miejsca
Niebieskie Migdały
Przedszkole Niebieskie Migdały w Tczewie zaprojektowali: Karolina Golec-Ludwiczak i Radosław Czerniejewski z Pracowni CGL. Projektanci starali się stworzyć inspirującą przestrzeń o scenograficznym charakterze, utrzymaną w przyjaznym i w przytulnym nastroju.
Przedszkole Niebieskie Migdały znajduje się w wolno stojącym, dwukondygnacyjnym obiekcie położonym w ścisłym centrum Tczewa, na terenie nowego osiedla. Nowo wybudowany budynek o powierzchni 600 m2 spełnia wszelkie wymagania stawiane przez UE w zakresie bezpieczeństwa i higieny. W przedszkolu znajdują się trzy sale dydaktyczne (na łącznie 90 dzieci), każda z dostępem do ergonomicznie zaprojektowanej łazienki, oraz jadalnia, w której wszystkie dzieci razem będą spożywały przygotowane we własnej kuchni posiłki. Wyposażenie przedszkola posiada atesty i certyfikaty. Do wyłącznej dyspozycji przedszkolaków jest plac zabaw. Budynek sąsiaduje z niską zabudową mieszkaniową oraz Centrum Rehabilitacyjnym.
Bryła nawiązuje do archetypu domu swoim dwuspadowym dachem, natomiast podniesione, proste ściany attykowe odwołują się do współczesnej architektury sąsiadującego Centrum. Kolorystyka elewacji i zastosowane materiały wykończeniowe stanowią autorską koncepcję, będącą dyskretną zapowiedzią charakteru wnętrza. Elewacje utrzymane są w jasnej tonacji i podkreślone boazerią w naturalnym kolorze drewna.
Założeniem inwestorów było towarzyszenie dziecku na każdym kroku jego dziecięcych zmagań, doświadczeń, emocji, poznawania otaczającego świata i ludzi. Dziecko w przedszkolu wkracza w swój pierwszy społeczny świat, a relacje, których uczy się w wieku przedszkolnym są fundamentem jego dorosłych zachowań.
Projekt wnętrza przedszkola opiera się na kilku wyraźnie określonych motywach przewodnich. Zakładał m.in. traktowanie dzieci jako równorzędnych i świadomych użytkowników przestrzeni publicznej, czego efektem było projektowanie bez stosowania naiwnego języka form, charakterystycznego dla stereotypowego wizerunku świata dzieci. Brak tu dosłowności, banalnych skojarzeń, odniesień do ogólnie znanych ilustracji ze świata bajek czy kiczowatych dekoracji. Architektura wnętrz budowana za pomocą abstrakcyjnego języka form stanowi jedynie atrakcyjne i funkcjonalne tło dla użytkujących je dzieci. Dzięki zastosowanym środkom udało się stworzyć inspirującą przestrzeń o scenograficznym charakterze, utrzymaną jednak w przyjaznym i przytulnym nastroju.
Wyraziste decyzje kolorystyczne na posadzkach stanowią główny akcent i mocno zwracają uwagę użytkowników. Uspokajają je stonowane, białe ściany. Estetycznym motywem przewodnim wnętrza i wizualnej identyfikacji stał się balon, będący wynikiem analizy nazwy przedszkola. Myślenie o niebieskich migdałach a więc i bujanie w obłokach, stało sie inspiracją do wykorzystania tej klasycznej dziecięcej zabawki, od lat funkcjonującej w świecie maluchów. Jej parafrazą jest stworzony deseń. Wzór o wyrazistych kolorach i charakterystycznych kształtach pokrywa wykładziny pcv w korytarzach oraz szatni a także dywanowe wykładziny w salach dydaktycznych. Istotnym elementem wnętrza jest klatka schodowa, której stopnie zostały wykończone wykładziną dywanową w dwunastu różnych kolorach. Efektowne przejście barwne od błękitów przez fiolety i czerwienie aż po żółcie dopełnione linearnymi, czarnymi rysunkami dziecięcymi na ścianach tworzą interesującą całość. Elementem spajającym dwie kondygnacje jest różowy pochwyt wspinający się po białej ścianie. Istotne we wnętrzu są podwieszane pod sufitem panele z płyt gipsokartonowych, w których zintegrowane jest oświetlenie LED RGB oraz oprawy ze źródłami halogenowymi. Panele w kształcie migdałów znajdują się na korytarzach oraz w trzech salach dydaktycznych. Każda sala dydaktyczna posiada inną barwę dominującą, wyróżniającą ją od pozostałych. Odniesieniem do tożsamości miasta, w którym przedszkole jest zlokalizowane, są dziesięciometrowej długości wydruki przedstawiające autorskie rysunki kamienic z tczewskiego rynku. Kolorystyka grafik w każdej sali jest inna, odpowiednia do identyfikującego salę koloru dominującego. Autorskie rysunki przedstawiające dziecięcą wizję miasta pojawiają się również w innych pomieszczeniach przedszkola, budując malowniczy charakter. Wnętrze przedszkola zostało konsekwentnie zrealizowane według projektu, wykorzystując wysokiej jakości materiały wykończeniowe. Dzięki temu poszczególne pomieszczenia tworzą inspirującą i spójną przestrzeń.
Więcej na www.pracowniacgl.pl