Designteka

Kolorystyczna podróż w głąb historii

17.01.2024

W historycznej Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku pracownia Biuro Kreacja stworzyła projekt niezwykłej wystawy, która w intrygujący sposób zabiera odwiedzających w podróż wąskimi uliczkami czasu, odkrywając fascynujące losy tego wyjątkowego miejsca. Wystawa „Twierdza Wisłoujście – morska brama Rzeczpospolitej” została zlokalizowana w hangarze nieopodal twierdzy. Dzięki temu dodatkowo wyeksponowano wątek niezwykłej architektury i strategicznego położenia zabytkowej fortecy.

Podróż przez historię Twierdzy

Projekt wystawy bazuje na planie koła. Nawiązuje w ten sposóbnie tylko do centrycznego rozwiązania architektonicznego samej twierdzy, ale także do jej chronologii. Sześć działów, począwszy od średniowiecza, opisuje historię Twierdzy Wisłoujście, która zawsze była ściśle związana z Gdańskiem i Rzeczpospolitą. Od czasów, gdy broniła dostępu do kraju w miejscu ujścia Wisły i kontrolowała przepływ towarów drogą morską do Polski, aż po współczesność. W dzisiejszych czasach Twierdza Wisłoujście góruje nad Martwą Wisłą, co może nie do końca oddaje jej dawne strategiczne znaczenie. Piękno jej architektury, ale też rolę, jaką forteca odgrywała w dziejach Polski, prezentuje wystawa projektu pracowni Biuro Kreacja.

Całość ekspozycji jest bardzo nowoczesna, ale nawiązuje swoją formą do historycznego budynku. Mamy tu gabloty z elementem łuku, które subtelnie oddają charakter okien w twierdzy. Są również szuflady, gdzie ukryte eksponaty odkrywa się za pomocą specjalnie zaprojektowanych uchwytów, nawiązujących do kształtu fortu carre. Kochamy takie detale i cieszymy się, że mogliśmy zadbać tu o najmniejszy szczegół” = mówi o projekcie Dorota Terlecka z pracowni Biuro Kreacja.

Kolorystyczna podróż w czasie

Starannie dobrana kolorystyka wystawy inspirowana jest barwami gdańskich budynków. Wyselekcjonowane barwy mają walor nie tylko estetyczny, ale są też kreatywnym sposobem opowiadania historii. Każdemu modułowi dedykowany jest inny, unikalny odcień, który odwołuje się do wydarzeń związanych z danym okresem w historii. Zastosowanie różnych kolorów służy też komunikacji, prowadząc odwiedzających wystawę przez zawiłe losy twierdzy. Barwy na posadzce nie tylko ułatwiają poruszanie się po wystawie, ale też nawiązują do motywu wody – przemierzania płynącej rzeki czasu.

Książki, ryciny, fotografie, z jakich korzystałyśmy, stały się źródłem inspiracji do stworzenia przestrzeni muzealnej. Na każdy moduł przypada duet kolorystyczny mający za zadanie nawigować i pobudzać emocje. Dodatkowo zachowany jest odpowiedni kontrast pomiędzy kolorem tła, a kolorem tekstu, tak aby treść była czytelna dla najbardziej wymagających czytelników. Zapewne dla najmłodszych najważniejszym oznaczeniem będzie biała flaga z symboliczną twierdzą w kolorze bordowym, która wyznacza ścieżkę edukacyjną. Wspaniale jest móc operować tak szerokim zakresem barw na jednej wystawie” – dodaje Agnieszka Szumińska odpowiedzialna za szatę graficzną.

Przygoda także dla najmłodszych

Pracownia Biuro Kreacja zatroszczyła się też o najmłodszych odwiedzających Twierdzę Wisłoujście. Każdy moduł wystawy posiada specjalne elementy dedykowane dzieciom, które zwrócą ich uwagę i włączą aktywnie w proces poznawania intrygującej historii tego wyjątkowego miejsca.

Dodatkowo w przestrzeni wystawy została wprowadzona pasjonująca gra terenowa, adresowana do wszystkich grup wiekowych. Aktywne zaangażowanie odbiorców sprawia, że zwiedzanie staje się emocjonującą  historyczną podróżą, ale także zabawą. Takie spotkanie edukacji z rozrywką z pewnością stworzy niezapomniane doświadczenie dla zwiedzających.

Twierdza to było wyzwanie, bo to przede wszystkim obiekt militarny. Naszym zadaniem było stworzyć tę ścieżkę edukacyjną tak, aby nie tylko przekazywać suche informacje, ale skłonić najmłodszych do zadawania pytań, pobudzić ich kreatywność i umożliwić im samodzielne działanie. Chcemy, aby dzieci kojarzyły wizytę w muzeum z frajdą i radością, a rodzice mieli dzięki temu chwilę dla siebie” – dodaje Urszula Morga, autorka koncepcji ścieżki edukacyjnej.

Wystawa bez ograniczeń

Dla architektów szczególnie ważne było, aby każdy, niezależnie od ograniczeń, mógł czerpać radość z odkrywania tajemniczej historii Twierdzy. Z tego powodu na terenie wystawy znajduje się wiele udogodnień dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Specjalne elementy dotykowe pozwalają osobom z różnymi stopniami niepełnosprawności uczestniczyć w interaktywnych częściach ekspozycji. Całość grafiki została zaprojektowana z poszanowaniem zasad ogólnej dostępności, ułatwiając odbiór informacji poprzez zastosowanie odpowiednich kolorów, kontrastów i rozmiarów czcionek.

Zależało nam na stworzeniu przestrzeni, w której każdy, niezależnie od ograniczeń, poczuje się mile widziany i zrozumiany. Tworząc wystawę, chcieliśmy nie tylko opowiedzieć historię Twierdzy Wisłoujście, ale też stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą być częścią tego fascynującego doświadczenia, niezależnie od indywidualnych potrzeb” – mówi Dorota Terlecka z pracowni Biuro Kreacja

Więcej informacji: https://biuro-kreacja.pl/

Projekt: Pracownia Biuro Kreacja

Projektowanie przestrzeni: Dorota Terlecka, Paulina Banasik, Natalia Ringwelska, Denis Durtsev

Grafika: Agnieszka Szumińska

Ścieżka edukacyjna: Urszula Morga

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas