Designteka

wydarzenia

Otwarcie Design Centrum Kielce

10.06.2012

Design Centrum Kielce to nowa stacja na mapie międzynarodowych instytucji promujących design. Powstała w budynkach dawnego więzienia, jako część instytucji Wzgórze Zamkowe. DCK otwiera wolność kreatywnego myślenia, skupiając wokół siebie projektantów, artystów i wizjonerów z kraju i zagranicy, by przez wspólną działalność wnieść nowe spojrzenie na design.

2012 to szczególny moment dla naszej instytucji – jesteśmy gotowi pokazać naszą przestrzeń!

„DESIGN = WZORNICTWO Oficjalne Otwarcie Design Centrum Kielce” będzie niekonwencjonalnym wydarzeniem, toczącym się przez dwa czerwcowe dni, łączącym międzynarodowy świat branży designu z polskimi twórcami i profesjonalistami.

22 czerwca to dzień otwarcia Wzgórza Zamkowego. Dzień później odbędą się wernisaże 3 wystaw, wykłady zaproszonych gości oraz warsztaty. Otwarcie Design Centrum Kielce uświetni obecność naszego gościa specjalnego Giulio Cappellini, projektanta, biznesmena, wykładowcy – jednego z najbardziej wpływowych znawców designu, którego autorska marka Cappellini jest czołowym „trendsetterem” w dziedzinie wyposażenia wnętrz. W trakcie spotkania publiczność będzie miała okazję posłuchać wykładu oraz wziąć udział w otwartej dyskusji. Dzień drugi jest okazją pokazania procesu tworzenia designu publiczności polskiej nie związanej z branżą, a która poprzez swoje artystyczne pasje chce poznawać wzornictwo i jego wpływ na nasze życie codzienne. W trakcie trwania dwudniowego święta na ulicy Zamkowej odbędą się warsztaty, liczne wykłady, a w szczególną Noc Świętojańską pokażemy niestandardowe instalacje projektantów.

„Design = Wzornictwo Design Centrum Kielce” to oficjalne otwarcie instytucji, będące częścią ogólnej inauguracji WZGÓRZA ZAMKOWEGO, do którego należy DCK.

22 czerwca o godzinie 17:00 na mapie Kielc, przy ulicy Zamkowej 3, zaistnieje oficjalnie nowe miejsce sprzyjające rozwojowi edukacji i kreatywności kielczan oraz odwiedzających gości – Wzgórze Zamkowe. Miejsce to – położone w najcenniejszej części miasta pod względem architektoniczno – urbanistycznym i turystycznym – zaprasza wszystkich zafascynowanych polską historią i współczesnym designem. Wzgórze Zamkowe to efekt połączenia dwóch idei i dwóch podmiotów. Pierwszy to Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, którego podwaliną było dawne więzienie o historii sięgającej ponad 150 lat. Drugi z podmiotów to Design Centrum Kielce nowy, międzynarodowy ośrodek wzornictwa. W tej części będzie można rozwijać zdolności kreatywnego budowania współczesnego otoczenia, w części Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej – poznać historię regionu i spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie o dzisiejszy polski patriotyzm.

Wraz z otwarciem Design Centrum Kielce, jako wydarzenie towarzyszące, odbędzie się „Kreacja- Innowacja-Design” – wystawa i konferencja Kieleckiego Parku Technologicznego.

WYSTAWA DESIGN=WZORNICTWO

23.06- 04.08.2012

Wystawa inauguracyjna będzie inicjacją tematu DESIGN. To słowo i jego szerokie znaczenie jest nowym pojęciem w słowniku języka polskiego i nie jest jeszcze powszechnie poznane i rozumiane. Wystawa przedstawi wielopłaszczyznowe podejście do tematu obiektu użytkowego, różnorodność interpretacji formy przemysłowej oraz zaskakujące metody tworzenia.

DCK zaprezentuje przekrojowy pogląd na produkt poprzez pryzmat nowych możliwości technologicznych, innowacyjnych technik produkcyjnych, a przede wszystkim twórczego i awangardowego myślenia i nowatorskiego podejścia do znanych nam obiektów i procesów formowania przedmiotu. Wśród prezentowanych prac znajdą się między innymi projekty znanych, światowej sławy projektantów. Takie nazwiska jak: Marteen Baas, Marcel Wanders, Alessandro Mendini, Ronan i Erwan Bouroullec, Richard Hutten, zestawione będą z pracami wschodzących gwiazd projektowania Iris van Herpen i Marloes ten Bhömer oraz polskich młodych twórców Agnieszki Bar, Arka Wolskiego, Karoliny Bik, grupy Kabo & Pydo. Ta przekrojowa prezentacja otworzy pole do przyszłych rozmyślań i dyskursów tematycznych o produkcie i jego zastosowaniu w życiu codziennym.

Równolegle z wystawą DESIGN=WZORNICTWO przedstawimy kolekcję zebraną przez Hansa Maiera-Aichena zatytułowaną „From regular to bold , A journey through the swallows of young design evolution”, która ukaże najświeższe prace młodych designerów wciąż studiujących oraz rozpoczynających karierę, zaprojektowane zgodnie z ideą buntowniczego ducha, przeciwstawiającego się ustalonym kanonom i zasadom uznanym przez społeczności, zarówno konsumentów jak i producentów. Projekty, poza użyciem nowych technologii i materiałów oraz odkrywaniem i reinterpretacją starych metod tworzenia, ukażą ruch w kierunku innowacyjnego podejścia do produkcji obiektu użytkowego. Przeciętność metod produkcyjnych i jakość masowo wytwarzanego produktu na całym świecie potrzebuje krytycznej odpowiedzi, która nie może być oferowana przez tych, którzy podtrzymują ten system, ale wyłącznie przez wschodzących designerów o silnej tożsamości. Selekcja prac w tej grupie jest starannym wyborem niezależnych projektów „la crème de la crème“ studentów z Karlsruhe University of Arts and Design dopełnioną prezentacją kilku wyjątkowych prac zaskakujących młodych projektantów.

W Galerii Znaku zaprezentowana zostanie wystawa ‘ðe SIGN’ Radosława Nowakowskiego. Podstawą dla scenariusza inaugurującego działalność Galerii Znaku jest „Traktat kartkograficzny”. Wystawa pokaże, jak ogromne pokłady niekonwencjonalności znajdują się w tak konwencjonalnym przedmiocie jakim jest książka. Poszczególne rozdziały Traktatu będą kanwą dla kolejnych prezentacji i różnych działań wokół nich.

Cała przestrzeń budynku DCK, z okazji otwarcia, będzie przekształcona w wystawę, obrazującą estetykę, funkcjonalność i wyobraźnię dzisiejszego designu.

GOŚĆ SPECJALNY – Giulio Cappellini

O jego działalności i projektach pisały najważniejsze na świecie magazyny z dziedziny wzornictwa, zaś Time uznał go za jednego z najważniejszych „trendsetterów” na świecie.

Giulio Cappellini to projektant, biznesmen i wykładowca – jeden z najbardziej wpływowych znawców designu, którego autorska marka Cappellini jest czołowym „trendsetterem” w dziedzinie wyposażenia wnętrz. Urodził się w rodzinie producentów mebli. W 1979 roku, po zdobyciu dyplomu z architektury oraz zarządzania przedsiębiorstwem, rozpoczął współpracę z rodzinną firmą. Na początku lat 80. XX wieku, pod jego kierownictwem, przedsiębiorstwo, które już od trzech dekad specjalizowało się w meblarstwie, uzyskało status marki o zasięgu międzynarodowym, w której design odgrywa zasadniczą rolę. Celem Cappelliniego było stworzenie wybitnych przestrzeni życia poprzez mieszankę stylów, kultur i materiałów.

Architekt i dyrektor artystyczny o niebywałej intuicji i zdolności do wytyczania oraz rozpoznawania trendów stał się również czołowym łowcą talentów w branży. Cappellini w swojej firmie dał szansę projektantom nieznanym, którzy teraz należą do światowej czołówki designerów. Wśród dostrzeżonych przez Cappelliniego znaleźli się między innymi: Jasper Morrison, Tom Dixon, Marc Newson, Marcel Wanders oraz bracia Bouroullec.

Meble sygnowane marką Cappellini, uznawane przez wielu za produkty nowatorskie i oryginalne stały się wyposażeniem tak renomowanych instytucji jak MoMA w Nowym Jorku oraz znajdują się w stałych zbiorach najważniejszych muzeów świata, w tym Centrum Pompidou i Musee des Arts Decoratives, Muzeum für Angewandte Kunst w Kolonii, w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie oraz Galerii d’Arte Moderna w Rzymie.

„Kreacja-Innowacja-Design” KIELECKI PARK TECHNOLOGICZNY

Wydarzenie towarzyszące.

Wystawa projektów opracowanych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych będzie zwieńczeniem projektu realizowanego przez Kielecki Park Technologiczny we współpracy z Design Centrum Kielce. Wystawa zostanie uroczyście otwarta 22 czerwca o godzinie 16.30. „Tego dnia zdecydowanie warto odwiedzić Park. Przygotowaliśmy bardzo ciekawy program, który obejmuje cały dzień”- informuje dyrektor KPT Szymon Mazurkiewicz. Dla osób zainteresowanych wzornictwem, z pewnością gratką będzie możliwość spotkania z przedstawicielami szkoły designu z Padwy oraz centrum designu i kreatywności Concordia Design. Dla studentów przygotowano również warsztaty, a dzień designu w Parku zakończy piknik.

Projekt „Design nowy wymiar komercjalizacji wiedzy” ma zachęcić przedsiębiorców do współpracy z designerami. Na początek współpracę nawiązali studenci Instytutu Sztuk Pięknych UJK oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Wrocławiu. Na efekty ich pracy czekają przedsiębiorcy z Kieleckiej Fabryki Pomp, a także firm: Rovese S.A, Northern Information Solutions Sp. z o.o., Trustee, SimpleOutsourcing.pl, 6 pixeli, Fabryki Porcelany „Krzysztof” Sp. z o.o. z Wałbrzycha oraz „Kolglass” z Kłodzka, HERGON s.c. z Krakowa i LIBET S.A. z Wrocławia. Projekt jest współfinansowany z Programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, pn. „Kreator innowacyjności- wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej”.

 

Więcej na www.designcentrumkielce.com

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas