwal Designu i Kreatywności
Popatrz. Poznaj. Poczuj miasto – Concordia Design zaprasza na VI edycję Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci!
Interaktywna wystawa, podczas której dzieci zwiedzają kartonowy Poznań i rozwiązują zagadki, kilkanaście specjalnie zaprojektowanych, kreatywnych warsztatów z ciekawymi prowadzącymi dla tych najmłodszych i tych nieco starszych, Strefa Nowych Technologii, gdzie można przetestować najnowsze aplikacje, gry i mobilne urządzenia, wykład o dziecięcej kreatywności dla rodziców prowadzony przez Wojciecha Eichelbergera oraz, tradycyjnie już, kiermasz rzeczy dobrze zaprojektowanych. Na deser stworzone z myślą o dzieciach, lokalne menu. Wszystko po to, żeby jeszcze dokładniej poznać, zobaczyć i poczuć swoje miasto, bo to właśnie Poznań i premiera poznańskiej edycji wyjątkowego przewodnika po mieście – NIEMAPY są tematem szóstej edycji Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci Ene Due De.
1. Co? Festiwal Kreatywności i Designu dla Dzieci Ene Due De
Kiedy? 02.10-09.10.2016
Gdzie? Concordia Design
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Program festiwalu i poszczególne atrakcje pod adresem: http://www.concordiadesign.pl/pl/dla-dzieci/festiwal/szosta-edycja
2. Interaktywna wystawa „Popatrz. Poznaj. Poczuj miasto”
Kiedy? 02.10- 09.10.2016
Gdzie? Concordia Design
Kuratorskie oprowadzanie z Joanna Studzińską: 08.10.2016, g. 12:00
Wstęp wolny
Zaprojektować miasto marzeń dla najmłodszych
Concordia Design już po raz szósty zaprasza na Festiwal Designu i Kreatywności dla dzieci Ene Due De (02.10 – 09.10). Co roku centrum designu oddawane jest na dwa dni we władanie najmłodszych, którzy w jego wnętrzu projektują, uczą się i świetnie bawią. To prawdziwe święto dla dziecięcej kreatywności i wyobraźni! Tym razem wydarzenie koncentruje się na Poznaniu, który dzieci będą poznawać i doświadczać. Wszystko dzięki współpracy z NIEMAPĄ – unikalnym projektem obecnym w 5 miastach całej Polski. NIEMAPA to seria ilustrowanych przewodników, które pokazują nie tylko najciekawsze miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom oraz architekturę ale także, po części, przybliżają miejską gwarę. Wszystko w pięknej graficznej oprawie zaprojektowanej przez studio Ładne Halo. Do tej pory projekt obecny jest w Łodzi, Rzeszowie, Wrocławiu i Lublinie. Autorkami konceptu NIEMAPY są Małgorzata Żmijska oraz Joanna Studzińska, które są także kuratorkami wystawy będącej centralnym punktem i „sercem” festiwalu.
- W tym roku Festiwal Ene Due De, dzięki współpracy z NIEMAPĄ przyjmuje wyjątkowy, miejski charakter. Czujemy się z Concordią częścią lokalnej społeczności, angażujemy się i inicjujemy działania, które służą budowaniu tożsamości miasta i dzielnicy. W swoim „codziennym” funkcjonowaniu nie zapominamy o dzieciach i zapraszamy je co weekend na projektowe warsztaty, jednak to właśnie Ene Due De jest „ukoronowaniem” wszystkich naszych dziecięcych aktywności. Oddajemy Concordię w ręce najmłodszych przekonani o ich kreatywności i poważnie traktując ich pomysły. Poznań ma swoją charakterystyczną energię, rozpoznawalne miejsca, dobrą kuchnię, a na ulicach słychać gwarę – wszystko to chcemy uchwycić i pokazać oraz przede wszystkim – pozwolić dzieciom tego doświadczyć, a dzięki warsztatom projektowym bliżej poznać swoje miasto – komentuje Ewa Voelkel-Krokowicz – właścicielka Concordia Design.
Na premierę poznańskiej NIEMAPY oraz kuratorskie oprowadzanie przez Joannę Studzińską po wystawie, która została zainspirowana tym niecodziennym przewodnikiem, Concordia Design zaprasza w aż trzech terminach:
07.10.2016, godz. 16:00
08.10.2015, godz. 12:00 i 13:00
09.10.2016 , godz. 11:00
Zwiedzając interaktywną ekspozycję dzieci dorośli będą odczuwały, poznawały i oglądały miasto:
POPATRZ!
W kartonowym labiryncie ilustrowanego miasta mali i duzi odkrywcy przyjrzą się znanym i mniej znanym zakamarkom: przejdą pod kładką Bramy Poznania, policzą zwierzęta w ZOO i wejdą dostosowanymi do swojego rozmiaru drzwiami do Zamku.
POZNAJ!
Wspólne rozwiązywanie poznańskich zagadek to robota dla Miejskich Detektywów. Sprawdźmy, czy „poznańskie pyry” znają przepis na gzik, czy wiedzą, gdzie chowa się Pan Peryskop i czy na Sołacz dojedzie się bimbą?
POCZUJ!
Za co kochamy Poznań i co składa się na Moje Miasto? Które miejsca, dźwięki i smaki zostaną w nas na zawsze? Odszukajmy samych siebie w Poznaniu i pomyślmy razem: co możemy zrobić dla Poznania i dlaczego warto zacząć od własnego podwórka?
Interaktywna wystawa ma być dla dzieci nie tylko prawdziwą przygodą, ale także okazją do przyjrzenia się swojemu miastu i poznania, doświadczania go. Po wycieczce warto wziąć do ręki NIEMAPĘ i wyjść w „prawdziwe” miasto – odkryć na nowo atmosferę, architekturę i zwyczaje.
Uwaga konkurs!
Wystawę można odwiedzać już na tydzień przed rozpoczęciem festiwalu, od 03.10 – 09.10. Poszczególne grupy mogą między sobą rywalizować i wygrać nagrodę dla swojego przedszkola lub klasy. Jak? Najpierw trzeba zadzwonić i umówić się na zwiedzanie. Każda grupa/klasa będzie oprowadzana z przewodnikiem. Zwiedzanie trwa około 30 min. Każde dziecko podczas wycieczki otrzyma pocztówkę, którą będzie mogło wypisać (lub coś narysować), zaadresować i wysłać do swojej szkoły lub przedszkola. Szkoły i przedszkola, do których trafi najwięcej pocztówek otrzymają grafiki i plakaty NIEMAPY autorstwa Studia Ładne Halo – idealne do ozdobienia sal i klas. Będą też nagrody dla wszystkich dzieci, które przyjdą na wystawę – worki na szkolne przybory i NIEMAPY.
Zaprojektować najbliższy świat – dzieci tworzą miasto
Stałym punktem programu każdego z festiwali są warsztaty projektowe. Do tej pory dzieci projektowały i tworzyły na nich m.in. meble, roboty, autorskie menu czy biżuterię. Za każdym razem okazywało się, że świetni z nich designerzy, a ich twórcza wyobraźnia nie zna granic. Także szósta edycja Festiwalu Ene Due De pełna będzie inspirujących warsztatów dla dzieci w różnych przedziałach wiekowych. W tym roku wyjątkowo dużo jest warsztatów związanych z Poznaniem (jest ich aż 6 i na wszystkie obowiązuje wstęp wolny). Dzieci mogą wziąć udział w spotkaniach, podczas których poznają bliżej poznańską architekturę, kulinaria i gwarę. W tym roku na niektóre z nich dzieci mogą zabrać swoje babcie i dziadków!
„Z dziadkami w kuchni”
Data: 08.10.2016, sobota
Godz. 13.30
Wiek: 6-9 lat
Cena: wstęp wolny
Prowadzenie: O’Kuchnia
Zadaniem uczestników – wnuków i dziadków – będzie zrobić potrawę z wykorzystaniem ziemniaków zwanych po poznańsku pyrami. Zależy nam na smacznym i prostym posiłku dla dzieci, dlatego wraz z seniorami nauczymy najmłodszych robienia placków ziemniaczanych. Utrzemy nosa ziemniakowi, przygotujemy masę do smażenia, a do polania pyszny sos pieczarkowy.
„Dziadku, babciu, projektujemy!”
Godz. 10:00
Wiek: 6-9 lat
Cena: wstęp wolny
Prowadzenie: Joanna Nowacka
Zapraszamy na warsztaty międzypokoleniowe, podczas których zachęcamy seniorów i dzieci, aby wymienili się swoimi pomysłami i wspomnieniami, a potem wspólnie wykonali ramki na zdjęcia. Na warsztaty przynosimy zdjęcie w formacie A5 (wielkość kartki z zeszytu) – może to być wspólne zdjęcie wnuków z dziadkami lub inne ulubione. To właśnie do tego zdjęcia stworzymy ramkę – do dyspozycji będzie tu wiele oryginalnych materiałów i ozdób. Warsztat będzie okazją do wspólnego spędzenia czasu, wymiany wspomnień, a każdy wyjdzie z nich z piękną pamiątką w postaci ozdobionego zdjęcia.
Tradycją festiwalu są także warsztaty projektowe, które rozwijają potencjał twórczy dzieci. Ciekawą propozycją są też warsztaty prowadzone przez poznańskiego blogera – Macieja Mazurka zwanego Zuchem:
Tato, zrób mi grę planszową!
Data: 08.10.2016
Godz. 13.00 – 14.30
Cena 35zł (tato + dziecko) 50 zł (tato + dwoje dzieci)
Prowadzący: bloger Maciej Mazurek, ZUCH ZUCH.media
W każdym tacie drzemią ogromne pokłady kreatywności. W każdym dziecku drzemie ogromny podziw dla taty. W każdym drzemie wielka miłość do planszówek. Wystarczy karton i kilka sztuczek na pobudzenie wyobraźni, a stanie przed nami niepowtarzalna i wspaniała – bo nasza – gra planszowa. I taką właśnie grę stworzymy na warsztaty, na które zapraszamy ojców z dziećmi!
Wlepki streetartowe
Data: 08.10.2016
Godz. 10.00-11.30
Wiek: od 8 lat
Cena 25 zł
Warsztaty związane z wystawą „Popatrz. Poznaj. Poczuj miasto”
Partnerem warsztatów jest marka Shattdecor.
Wlepki to zabawne naklejki, które można wszędzie wlepiać – na ulicy, w szkole, na budynkach, w domu. Właśnie takie komunikatory będą projektować dzieci na warsztatach. Mali projektanci poznają zasady ich tworzenia, a następnie wspólnie zaprojektują nadruki. Po warsztatach wlepki zostaną wyprodukowane i rozdane uczestnikom. Dzieci będą mogły je przyklejać w wybranych przez siebie miejscach i poczuć się jak prawdziwi streetartowcy! Będzie też konkurs! Spośród wszystkich projektów wybierzemy najlepszy, a zwycięzca otrzyma voucher na wybrane warsztaty w Concordia Design.
Kulinarny chillout
Niewątpliwym hitem dla najmłodszych stanie się także zaaranżowana przez magazyn kulinarno-kulturalny KUKBUK strefa chilloutowa na którą złożą się m.in. leżaki, kolorowe pufy w kształcie warzyw i olbrzymie, kolektywne kolorowanki. W przestrzeni strefy będzie można przyłączyć się do pisania opowiadania o jedzeniu, którego początek będzie można odnaleźć… na podłodze, pobawić się w kulinarną ciuciubabkę i poodgadywać z zamkniętymi oczami smaki warzyw, owoców i niespodziewanych smakołyków oraz dowiedzieć się co nieco o ich dobrych właściwościach. Dzieci będą tam też projektować posiłki – na papierowym, ogromnym talerzu naklejać i komponować zdrowe, zbilansowane jadłospisy.
Przetestuj design!
Strefa Nowych Technologii to część festiwalu przeznaczona dla starszych dzieci. Na przestrzeni około 150 metrów kwadratowych będzie można testować nowe aplikacje i urządzenia. W strefie znaleźć będzie można m.in.: Knoocker – interaktywną ściankę pozwalającą na grę za pomocą dowolnej piłki. Knoocker to świetna zabawa zarówno dla dzieci jak i starszych graczy. Zasady są bardzo proste – trzeba trafiać piłką w elementy gry komputerowej wyświetlonej na interaktywnej ściance. Planetarium Mobline – ogromna konstrukcja, do której można wejść i która pozwala odbyć krótką wycieczkę przez Układ Słoneczny i spojrzeć na najbliższe planety tak, jak byśmy oglądali je z pokładu promu kosmicznego! Ciekawą propozycją staną się też Duckie Deck – aplikacje edukacyjne dla dzieci. Wspierają rozwój na wszystkich etapach, uczą umiejętności społecznych, dbania o higienę, ale też inspirują do zabawy z rówieśnikami.
Coś dla „dużych dzieci”
Wszystkich dorosłych Concordia zaprasza z kolei na festiwalową „rozgrzewkę”: wykład psychologa – Wojciecha Eichelbergera: „Dziecko – istota kreatywności”. To wyjątkowa okazja do tego, by zastanowić się, jak wspierać kreatywność i pielęgnować najlepsze cechy w swoim dziecku. Podczas wykładu uczestnicy będą szukać odpowiedzi na pytania: dlaczego dziecko jest naturalnie kreatywne? dlaczego dorosłym trudno chronić i wspierać kreatywność dzieci? jak przekaz kultury i tradycji wpływa na kreatywność? jak uchronić wewnętrzne kreatywne dziecko w dorosłym? Wojciech Eichelberger poruszy także zagadnienie manowców tradycyjnej edukacji, kreatywności traktowanej jako terapia oraz jako przestrzeń i doświadczenie wolności. Przed wykładem, o godz. 16.00 Concordia zaprasza wszystkich rodziców na zwiedzanie wystawy festiwalowej razem z kuratorką – Joanną Studzińską.
Miejski kiermasz i miejski talerz
Ważnym punktem programu, na który czekają co roku uczestnicy festiwalu – ci mniejsi i ci najstarsi, jest także kiermasz dobrze zaprojektowanych produktów. Tego roku także ta strefa przyjmie miejski charakter. Plakaty i gadżety związane z NIEMAPĄ, dobrze zaprojektowane książki, zabawki i ubrania od lokalnych, poznańskich firm. Na kiermaszu znajdziecie też wiele unikalnych przedmiotów, które pozwolą dzieciom lepiej poznać miasto! Poznawać uczestnicy festiwalu będą również na swoich talerzach – szef kuchni Concordia Taste zaprojektował z okazji Ene Due De specjalne, regionalne menu z myślą o najmłodszych.
Concordia Design
ul. Zwierzyniecka 3, Poznań