Designteka

Rola konkursów w kształtowaniu kariery architektonicznej

26.02.2024

Weronika Libiszowska, współzałożycielka renomowanej pracowni Boris Kudlička with Partners, zasiada obecnie w jury konkursu Projektuj z Bespoke marki Samsung. Udział w tym wyjątkowym składzie sędziowskim podkreśla zaangażowanie architektki w promowanie i mentoring nowych talentów. Bogate doświadczenie w projektowaniu wnętrz oraz wrażliwość w pracy z materiałem, kolorem i rzeźbą, pozwalają jej na holistyczne spojrzenie na wyzwania konkursowe. Dzięki uczestnictwie w jury prestiżowych konkursów, Weronika Libiszowska angażuje się w przekazywanie swoich cennych doświadczeń młodym talentom, inspirując architektów do nieustawania w dążeniu do doskonałości w projektowaniu.

Według Weroniki Libiszowskiej eksponowanie własnych pomysłów przed szerszą publicznością i możliwość porównania się z innymi profesjonalistami to jedno z ważniejszych doświadczeń w pracy projektowej. Konfrontacja z opiniami jury i feedbackiem ze strony ekspertów pozwala na ciągłe doskonalenie własnych umiejętności. Weronika Libiszowska podkreśla również rolę motywacji, tworzącej dobry grunt do podnoszenia sobie poprzeczki i eksplorowania nowych kierunków w projektowaniu. W efekcie, uczestnictwo w konkursach architektonicznych staje się dla niej z nie tylko sposobem na promocję własnej pracowni czy marki osobistej, ale również silnym bodźcem do rozwoju osobistego i zawodowego. Spotykamy się podczas trwającej właśnie 2 edycji konkursu Projektuj z Bespoke, organizowanego przez firmę Samsung. Po konkursie Art In Architecture jako członek jury po raz kolejny wybierasz najlepsze projekty spośród setek zarejestrowanych prac. Jaki jest poziom tych projektów? Czy wybór jest dla Ciebie trudny?

Weronika Libiszowska: Zgłoszenia, które otrzymaliśmy w tym roku, są naprawdę imponujące i ukazują szeroki wachlarz kreatywności, innowacyjności i zrozumienia zarówno współczesnych, jak i klasycznych zasad projektowania wnętrz. Różnorodność podejść do projektowania, integracja nowoczesnej technologii i tradycyjnego rzemiosła wyniosła konkurencję na nowy poziom.  Biorąc pod uwagę wysoki poziom prac, proces selekcji jest rzeczywiście trudny. Każdy uczestnik wniósł swoją wizję i interpretację briefu, co utrudnia porównywanie i ocenianie zgłoszeń.

Jakie korzyści przynosi uczestnictwo w konkursach dla projektantów wnętrz?

W.L: Na początku swojej drogi zawodowej uczestniczyłam w wielu zmaganiach konkursowych. Z perspektywy czasu wciąż uważam, że to świetna okazja do zaprezentowania własnego talentu i pracy szerokiej publiczności, potencjalnym klientom i innym profesjonalistom. Przygotowanie koncepcji konkursowych zawsze wymagało ode mnie eksploracji świeżych koncepcji, eksperymentowania z wieloma stylami i rozwijania własnej kreatywności. To doskonała okazja do poszerzania swoich umiejętności. Dla mnie osobiście udział w konkursach był silnym bodźcem motywacyjnym, pobudzającym do ciągłego doskonalenia się w mojej pracy. Z perspektywy czasu widzę, że podjęta droga okazała się właściwym wyborem. Obecnie, poza spełnianiem się zawodowo w Boris Kudlička with Partners, gdzie realizujemy wiele dużych projektów w Polsce i zagranicą, historia zatacza koło i sama zasiadam w jury konkursów, pomagając w otwarciu się na nowe możliwości innym architektom.

W jaki sposób konkursy, takie jak ten organizowany przez Samsung, wpływają na rozwój branży projektowania wnętrz?

W.L: Konkursy dla architektów, szczególnie te organizowane przez renomowane firmy z tradycją, mają istotny wpływ na rozwój branży z kilku powodów. Po pierwsze, stanowią doskonałą platformę do własnej promocji. Poprzez prezentację pomysłów przed jury i szeroką publicznością, architekci mają możliwość zdobycia uznania i zwrócenia uwagi na swoje prace, co często przyczynia się do dalszego rozwoju ich kariery. Po drugie, konkursy stymulują kreatywność. Dzięki wyzwaniom jesteśmy niejako zmuszeni do poszukiwania nowych podejść oraz eksperymentowania z różnymi stylami i technikami. To z kolei może prowadzić do powstania przełomowych rozwiązań i inspirować innych architektów. Po trzecie, konkursy oferują możliwość budowania relacji i nawiązywania współpracy z innymi profesjonalistami oraz firmami z branży projektowania wnętrz. Takie spotkania podczas konkursów umożliwiają wymianę doświadczeń, co sprzyja rozwijaniu naszych kontaktów biznesowych. Wreszcie, konkursy mogą przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej na temat znaczenia dobrego projektowania i jego wpływu na jakość naszego życia. Poprzez prezentację projektów i ich potencjalnych korzyści dla użytkowników, inspirujemy społeczność do większej troski o zrównoważony rozwój, estetykę i funkcjonalność we wnętrzach.

Czym kierujesz się w ocenie projektów zgłaszanych do konkursów jako członek jury?

W.L: Moje podejście do oceny zgłaszanych projektów opiera się na kilku kluczowych kryteriach, które uwzględniają zarówno aspekty estetyczne, funkcjonalne, jak i kontekstualne. Szukam prac, które wnoszą coś nowego i unikalnego do dyskursu architektonicznego. Oryginalne koncepcje, innowacyjne podejścia do formy nowatorskie rozwiązania, które implementujemy na co dzień podczas pracy w Boris Kudlicka with Partners, są w mojej ocenie kluczowe.

Jakie doświadczenia, zdobyte podczas projektowania wnętrz w pracowni Boris Kudlička with Partners, możesz wykorzystać w pracy jurorskiej?

W.L: Dbałość o szczegóły, innowacyjność i kreatywność, umiejętność zarządzania projektami i wrażliwość kulturową. Korzystanie z tych doświadczeń w roli członka jury obejmuje nie tylko ocenę jakości technicznej i estetycznej zgłoszeń, ale także rozważenie ich innowacyjności, praktyczności, trwałości oraz tego, jak dobrze przekazują zamierzone narracje lub koncepcje. Te spostrzeżenia wzbogaciły proces oceniania, przyczyniając się do uczciwej i świadomej oceny zgłoszeń.

Więcej o pracowni Boris Kudlička with Partners na https://kudlickawithpartners.com/pl/

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas