Designteka

wydarzenia

Festiwal Przemiany

02.09.2011

W pierwszy weekend września Centrum Nauki Kopernik organizuje w Warszawie festiwal Przemiany. Organizatorzy pokażą, że położenie stolicy nad nieuregulowaną rzeką jest niewykorzystanym atutem. Niezwykłe miejsca, które można odkryć nad rzeką, stwarzają możliwości atrakcyjnego i twórczego spędzenia wolnego czasu.

W programie festiwalu znalazły się wydarzenia o charakterze artystycznym, naukowym, warsztatowym i dokumentalnym. Taka formuła jest efektem połączenia tego, co charakterystyczne dla Kopernika: naukowej dociekliwości, inżynierskiej sprawności i artystycznej fantazji. Wydarzenia festiwalowe będą się odbywać jednocześnie po obu stronach Wisły: w Centrum Nauki Kopernik, Cudzie nad Wisłą, na nadwiślańskim nabrzeżu i w starej części Pragi Północ. Każdy projekt ma kuratora sprawującego nad nim autorską opiekę. Za całość festiwalu, realizowanego dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy, odpowiada Centrum Nauki Kopernik.

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny, na niektóre wymagana jest rejestracja.

SOCJOLOGIA, MUZYKA I SPACER PO PRADZE

SOCJOLOGIA WISŁY

To duży projekt badawczy dotyczący nadwiślańskiej przestrzeni w Warszawie. Poszukujemy odpowiedzi na pytania, czym jest Wisła dla mieszkańców stolicy, kto lubi przychodzić nad rzekę i jak spędzamy tu czas. Na podstawie obserwacji chcemy odkryć najważniejsze dla warszawiaków miejsca na obu brzegach, sprawdzić, jakie warunki i okoliczności skłoniłyby ich do częstszego przebywania nad rzeką, a także znaleźć tematy do dalszych badań. Zwieńczeniem projektu będzie multimedialny raport, który zostanie opublikowany po zakończeniu festiwalu na stronie www.przemianyfestiwal.pl. Trafi on też w ręce władz miasta Warszawy.

Socjologia Wisły składa się z kilku elementów:

- PO_WODY

Artystyczno-statystyczna aplikacja internetowa pozwalająca mieszkańcom wyrażać swoje opinie o Wiśle. Już od 4 sierpnia, pod adresem www.przemianyfestiwal.pl/po_wody, można dzielić się swoimi spostrzeżeniami związanymi z Wisłą. Zachęcają do tego również dostępne w warszawskich klubach pocztówki. Dane zebrane w czasie działania aplikacji będą udostępnione i „zmaterializowane” podczas festiwalu.

- Warsztaty socjologii wizualnej

Terenowe eksperymenty fotograficzne, dzięki którym można się dowiedzieć, czym jest socjologia wizualna i poznać metody przez nią stosowane. Uczestnicy warsztatów sprawdzą, jak określone miejsca wpływają na zachowania i odczucia przebywających w nich osób. Swoje obserwacje uwiecznią na zdjęciach. W ten sposób powstanie materiał dokumentalny o nabrzeżu rzeki i odwiedzających je ludziach.

- Mapa miejsc nad Wisłą

Na ścianie łączącej planetarium z budynkiem Centrum zostanie rozwieszona wielka mapa brzegu Wisły. Korzystając ze specjalnych barwnych naklejek, każdy będzie mógł na niej zaznaczyć ważne dla siebie punkty. Kolory zobrazują emocje związane z danymi miejscami – poza terenami szczególnie lubianymi, można będzie wskazać również te nieatrakcyjne. Zebrane w ten sposób dane zostaną opisane w raporcie.

SONIC FICTION

kurator: Artur Koryciński

3 września, godz. 21.00

3 września w podziemnych przestrzeniach Centrum Nauki Kopernik wystąpią artyści łączący w swojej twórczości klasyczne kompozycje muzyczne z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi. Ideą Sonic Fiction jest doprowadzenie do spotkania dwóch pozornie odległych od siebie światów: fanom muzyki elektronicznej chcemy zaprezentować jej niecodzienne formy, a klasycznym melomanom pokazać, że wykwintne kompozycje można usłyszeć nie tylko w filharmonii. To także spojrzenie na rodowód współczesnej muzyki, nierozerwalnie związany z rozwojem elektroniki. Zaproszeni na Przemiany muzycy wywodzą się z różnych środowisk i nurtów muzycznych:

- Francesco Tristano

Ukończył renomowaną Juilliard School w Nowym Jorku i grał kompozycje klasyczne. Jeden z niewielu muzyków, którym udało się z sukcesem przełożyć kompozycje J.S. Bacha na język muzyki elektronicznej.

- The Acid Symphony Orchestra

Założyciel formacji Jori Hulkkonennen jest legendą fińskiej muzyki elektronicznej. The Acid Symphony Orchestra to jego eksperyment z klasyczną symfonią, w którym tradycyjne skrzypce i wiolonczele zastępują instrumenty elektroniczne.

- Matias Aguayo

Pochodzący z Chile muzyk, producent i wokalista. Jego wytwórnia Comeme w niezwykle subtelny sposób aplikuje tropikalną wrażliwość i rytmiczne szaleństwo do pozornie przewidywalnych rytmów współczesnej muzyki popularnej.

- Morgan Geist

Amerykański artysta, łączący klasyczne inspiracje z futurystycznym wizjonerstwem. Zakorzeniony wśród tak różnych gatunków jak syntezatorowy pop, hip hop, eksperymentalne techno czy rytmiczny minimalizm, z równą lekkością tworzy leniwe piosenki, jak elektroniczny soul na miarę XXI stulecia.

- KDMS

Polsko-brytyjski duet Kathy Diamond oraz Maximilian Skiba, o ugruntowanej klubowej pozycji.

- Alexis Taylor i Justus Koehncke

Muzyk brytyjskiego Hot Chip w duecie z najbardziej niekonwencjonalnym przedstawicielem niemieckiej sceny ambitnego house, w repertuarze przygotowanym specjalnie na tę okazję.

Termin sonic fiction po raz pierwszy użyty został w 1998 w głośnej książce More Brilliant Than The Sun Kodwo Eshuna. Ceniony krytyk i teoretyk muzyki określił tymi słowami twórczość artystów próbujących połączyć narrację fantastyczno-naukową z nowoczesną muzyką elektroniczną.

SPOTKANIE Z SOUNDCLOUD

prowadzący: Eric Wahlforss

3 września, godz. 17.00-19.00

Wykład i dyskusja prowadzona przez założyciela Soundcloud Erica Wahlforssa z udziałem przedstawicieli polskiego rynku muzycznego. Soundcloud – internetowa platforma umożliwiająca muzykom dzielenie się swą twórczością, w bardzo krótkim czasie stał się jednym z głównych narzędzi promocji i bezpłatnej dystrybucji muzyki, skupiającym artystów, producentów i DJ-ów z całego świata.

Po wykładzie na temat historii i przyszłości Soundcloudu zaprosimy do dyskusji, której punktem wyjścia będzie powszechny dostęp do muzyki przez internet. Jak rozwój technologiczny wpływa na twórczość, dystrybucję i odbiór muzyki na całym świecie? Czy duże wytwórnie są jeszcze potrzebne? Co ilość sprzedanych płyt CD mówi o stopniu zaawansowania cywilizacyjnego danego kraju? Jakie jeszcze zmiany czekają nas w cyfrowym świecie dźwięków i gdzie na mapie tego świata znajduje się Polska? Zapraszając przedstawicieli polskiej branży muzycznej, liczymy na konstruktywną wymianę poglądów i opinii.

PRASCY PRZEWODNICY

kurator: Stowarzyszenie Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga – Północ we współpracy z Pawłem Althamerem

3 września, godz. 11.00-16.00

Warszawska Praga przyciąga niepowtarzalnym klimatem i specyficzną, tajemniczą urodą. Daje natchnienie artystom, inspiruje fotografików, fascynuje poszukiwaczy niezwykłych miejsc. Podczas Przemian zapraszamy na nietypowy spacer. Jego trasę wyznaczą ci, którzy znają każdy zakamarek dzielnicy – najmłodsi prażanie. W twórczej pracy pomoże im Paweł Althamer. Wyprawa w nieznane zakątki Pragi pozwoli poznać miejsca lubiane przez młodych mieszkańców dzielnicy. Może to być wyjątkowe podwórko, dach kamienicy, po którym biegają lub kuchnia mieszkania, do którego wpadają na herbatę. Te punkty stworzą sieć – prawdziwą mini-mapę Pragi, nie zniekształconą przez interpretacje artystyczne. Sam spacer nie będzie klasyczną wycieczką z przewodnikiem. Na śmiałków czekają zadania i wyzwania przygotowane przez młodzież.

Stowarzyszenie Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga – Północ to pierwsza w Polsce organizacja, która po 1989 r. rozpoczęła pracę na rzecz dzieci ulicy w ich środowiskach. Pracownicy są streetworkerami. Pomagają odrzuconym dzieciom w codziennych kłopotach, ale także pokazują im jak w ciekawy i wartościowy sposób spędzać wolny czas.

WARSZTATY, POKAZY I SPOTKANIA

WARSZTATY

Zajęcia warsztatowe, organizowane w ramach Przemian obejmą bardzo szerokie spektrum tematów. Miłośnicy fotografii, rowerzyści, ekolodzy, designerzy – każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

Warsztaty rowerowe

prowadzący: Marek Sarba i Yasu Matsunaga

1 -2 września, godz. 17.00-20.00

Zajęcia będą prowadzone przez dwa dni, by amatorzy i zaawansowani rowerzyści mogli w nich uczestniczyć oddzielnie.

Z zawodowcami Marek Sarba podzieli się tajemną wiedzą o ramach, szprychach, siodłach, sztycach, zębatkach, przerzutkach i manetkach. Opowie także o kulturze ostrokołowców. Początkujący miłośnicy rowerowych przejażdżek będą mieli niepowtarzalną okazję, by zadać profesjonaliście wstydliwe pytania: Co robić, gdy spadnie łańcuch? Lepsza rama stalowa czy aluminiowa? Dlaczego lampka na baterie jest lepsza niż dynamo? Frontman polskiej sceny cyklingowej cierpliwie udzieli odpowiedzi i pomoże osiągnąć nowy poziom rowerowego wtajemniczenia.

Warsztaty fotograficzne

prowadzący: Grupa Sputnik – Rafał Milach , Agnieszka Rayss, Adam Pańczuk

1-4 września, godz. 11.00-16.00

Czterodniowe laboratorium dla zainteresowanych fotografią dokumentalną i reportażową, prowadzone przez instruktorów ze Stowarzyszenia Sputnik Photos. Pod kierunkiem specjalistów uczestnicy będą fotografować okolice Wisły. Poznają też inne dokumentalne projekty związane z rzeką, wodą i miastem.

Grupa Sputnik Photos to międzynarodowe stowarzyszenie fotoreporterów z Europy Środkowo-Wschodniej i Gruzji. Ich celem jest ukazanie istotnych kwestii społecznych nękających kraje Europy Centralnej oraz wschodnią część Unii Europejskiej. Członkowie grupy pracowali w Afganistanie, Kambodży, Gruzji, Indiach, Pakistanie. Ich zdjęcia były publikowane w wielu prestiżowych magazynach.

Warsztaty ekologicznego projektowania: 70% Pojemnik

prowadzący: Grupa Projektowa WZOROWO – Karina Marusińska, Agnieszka Bar, Agnieszka Kajper

2 września, godz. 16.00-20.00

70% Pojemnik to propozycja zastosowania w projektowaniu naturalnej proporcji: zarówno człowiek, jak i Ziemia składają się w 70% z wody. Inspirując się tą myślą uczestnicy warsztatów będą projektować własne pojemniki, korzystając ze zużytych opakowań. W ten sposób można stworzyć wazon, konewkę, flakon na perfumy, wannę, termofor, dzbanek – granicą jest nasza wyobraźnia.

WZOROWO prowadzi działalność projektową i artystyczną. Bazuje na regionalnych materiałach trwałych i współpracuje z rodzimymi rzemieślnikami. Wszystkie projekty grupy są wykonane zgodnie z zasadami ekologii.

Warsztaty: Wiklinowa partyzantka

prowadzący: Jacek Gądek, Maciej Łepkowski

2 września, godz. 19.30-21.30; 3 września, godz. 11.00-16.00; 4 września, godz. 11.00-16.00

Premierowa odsłona warsztatów nowoczesnego wikliniarstwa miejskiego. Ich formuła nawiązuje m.in. do graffiti i partyzantki ogrodniczej, których ideą jest nieinwazyjne, twórcze wplatanie elementów sztuki w tkankę miejską. Uczestnicy zajęć dowiedzą się gdzie pozyskać materiał, jak z nim postępować i wykonają własny przedmiot. Ukoronowaniem warsztatów będzie akcja wplatania gotowych już projektów w przestrzeń Warszawy.

By wziąć udział w powyższych warsztatach, trzeba się wcześniej zarejestrować. W festiwalową sobotę odbędą się także warsztaty otwarte. To całodzienne zajęcia, do których można przyłączyć się w dowolnym momencie.

Warsztaty otwarte: recykling

prowadzący: kreAKCJA – Maciek Sobczak, Marcin Ebert

3 września, godz. 11.00-18.00

Uczestnikom tych zajęć słowo kroplówka nie będzie kojarzyć się wyłącznie z medycyną. Prowadzący warsztaty określają tym terminem maszyny, służące do podlewania kwiatów. Woda w tych urządzeniach przelewa się rurkami i gromadzi w naczyniach. Każdy będzie mógł sobie zrobić własną kroplówkę, korzystając ze zużytych butelek, kubków, czy słomek.

KreAKCJA to grupa projektowa, która tworzy, kształci i bawi. Najczęściej w sposób interaktywny.

Warsztaty otwarte: Światłoczułość

prowadzący: Oswajanie Sztuki – Paweł Kula, Maria Stafyniak

3 września, godz. 11.00-18.00

Światłoczułość to warsztaty w dwóch odsłonach. Pierwsza z nich – Patrzenie na rzeczy pozwoli uczestnikom spojrzeć na znane przedmioty z zupełnie nowej strony. Kładąc kamień, patyk, liść na papierze światłoczułym będą oni tworzyć obrazy bezkamerowe, stworzone wyłącznie przez światło. To doświadczenie pokazuje istnienie świata rzeczy poza naszą percepcją. Druga część warsztatu, zatytułowana Jestem Rzeką to metafora płynności świata. Przy pomocy ważnych słów, kolorów i wiślanej wody będzie można wypełnić przedmiot własnymi marzeniami.

Stowarzyszenie Oswajanie Sztuki zajmuje się edukacją artystyczną i animacją kultury. Prowadzi zajęcia warsztatowe i tworzy sytuacje sprzyjające kreatywności.

KINO FESTIWALOWE

Pod dachem Kopernika, na wolnym powietrzu i w planetarium pokazywane będą filmy związane z tematyką festiwalową. Codziennie uczestnicy Przemian będą mogli uczestniczyć w przynajmniej jednej projekcji.

Dzień specjalny w Planetarium

3 września

W festiwalową sobotę zaprosimy na bezpłatne pokazy w Niebie Kopernika. Będzie tu można zobaczyć obrazy rozgwieżdżonego nieba nad Wisłą. W Warszawie w ich obserwacji przeszkadzają miejskie światła. Uczestników festiwalu zaprosimy też w podróż do Nieba Majów, ku czarnym dziurom oraz na morską wyprawę z Karolem Darwinem. Dzięki nowoczesnej technologii Planetarium – obraz wyświetlany na kopule ekranu otacza widzów ze wszystkich stron – będzie można zanurzyć się w prezentowanej rzeczywistości.

Kino dokumentalne we współpracy z Planet Doc Film Festival

1 września, godz. 18.00

2-4 września, godz. 20.00

Wszystkie festiwalowe wieczory wypełnią pokazy filmów dokumentalnych, przygotowanych przez organizatorów Planete Doc Film Festiwal. Każdego dnia będzie można zobaczyć obraz innej rzeki świata i związanej z nią kultury.

- W GÓRĘ JANGCY (Kanada 2007), reż. Yung Chang

Zwycięzca Planete Doc Review 2009. Reżyser zabiera nas w podróż po Jangcy, jednej z najdłuższych rzek świata. Zobaczymy, jakie konsekwencje miała próba ujarzmienia rzeki – budowa Wielkiej Tamy Trzech Przełomów. Sytuację poznajemy obserwując życie głównych bohaterów – mieszkańców dorzecza Jangcy.

- RZEKA KONGO (Belgia/Finlandia/Francja 2005), reż. Thierry Michel

Filmowa podróż od źródeł do ujścia rzeki Kongo, która przez stulecia była świadkiem przemian zachodzących w Afryce. Współcześnie realizowane zdjęcia są skontrastowane ze starymi kronikami.

PLANETA GALATA – MOST W ISTAMBULE (2010), reż. Florian Thalhofer, Berke Baş

Dokumentalny portret mostu Galata, który jest dla wielu mieszkańców Istambułu domem i miejscem pracy.

DZIEDZICTWO: OPOWIEŚĆ RYBAKA (USA 2003), reż. Peter Hegedus

Historia węgierskiej rzeki Tiszy, która w 2000 r. została zanieczyszczona odpadami z kopalni złota. Bohaterem i narratorem opowieści jest rybak Balazs Meszaros, który wybiera się do Australii by pociągnąć władze kopalni do odpowiedzialności za zniszczenie ekosystemu.

Kino powarsztatowe

4 września, godz. 14.00-19.00

Zestaw filmów, nawiązujących tematycznie do zagadnień poruszanych podczas festiwalowych warsztatów. Będzie można zobaczyć m. in.:

- EL BULLI: COOKING IN PROGRESS (Niemcy 2010), reż. Gereon Wetzel

Historia słynnej hiszpańskiej restauracji El Bulli, uhonorowanej trzema gwiazdkami przez przewodnik Michelin.

- RECIPES FOR DISASTER (Finlandia 2008), reż. John Webster

Film ukazujący blaski i cienie rezygnacji z używania plastiku.

- CO TY PLECIESZ (Polska 2010)

Osiem historii, przypominających działalność zapomnianych rzemieślników sztuki wyplatania.

PECHA KUCHA NIGHT VOL.8

we współpracy z Pecha Kucha Night

prowadzący: Dorota Szopowska

1 września, godz. 20.20

PechaKucha Night to wieczór z pogranicza sztuki i zabawy, jedyna w swoim rodzaju forma prezentacji w luźnej i przyjaznej atmosferze. Z okazji Przemian, tematy skoncentrują się wokół Wisły, życia w mieście przedzielonym rzeką, kultury obu części Warszawy, sposobów spędzania wolnego czasu i pracy. Podróżnik, dziennikarz, językoznawca, wędkarz, raper, amator spędzania czasu nad wodą – każdy może przedstawić swoje przemyślenia na temat rzeki ogólnie, a Wisły w szczególności.

W debacie udział wezmą m. in. :

- M.Bańko – językoznawca i leksykograf

- Olin Gutowski – wędkarz – pasjonat

- Piotr Ivan Ivanov i Krzysztof Dziomdziora – filmowcy

- Przemysław Pasek – prezes fundacji Ja Wisła

- Eldo – raper i muzyk

- Patryk Zaręba – architekt pracowni Architektury Krajobrazu RS AK

Debata typu Pecha Kucha (czyt. peczakcza, www.pecha-kucha.org), złożona jest z czternastu siedmiominutowych, dynamicznych wystąpień. Prezentacjom towarzyszą automatycznie przewijające się slajdy – jest ich 20, każdy wyświetlany jest przez 20 sekund. Dynamika Pecha Kucha zakłada także uczestnictwo publiczności, która nagradza brawami najbardziej atrakcyjne wystąpienia.

ŚNIADANIE NA TRAWIE

prowadzący: Łukasz Konik

4 września, godz. 11-13.30

W festiwalową niedzielę zaprosimy na śniadanie na trawie w plenerowym kulinarnym laboratorium. Szef kuchni Łukasz Konik poprowadzi pokaz, warsztaty oraz zaprosi na degustację potraw kuchni molekularnej. Będzie można spróbować potraw, do tworzenia których wykorzystuje się m.in. ciekły azot, komory próżniowe, homogenizery i inne skomplikowane maszyny. Wśród niezwykłych przysmaków znajdą się jaja sadzone z mleka kokosowego i melona, galaretka z herbaty z pianką cytrynową czy lody o smaku jajecznicy i bekonu. Uczestnicy warsztatów będą mogli samodzielnie stworzyć danie kuchni molekularnej.

Wszyscy chętni będą mogli skorzystać z leżaków i specjalnie skompletowanej na festiwal czytelni. Do dyspozycji będą również gry terenowe i planszowe, m.in. szachy, mahjong, boule czy badminton.

Łukasz Konik swoje doświadczenie zawodowe zdobywał w najlepszych restauracjach i hotelach w Polsce. Współpracuje z Instytutem Chemii i Fizyki PAN w Warszawie. W grudniu 2009 roku został przyjęty do elitarnej Fundacji Klubu Szefów Kuchni, do której należą m.in. Karol Okrasa, Kurt Scheller, Robert Sowa.

CHILLOUT NAD WISŁĄ

grają: Teresa i Tygrysy

codziennie, godz. 21.30 – 24.00

Co wieczór zaprosimy na relaks pod gwiazdami. W kameralnej przestrzeni na ostatnim piętrze Nieba Kopernika będzie muzyka na żywo, wygodne siedzenia, dobre towarzystwo i niecodzienne widoki.

Teresa i Tygrysy to kolektyw didżejski, czerpiący inspirację z rockowych zespołów (Joy Division, Danzig, The Ramones) oraz spokojnych brzmień formacji z kręgu Baths czy Boards of Canada.

ZDARZENIA TOWARZYSZĄCE PRZEMIANOM

KONCERTY W CUDZIE NAD WISŁĄ

Cud nad Wisłą to plenerowy klub znajdujący się tuż przy brzegu rzeki, w sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik. W sobotnie sierpniowe wieczory Cud zaprasza na imprezy didżejskie, wprowadzające w klimat festiwalowego koncertu Sonic Fiction. Zagrają europejscy artyści muzyki klubowej i elektronicznej:

06.08 – BARIS K, Club Collab & co

20.08 – WOLFRAM, Sorry Ghettoblaster Artists, Artur 8

26.08 – ANDREW WEATHERALL, Recognition Artists, Artur 8

W trakcie Przemian Cud zmieni się w klub festiwalowy (zniżki dla uczestników festiwalu) oraz miejsce warsztatów i wystaw.

MÓZG PODEJRZANY

Klimat kina nad Wisłą można poczuć w każdy piątek lata. Na letniej scenie w Parku Odkrywców Centrum Nauki Kopernik prezentowane są filmy fabularne i dokumentalne, zebrane w cykl pod wspólnym hasłem Mózg podejrzany. Wybrane tytuły poruszają tematy związane z tajemnicami mózgu i obecnym stanem wiedzy na jego temat. Każdej projekcji towarzyszy spotkanie z gościem, który zajmuje się zawodowo zagadnieniami pokazanymi w filmie.

Program projekcji:

5 sierpnia – Incepcja i spotkanie z psychiatrą Michałem Skalskim

12 sierpnia – Elektryzujący mózg i spotykanie z prof. Mirosławem Ząbkiem

19 sierpnia – Przebudzenia i spotkanie prof. Janem Talarem

26 sierpnia – Kraina ciszy i ciemności i spotkanie z dr Ewą Niesterowicz

9 września – Motyl i skafander i spotkanie z prof. Piotrem Francuzem

16 września – Lęk wysokości i spotkanie z reżyserem Bartkiem Konopką

Więcej na

www.przemianyfestiwal.pl

kopernik.org.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas