Designteka

wnętrza

Innowacyjna propozycja firmy Profap

14.06.2009

PIXEL to innowacyjna propozycja firmy Profap, zaprojektowana przez londyńskie studio Platform.

fot. profap.com

Charakterystyczną cechą kolekcji jest zastosowanie na frontach z płyty MDF cyfrowych nadruków z wyraźnie zaznaczonymi pixelami. Prosta, wręcz ascetyczna forma mebli sprawia, że cała uwaga skupiona jest na graficznym wzorze, naśladującym usłojenie i kolorystykę egzotycznych gatunków drzew.

Przedstawienie obrazu w postaci pixeli daje wyjątkowy efekt – grafika zmienia się w zależności od dystansu z jakiego jest oglądana. Z bliska wyraźnie widać pojedyncze elementy zdigitalizowanego obrazu, wraz ze zwiększaniem odległości obraz staje się ostrzejszy i coraz bardziej przypomina naturalny fornir. Od ”naturalnego” drewna szybko przechodzimy do grafiki typowej dla gier komputerowych czy wielkoformatowych reklam.

fot. profap.com

Obok niezwykłego efektu wizualnego projektanci podkreślają też ekologiczny walor kolekcji PIXEL. Do jej produkcji nie stosuje się naturalnych fornirów, a więc nie wiąże się ona z wycinaniem tropikalnych lasów i niszczeniem rzadkich gatunków. Poprzez dobór wzorów będących odwzorowaniem wyglądu fornirów egzotycznych drzew twórcy chcieli w ironiczny sposób zwrócić uwagę na problem nadmiernej eksploatacji lasów tropikalnych na potrzeby produkcji mebli.

W ten oryginalny sposób PIXEL łączy świat cyfrowej technologii obróbki obrazu z troską o środowisko naturalne.

Cyfrowa technologia pozwala wiernie odtworzyć rysunek drewna, powielać go wielokrotnie i modyfikować w dowolny sposób wydobywając nowe estetyczne walory. To może kojarzyć się z jednej strony z inżynierią genetyczną, z drugiej podkreśla wszechobecność zdigitalizowanych obrazów w naszym otoczeniu i nieograniczone możliwości cyfrowej obróbki obrazu. Wykorzystując efekty złudzenia optycznego oraz imitacji struktur i faktur naturalnych materiałów twórcy PIXEL nawiązali do aktualnych trendów obecnych w światowym designie.

Jako pierwsze w ofercie pojawiły się komody w różnych rozmiarach ozdobione nadrukami przedstawiającymi surowe drewno limby, mahoniu i zebrano. W przyszłości planowane jest rozszerzenie kolekcji o kolejne elementy.

Źródło i zdjęcia: profap.com

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas