wydarzenia
PLASTER 4
4. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii Plaster to konfrontacja nowoczesnej i poszukującej typografii z plakatem, który jest niepokorny i wymyka się tradycyjnym schematom projektowym. Tegoroczna edycja zakłada konfrontację polskiej i włoskiej grafiki projektowej – gośćmi festiwalu będą znakomici artyści obu scen.
Typografia w plakacie to surowe akcenty kolorystyczne – ekspresja podziałów kompozycyjnych plakatu doskonale równoważy zawarty w nim rytm liter, słów i zdań. Układy typograficzne występujące w identyfikacji wizualnej, projektach książek, katalogów dynamicznie współbrzmią z różnorodną, wielowymiarową warstwą graficzną.
Festiwal Plaster z jednej strony pokazuje niezależne, ścierające się byty graficzne, z drugiej zaś wskazuje na nieuchronną symbiozę między nimi. Grafika projektowa to organizm posiłkujący się środowiskiem, w którym żyje – organizm niesamowystarczalny, ale też na pewno nie pasożytujący.
Wydarzenia polityczne, rewolucja technologiczna, przemiany społeczne i kulturowe; wszystko filtrowane jest przez dizajn i znajduje swoje odniesienie w nowych, użytkowych trendach projektowych. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaki kształt przybierze projektowanie graficzne w przyszłości. Nie wiemy, czy podąży za ogarniającym nas ze wszystkich stron eklektyzmem, czy stanie w opozycji i będzie hołdował czystej, poszukującej formie.
Plaster jest ważnym, branżowym głosem w tych rozważaniach, który nie tylko podkreśla jak istotnym elementem rzeczywistości jest grafika użytkowa, ale również analizuje kierunki jej rozwoju.
PROGRAM FESTIWALU:
/ środa, 22 maja
19.00, Otwarcie festiwalu, wernisaż wystaw
Wielkoformatowa wystawa współczesnego plakatu włoskiego
Bulwar Sztuki
Kilkadziesiąt prac o formacie 150 x 200 cm zilustruje obecną kondycję projektowania graficznego na Półwyspie Apenińskim.
Monograficzna wystawa polskiego plakacisty Tomasza Bogusławskiego
niecka CSW
Polski kontrapunkt dla wystawy plenerowej, prezentacja plakatów, które operują techniką kolażu w zestawieniu z wyrafinowaną typografią.
Międzynarodowa wystawa projektantów: polskiego duetu dizajnerskiego Fontarte (Artur i Magdalena Frankowscy) oraz 3 artystek – projektantek z Włoch: Cristina Chiappini, Raffaella Colutto, Silvia Sfligiotti taras CSW
Prezentacja prac typograficznych, ilustracji, identyfikacji wizualnych, projektów fontów.
20.00 Prelekcja Tomasza Bogusławskiego, Kino Centrum
21.00 Koncert / liveact: Steve Nash & Pillow feat. Dj Funktion, LabSen
Multimedialny akcent festiwalu Plaster: live act + wizualizacje typograficzne
/środa, czwartek, 22 – 23 maja
10.00 – 13.00 / 15.00 – 18.00
Warsztaty typograficzne
LabSen
Nieodłączny element festiwalu Plaster, warsztaty twórcze związane z grafiką projektową prowadzone przez 2 artystki z Włoch: Raffaella Colutto i Silvia Sfligiotti. Tematyka: ręcznie preparowana typografia nawiązująca do teoretycznych rozwiązań Edwarda Johnstona – uważanego za ojca współczesnej kaligrafii.
/ piątek, 24 maja
11.00 – 17.00 Konferencja Plaster pod hasłem „Razem, czy osobno?”
Kino Centrum
Na zakończenie festiwalu 24 maja, odbędzie się konferencja, która poruszy zagadnienie duetów twórczych i związanych z nimi kompromisów artystycznych; sytuacji, w których dwie osoby pracują nad jednym projektem.
Prelegenci: Homework, Witold Michorzewski, Sławomir Janiak, Fontarte, Silvia Sfligotti, Raffaella Colutto, Joanna Górska i Rafał Góralski, Hipopotam Studio.
Ważnymi gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będą zagraniczni dziennikarze zajmujący się grafiką projektową, reprezentujący francuski magazyn Etapes i niemiecki Novum. Ich wizyta studyjna związana będzie ze zbieraniem materiałów do projektu związanego ze współczesnym polskim dizajnem.
PLASTER 4
Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii
22 – 24 maja 2013, środa – piątek
Kurator festiwalu: Krzysztof Białowicz
Więcej na www.csw.torun.pl