Designteka

dodatki

Kuchnia przyszłości

06.03.2010

Według prognoz ONZ za czterdzieści lat, w 2050 roku, aż 74% populacji będzie mieszkać w miastach. Wraz ze wzrostem stopnia urbanizacji na świecie, postrzeganie znaczenia przestrzeni w domu, zasobów energetycznych i środowiska naturalnego oraz sposób ich wykorzystania ulegną zmianie. Bazując na takim scenariuszu rozwoju, Electrolux zaprojektował prototyp nowego urządzenia domowego. Projekt ilustruje sposób, w jaki będziemy mieszkać i żyć w przyszłości.

Co by było gdybyśmy nigdy już nie musieli używać garnków ani patelni, martwić się, czy składniki są świeże, albo sprawdzać przepisów w książce kucharskiej? Heart of the Home to wizja kuchni przyszłości, która skłania do takich rozważań. Zintegrowane rozwiązanie może służyć jako stół kuchenny, płyta grzewcza i bar w jednym.

Heart of the Home to inteligentna, elastyczna i zmiennokształtna przestrzeń kuchenna, która dostosowuje się do potrzeb użytkownika. Aby skorzystać z Heart of the Home, wystarczy umieścić składniki na jego powierzchni. Urządzenie przeanalizuje produkty i przedstawi listę możliwych przepisów. Gdy wybierzemy już przepis, możemy zaznaczyć ręką pole grzejne o odpowiadającej nam wielkości. Po przyciśnięciu ręką plastycznego materiału, na powierzchni urządzenia pojawi się odpowiednie wgłębienie. Jednym naciśnięciem palca ustawimy też temperaturę i czas podgrzewania.

Założenia projektu

2008 to pierwszy rok w historii, w którym więcej ludzi żyło w miastach, niż na wsi. Zgodnie z prognozami ONZ, w ciągu najbliższych 40 lat roku odsetek mieszkańców terenów zurbanizowanych wzrośnie do 74 procent. Dla porównania, 60 lat temu, w 1950 roku zaledwie 29 procent ludzi mieszkało w miastach. Electrolux opracował pomysł Heart of the Home, aby zilustrować, jak może wyglądać nasze życie w 2050 roku. Firma opierała się na następujących założeniach:

  • Relacje społeczne są ważne: W przyszłości tak, jak teraz, aktywność towarzyska będzie stanowić ważną część naszego życia, szczególnie spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Wysoki poziom technologicznego wsparcia na co dzień spowoduje, że jeszcze intensywniej będziemy chcieli doświadczać prawdziwych i realnych wartości.
  • Potrzebujemy prostych i przyjaznych rozwiązań w domu: Mieszkania znajdujące się na ograniczonej przestrzeni przyszłych mega miast, będą musiały być elastycznie urządzone i stwarzać możliwość dopasowania do okoliczności. Urządzenia przyszłości powinny stwarzać możliwość zintegrowania i dostosowania do potrzeb. Nie będziemy już mieć miejsca na całą gamę produktów, z których każdy ma swoją własną specyficzną funkcję.
  • Społeczeństwo musi być bardziej skuteczne: Kiedy 74% z 9 bilionów ludzi zamieszka w miastach, będziemy musieli dostosować swój styl życia do ograniczonych zasobów, jakimi będziemy dysponować. Będziemy, na przykład, musieli znaleźć nowe, bardziej wydajne sposoby recyklingu odpadów. Jak nigdy dotąd, wzrośnie znaczenie energooszczędnych produktów i budynków.
  • Nie obędziemy się bez technologii: Zaawansowana technologia jest dla nas ważna już dziś, ale w 2050 roku będzie po prostu niezbędna. Technologia będzie konieczna do tego, abyśmy mogli się dalej rozwijać w zrównoważony sposób, uwzględniający potrzeby środowiska i społeczeństwa.

Projekt “Heart of the Home” został po raz pierwszy zaprezentowany podczas DesignBoost w Sztokholmie 12 lutego 2010.

Źródło i zdjęcia: www.electrolux.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas