Designteka

wydarzenia

PRZEprojekt

27.02.2012

PRZEprojekt to kolektywne działanie, przestrzeń partycypacji, a także miejsce do eksperymentowania na marginesie oficjalnego obiegu sztuki. Przez najbliższy rok, wspólnie z młodymi artystami działającymi w Toruniu, będziemy współtworzyć obszar działań, w którym integracja następuje poprzez sztukę. Charakter i zasady funkcjonowania PRZEprojektu określić można jako zbiorową kreację dzieła/aktywności poprzez zestawianie odrębnych realizacji, pomysłów, zainteresowań, a nawet sporów różnych osób w jedną całość. Projekt został pomyślany jako rozłożony w czasie proces, na który składać się będą spotkania, warsztaty, wykłady, wystawy, filmy, koncerty… Co miesiąc będą powstawały kolejne odsłony PRZEprojektu, na których zaproszona do działań publiczność będzie mogła przeczytać, przesłuchać, przedyskutować a także przemówić na tematy związane ze sztuką współczesną.

Nazwa, którą nadali zaproszeni do udziału twórcy, odnosi się do mowy ulicznej, w której przedrostek PRZE, często wbrew gramatycznym regułom, dodawany jest do słów, w celu wzmocnienia ich wymowy (PRZEokropny, PRZEkozacki, ale także PRZEpiękny itp.).

PRZEgląd sztuka w filmie, integralna część PRZEprojektu, to cykl pokazów filmowych dotyczących współczesnych praktyk artystycznych, połączonych z dyskusją o sztuce z udziałem zaproszonych gości. Program skupi się na pokazywaniu filmów prezentujących działania różnorodnych twórców. Inauguracja przeglądu odbędzie się 8 marca w Kinie Centrum pokazem filmu Our City Dreams w reżyserii Chiary Clemente.

Ważną częścią projektu i komunikacji na linii artysta – widz stanie się PRZEstrzeń działania, mieszcząca się w Pokoju z kuchnią, gdzie będziemy przesiadywać i udostępniać efekty wspólnej pracy. Jerzy Ludwiński – związany z Toruniem krytyk i teoretyk sztuki – twierdził, że instytucja, która zajmuje się sztuką współczesną, powinna być „polem gry” i wrażliwym na wszystkie zjawiska zachodzące w sztuce “sejsmografem”. Składnikami tak otwartego systemu miały być przede wszystkim: fakt artystyczny, kreatywny proces i koncept. Mając na uwadze te spostrzeżenia zamierzamy co miesiąc przygotowywać wystawę, będącą swoistym polem gry z widzem, przestrzenią prezentacji własnych prac, zmagań i poszukiwań, tworząc tym samym miejsce do szerszej dyskusji i spotkania.

Wiele z tych rzeczy będzie wypracowywane na bieżąco, w zależności od potrzeby i kierunku dyskusji (często przy udziale publiczności). Tym samym projekt, nie dając zamknąć się w określonych ramach, staje się rodzajem warsztatu, którego ostateczny efekt pozostaje dla nas wszystkich tajemnicą.

PRZEprojekt Przestrzeń działania to seria niewielkich wystaw/projektów przeznaczonych dla młodych artystów, studentów sztuki i projektowania, kuratorowanych przez młodych kuratorów i studentów muzealnictwa i historii sztuki w Toruniu. Ma być przestrzenią otwartą a zarazem eksperymentalną, którą nasza instytucja chce zaoferować nadchodzącej generacji artystów. Będzie to realna i konkretna możliwość pokazania przez młodych artystów i studentów swoich prac, a zarazem przejścia całego procesu realizacji wystawy, co pozwoli na zdobycie praktyki artystycznej i profesjonalnych doświadczeń.

PRZEprojekt

Start: 1 maca 2012

Uczestnicy: Karolina Ciężkowska, Marta Dziomdziora, Weronika Fokt, Monika Grubizna, Krzysztof Jagusz, Justyna Jaworska, Adrianna Jarzębowska, Magdalena Kosek, Artur Kościelski, Maciej Kwietnicki, Dawid Majgat, Weronika Marszelewska, Izabella Oleksy, Paulina Opałka, Liliana Piskorska, Ewa Pawlata, Katarzyna Rożek, Adam Ruszkowski, Joanna Sitko, Agata Skupiniewicz, Dorota Stępień, Tytus Szabelski, Olga Szczechowska, Magda Węgrzyn, Marcina Zaborski, Agnieszka Żarnowska

Kuratorzy: Marta Kołacz, Piotr Lisowski

Kuratorka PRZegląd sztuka w filmie: Kafka Jaworska

Strona PRZEprojektu: przeprojekt.wordpress.com

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas