Designteka

wnętrza

Poznaj prelegentów konferencji

26.09.2022

Już 28 września w Warszawie odbędzie się konferencja ,,Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”, poruszająca kwestie architektury społecznie zaangażowanej. Gościem specjalnym wydarzenia będzie japoński architekt Shigeru Ban, który opowie o swoich realizacjach oraz wartościach przyświecających swojej pracy. Do dyskusji zostało zaproszonych również 13 ekspertów, którzy opowiedzą o realizacjach powstałych na rzecz osób uchodźczych. Organizatorem wydarzenia jest firma Geberit, partnerem zaś Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Wyjątkowy gość specjalny

Głównym bohaterem konferencji będzie Shigeru Ban, współczesny japoński architekt, znany z nowatorskiego użycia papieru – zwłaszcza z wykorzystania rur z odzyskiwanego kartonu, dzięki którym zapewniony zostaje dach nad głową ofiarom kataklizmów. Podczas wydarzenia opowie on o Paper Partition System (Papierowy System Przegród) zastosowanym w tym roku na terenie Polski, Ukrainy i Słowacji na potrzeby uchodźców dotkniętych nasileniem rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie. System sam w sobie nie zapewnia schronienia, jednak daje namiastkę prywatności osobom, które zostały tymczasowo zakwaterowane zbiorowo w większych przestrzeniach. Konferencję poprowadzi Magda Maciąg,  architektka, członkini zarządu OW SARP i pełnomocnik ds. programowych ZODIAK WPA.

Rozwiązania pracowni Shigeru Ban Architects w Europie

Po wystąpieniu gościa specjalnego, zostaną przybliżone rozwiązania wypracowane w pracowni Shigeru Ban Architects realizowane na terenie Ukrainy, Słowacji i Polski w tym roku. Oleksiy Vostrykov, student czwartego roku Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie oraz kierownik projektów we lwowskiej pracowni architektonicznej Re+, omówi proces implementacji Systemu Paper Partition w Ukrainie, którego był jednym z koordynatorów. Realizacje tego systemu na terenie Słowacji w kontekście  empatii w architekturze osadzą organizujący je, architekt Peter Morgenstein z Wydziału Architektury i Wzornictwa Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie, którego badania naukowe dotyczą między innymi zrównoważonej architektury i projektowania urbanistycznego oraz inżynierka Ľubica Šimkovicová, ekspertka w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań w przemyśle budowlanym, projektowaniu budynków i rozwoju miejskim, a także inicjatorka Manifestu 2020, zajmującego się wpływem sektora budowlanego na środowisko, klimat i bioróżnorodność na terenie Słowacji. Przez wdrażanie projektów pomocowych Shigeru Bana w Polsce przeprowadzą uczestników konferencji Artur Jőrgen, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Jerzy Łątka, architekt i wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Hubert Trammer, architekt i uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu. Ta trójka należy do grona koordynatorów wprowadzania rozwiązania Shigeru Bana na terenie Polski – system został zastosowany w punktach recepcyjnych dla uchodźców w Chełmie i we Wrocławiu, a także w miejscach przeznaczonych dla uchodźców pod Jarosławiem, w Przemyślu, Słupsku, Starogardzie Gdańskim i Warszawie.

Realizacje na rzecz osób uchodźczych dotkniętych wojną w Ukrainie

W dalszej części konferencji przedstawione zostaną prezentacje osób zaangażowanych w inne realizacje projektów dla osób uchodźczych w 2022 roku na terenie Polski, Ukrainy i Rumunii. O ukraińsko-polskim coworkingu na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej opowie Łukasz Piątek, adiunkt tego Wydziału oraz badacz działający w obszarach projektowania budynków i statków wodnych. Wykładowca Collegium Medicum w Bydgoszczy, zajmujący się problemem wykluczenia grup mniejszościowych w Polsce oraz koordynator strony Bydgoszcz pomagajacej Ukrainie, Kosma Kołodziej, przybliży realizację, w ramach której zaadaptowano mały biurowiec w Bydgoszczy na dom dla rodzin uchodźców z Ukrainy. Kolejna prezentacja dotyczyła będzie przekształcenia opuszczonych budynków na potrzeby uchodźców wewnętrznych, ze zwróceniem uwagi, iż realizacje w tym zakresie można traktować jako prototypy dla rozwoju systemu mieszkań socjalnych. Nakreślą to Anna Pashynska oraz Tania Pashynska, zaangażowane w inicjatywę CO-HATY w Iwano-Frankiwsku w Ukrainie. Anca Bolohan, menadżerka projektów w Habitat for Humanity Romania, której polem zainteresowania jest między innymi mieszkalnictwo socjalne, rozwinie zagadnienie bezpiecznego schronienia daleko od domu w oparciu o bukareszteńskie doświadczenia adaptacji na potrzeby uchodźców opuszczonego domu studenckiego, oraz działań służących poprawie warunków przebywania w ośrodku dla uchodźców stworzonym z kontenerów. Na zakończenie o ukraińskiej szkole stworzonej w biurowcu opowiedzą Magda Garncarek, zajmująca się wpływem designu i architektury na codzienne ludzkie doświadczenia, a także inicjatorka kampanii „Otwieramy szkoły”, w ramach której powstała ta realizacja oraz Dorota Sibińska, współprowadząca galerię projektową XYstudio, specjalizującą się w projektowaniu obiektów przeznaczonych dla najmłodszych, mającą także doświadczenia w realizacji budynków służących wsparciu osób szczególnie potrzebujących.

Konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” to niepowtarzalna okazja, aby wysłuchać aż 14 uznanych w branży osób, opowiadających o swoich przemyśleniach w kwestii architektury zaangażowanej społecznie oraz doświadczeniach z realizacji tworzonych w odpowiedzi na obecną sytuację w Europie. Po zakończeniu wystąpień będzie również możliwość otworzenia dyskusji z zaproszonymi prelegentkami i prelegentami poprzez zadawanie pytań.

Pełen program konferencji oraz biografie prelegentów dostępne są na  dedykowanej stronie: https://geberit.pl/konferencja

Zapraszamy 28 września do Pawilonu SARP przy ul. Foksal 2 w Warszawie. Bezpłatna rejestracja na konferencję: https://forms.office.com/r/XK18esAnxt

Więcej informacji na www.geberit.pl

Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas