Designteka

wydarzenia

Gdynia letnią stolicą designu!

04.06.2012

W dniach 7-15 lipca 2012 roku Gdynia stanie się letnią stolicą designu. Sercem piątej, jubileuszowej edycji Gdynia Design Days będzie kontenerowy Terminal Designu, który po raz pierwszy w historii festiwalu stanie na Skwerze Kościuszki. Program wypełnią wystawy, warsztaty i spotkania z projektantami oraz specjalistami, którzy z powodzeniem wykorzystują design w biznesie. Nie zabraknie także pokazów filmowych oraz imprez towarzyszących, bo Gdynia Design Days to przede wszystkim doskonała zabawa!

Forma w mieście – Miasto w formie

Hasło tegorocznej edycji podkreśla związki designu z przestrzenią wokół nas. Co zrobić, by była lepiej zaprojektowana, by wypełnić ją w sposób przemyślany, estetyczny i funkcjonalny? Wystawy będą okazją, by pokazać sprawdzone rozwiązania oraz innowacyjne produkty z Polski i zagranicy. Spotkania pomogą przedyskutować pomysły i lepiej zrozumieć proces powstania produktu. Będziemy mówić także o projektowaniu przestrzeni publicznej. Co zrobić, by polskie miasta były piękniejsze, bardziej przyjazne i funkcjonalne? Odpowiedzi poszukamy wspólnie w Gdyni – mieście dobrze zaprojektowanym.

Terminal Designu

Poszczególne strefy Terminalu przybliżą uczestnikom proces projektowania. O designie będziemy dużo mówić podczas spotkań i wykładów. Wiedzę o projektowaniu będzie można też pogłębiać od strony praktycznej. Młodzi projektanci i studenci wzornictwa będą mieli możliwość spotkania się ze specjalistami podczas warsztatów. Poprowadzą je m.in. kurator festiwalu Janusz Kaniewski (warsztaty z projektowania samochodów) oraz projektanci z trzech renomowanych firm: Satel Sp. Z o.o., Terma Technologie Sp. Z .o.o. oraz Trefl SA („Projektowanie od kuchni”). Projektanci będą mogli także nawiązać nowe kontakty i wymienić się doświadczeniami podczas panelu biznesowego, w którym udział wezmą firmy wykorzystujące wzornictwo w swoich codziennych działaniach. Moderatorem panelu będzie Ewa Trzcionka, redaktor naczelna magazynu Design Alive.

Z designem będą mogli spotkać się nie tylko zawodowcy. Podczas warsztatów dla dzieci i amatorów projektowania oraz wieczornych pokazów filmowych z designem w roli głównej (m.in. znakomite dokumenty „Narrogin” oraz „Poużywajmy sobie”) pokażemy, że wzornictwo to nie tylko biznes, ale styl życia, filozofia myślenia o tym, co nas otacza, a także świetna zabawa. Każdego, kto zechce zabrać trochę designerskich produktów do domu, zapraszamy na SuperSam design – targowisko designu, podczas którego będzie można zobaczyć i kupić prace młodych projektantów.

Miejsce: Gdynia, Skwer Kościuszki

Ładny kraj

Główna wystawa tegorocznej edycji, „Ładny kraj”, będzie podsumowaniem tego, jak zmieniła się przestrzeń publiczna w Polsce po największych przemianach ostatniego dwudziestolecia: po inwestycjach finansowanych z Unii Europejskiej, po wielkich porządkach na dworcach i lotniskach, po Euro 2012, po polskiej Prezydencji 2011. W jednym miejscu pokażemy i poddamy pod dyskusję obrazy, które tworzą wizerunek Polski nowoczesnej. Wszystko może być mądrze zaprojektowane. Podczas wystawy zobaczymy jak wygląda design polskiej komunikacji miejskiej, ulic i placów, stadionów, szkół, szpitali, taksówek, kiosków z prasą, latarni, koszy na śmieci, pomników i cmentarzy, reklam przy drodze, znaczków pocztowych, dowodów osobistych, czy stron internetowych samorządów. Czy zmiany na lepsze zawsze oznaczają przemiany na piękniejsze?

Kurator wystawy: Janusz Kaniewski

Miejsce: Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni

Design innowacyjny

Gdynia od zawsze kojarzona jest z innowacjami. W ramach tegorocznej edycji jedna z wystaw poświęcona będzie właśnie innowacyjnym projektom. Wystawa „Rzeczy piękne i mądre” pod kuratorstwem Kseni Piątkowskiej zaprezentuje wizjonerskie i innowacyjne prace młodych projektantów.

Kurator i komisarz wystawy: Ksenia Piątkowska

Miejsce: Centrum Designu Gdynia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym

Design rosyjski

Ksenia Kaniewska odkryje przed nami Rosję – jedną z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek, za którą podąża projektowanie. Prawdziwe perły kreatywności, innowacyjności, inspirującej egzotyki – takie są projekty, które wychodzą z rąk rosyjskich projektantów, absolwentów najlepszych szkół designu na świecie. Obalimy stereotyp złotych klamek w willach oligarchów i szarej biedy na ulicach miast.

Kurator i komisarz wystawy: Ksenia Kaniewska

Miejsce: Klub Marynarki Wojennej „Riwiera”

Przydaśki, wihajstry, pipanty

„Przydaśki, wihajstry, pipanty. Wynalazki domowe Polaków 1939-1989” to pierwsza w Polsce wystawa, która zwraca honor przysłowiu, że „potrzeba jest matką wynalazku” i pokazuje, że projektowanie to nie ornament, a zaspokajanie potrzeb. Od broni powstańczej z czasów okupacji, przez kombinowane, sztukowane narzędzia, meble, pojazdy powojennej biedy, modę uzupełnianą na bazarach, po domowe usprawnienia wujka-złotej rączki, maszyny do pędzenia bimbru, podziemne drukarnie ze stanu wojennego i produkcję badylarzy, prywaciarzy i chałupników. Nasze strychy, piwnice, działki, więzienia i akademiki kryją arcydzieła kreatywności często anonimowych „designerów”. Na wystawę składać się będą fotograficzne prezentacje najciekawszych wynalazków oraz przedmioty, która uda się zdobyć od prywatnych osób.

Kurator i komisarz wystawy: Janusz Kaniewski

Miejsce: Gdynia, Skwer Kościuszki

Gdyński plener projektowy

Ważnym punktem tegorocznego programu będą warsztaty plenerowe,, podczas których zaproszeni projektanci, zarówno Ci o ugruntowanej pozycji zawodowej, jak i ci dopiero startujący w zawodzie, będą rozwiązywać zdefiniowane problemy projektowe związane z przestrzenią miejską Gdyni. W trakcie trwania festiwalu powstaną konkretne projekty, których celem będzie poprawienie estetyki przestrzeni publicznej. Najlepsze mają szansę na realizację.

Wydarzenia towarzyszące

Dodatkową atrakcją tegorocznego festiwalu będą wydarzenia organizowane w galeriach i sklepach z designerskimi meblami oraz spacery szlakiem gdyńskiego modernizmu. To wszystko sprawi, że podczas dziewięciu festiwalowych dni Gdynia wypełni się najlepszym designem.

Wstęp na festiwal, wszystkie wystawy i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

Organizatorami tegorocznej edycji jest Miasto Gdynia, Centrum Designu Gdynia, działające w ramach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, Kaniewski Haute Design oraz Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów PoCoTo.

Więcej na www.facebook.com/pages/Gdynia-Design-Days/117894138235425

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas