Designteka

wydarzenia

Gdynia Design Days 2017

31.05.2017

30 czerwca już po raz dziesiąty startuje najważniejsze letnie miejsce spotkań branży projektowej – Gdynia Design Days. Jubileuszowa edycja, odbywająca się pod hasłem #sztorm, poświęcona zostanie kreatywnemu niepokojowi, generującemu potrzebę zmian oraz sile sprawczej, po której nic nie zostaje takie samo. W programie ponad 20 inspirujących wystaw, kilkadziesiąt warsztatów i wykładów, spotkania z twórcami i ekspertami, bloki tematyczne oraz projekcje filmowe.

PROJEKTOWANIE NA FALI

Sercem festiwalowych wydarzeń po raz kolejny stanie się Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, gdzie obejrzeć będzie można zdecydowaną większość wystaw. Tegoroczna wystawa główna „Miasto na fali” poświęcona zostanie innowacyjnym rozwiązaniom, jakie mogą zostać wdrożone w miastach w niedalekiej przyszłości. Jak mówi kuratorka – Izabela Bołoz: „Nasze miasta przechodzą współcześnie głębokie przemiany. Poszerzają się ich granice, zwiększa się liczba mieszkańców, a problemy wymagające rozwiązania stają się coraz bardziej złożone. Zagęszczenie ruchu ulicznego, zanieczyszczenie powietrza, dbanie o zieleń miejską, budowanie pozytywnych stosunków społecznych czy rozwój biedniejszych dzielnic to tylko niektóre z zagadnień, z którymi muszą sobie obecnie radzić władze miast i ich mieszkańcy”. Wystawa główna jest próbą odpowiedzi na te wyzwania.

Twórcy ekspozycji „Let’s talk about garbage”, zaprezentowanej po raz pierwszy podczas weneckiego Biennale Architektury, także dotkną jednego z palących wyzwań, jakie przed nami stoją: problematyki nadprodukcji i marnotrawstwa w codziennym życiu. Zjawiska nierozerwalnie towarzyszącemu współczesnemu stylowi życia, tak bardzo nastawionemu na konsumpcję. Na gości czekać będzie również m.in. ekspozycja poświęcona 100-leciu niderlandzkiego ruchu De Stijl, wystawa jedzenia przyszłości „infuture food lab”, stworzona przez Natalię Hatalską i gdańską ASP czy przekrój najlepszych przykładów produktów zaprojektowanych w myśl zasad gospodarki okrężnej – „rECOnsider design”. W Muzeum Miasta Gdyni kontynuowany będzie cykl „Polskie Projekty Polscy Projektanci”, w tym roku poświęcony twórczości jednego z naszych najbardziej znanych i rozpoznawanych na świecie projektantów, Oskara Zięty. Będzie to także okazja do zbadania, jak bliskość Morza Bałtyckiego wpływa na myśl projektową twórców z całego regionu, na wystawie „Roundabout Baltic”.

W tym roku praktyczny wymiar festiwalu, czyli wykłady i warsztaty dla profesjonalistów, podzielone zostały na specjalne bloki tematyczne dedykowane grafice, wzornictwu, miastu + architekturze, eco i wnętrzom. Poprowadzą je uznani eksperci ze świata sztuki, nauki, marketingu, biznesu i mediów. Wśród nich m.in.: Paweł Podwojewski (Pracownia MOTIV), Magda Pilaczyńska, Michał Bachowski (magazyn F5), Agata Frankiewicz (Dekoeko.com), Marek Adamczewski (maradDesign) oraz Jakub Koźniewski (panGenerator).

SPRZEDAJ DESIGN

Przed młodymi projektantami staje dziś wiele wyzwań rynkowych, z którymi łatwiej poradzić sobie, gdy działa się wspólnie, łącząc know-how, emocje, idee i doświadczenie. O tym, jak dobrze zaprojektować swój biznes i odnieść sprzedażowy sukces opowiedzą eksperci podczas drugiej edycji cyklu „Stwórz i Sprzedaj”. Ten praktyczny instruktaż dedykowany jest młodym przedsiębiorcom z sektorów kreatywnych, którzy dopiero wypływają na szerokie wody biznesu. Swoim doświadczeniem podzielą się m.in. Mateusz Kusznierewicz, Mona Kinal czy Joanna Staniszewska.

Organizatorzy szykują również drugą odsłonę spotkań i warsztatów „Design językiem Biznesu, którego tematem będzie współpraca przedsiębiorców z projektantami. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak sprzedawać produkty i usługi z projektowym DNA w strategii firmy. Prelegenci to polscy i międzynarodowi eksperci, którzy sprawnie łączą design i biznes z sukcesem rynkowym. Spotkać się będzie można m.in. z Zuzanną Skalską (360°inspiration), Marią Potoroczyn (Fahrenheit 212), Michałem Mazurem (Trendnomad), Johanem Adda (były UX Architect w firmie Apple) czy Joanną Pawlak-Kuligą (IKEA). Nad całością czuwać będą Henryk Stawicki i Justyna Turek z Change Pilots.

Swój ciąg dalszy ma także MANUBA, czyli artykuły wyposażenia wnętrz stworzone przez polskich projektantów we współpracy z tradycyjnymi rzemieślnikami. Autorska, festiwalowa kolekcja, która swoją premierę miała w ubiegłym roku, wzbogaci się o nowe przedmioty, inspirowane pejzażem posztormowej plaży. Poszczególne artykuły będzie można kupić w trakcie Gdynia Design Days.

WZOROWI MŁODZI

Gdynia Design Days to wydarzenie, którego organizatorzy przykładają dużą wagę do podkreślania roli młodych projektantów w branży. Po raz szósty w Gdyni zaprezentowane i nagrodzone zostaną prace najzdolniejszych twórców, którzy wzięli udział w konkursie „Młodzi na start”, organizowanym przez redakcję magazynu ELLE Decoration. W tym roku młodzi adepci wzornictwa musieli zmierzyć się w trudnym tematem „małe wnętrze, wielki design”. Organizatorzy pokażą także najlepsze dyplomy gdańskiej ASP z dziedziny wzornictwa i architektury wnętrz oraz poznańskiej School of Form.

Cały program dostępny jest na stronie gdyniadesigndays.eu

Na warsztaty wymagana jest rejestracja.

Kiedy: 30 czerwca – 9 lipca 2017

Gdzie: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia

Więcej na:

www: http://gdyniadesigndays.eu/

FB: facebook.com/gdyniadesigndays

Instagram: @gdyniadesigndays

Oficjalny hashtag: #GDD2017 #gdyniadesigndays

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas