Designteka

Spektakularna willa nad austriackim jeziorem

18.07.2023

Wywodzący się z branży budowalnej inwestor od lat marzył o posiadaniu domu nad austriackim jeziorem Attersee. Miejscowi nazywają  ten region „alpejskimi Karaibami”, a błękitno-turkusowe wody jeziora od lat przyciągają tu wielu wyjątkowych gości. Sceneria, która kiedyś była źródłem inspiracji dla artystów takich jak Gustav Klimt czy Gustav Mahler, stała się dla właściciela jego prywatnym rajem. Projekt domu, autorstwa pracowni F2 Architekten, zachwycił go nowoczesnym językiem architektury. Bryła budynku, z jasnymi elementami podkreślającymi linię horyzontu, urzeka ponadczasową elegancją. Jedną z głównych ról gra tu powierzchnia Dekton hiszpańskiej firmy Cosentino.

Zaprojektowany, aby cieszyć się panoramicznym widokiem z każdego pokoju, dom harmonijnie wtapia się w otoczenie. Konkurs architektoniczny na budowę willi o poziomych liniach i ponadczasowym designie, w której wyróżnia się wykorzystanie wielu powierzchni Dekton, zarówno na elewacji, jak i we wnętrzach, wygrała pracownia F2 Architekten.

Klasyczny design z nowoczesną technologią

„W przypadku tego projektu mieliśmy szczęście, że poznaliśmy klienta z głębokim zamiłowaniem do architektury i doświadczeniem w budowie domów, który dzięki swoim umiejętnościom, dbałości o szczegóły i odważnym decyzjom, doprowadził nas do odkrycia wielu zastosowań Dekton”, wyjaśnia architekt Christian Frömel z F2 Architekten. „Podczas produkcji Dektonu firma Cosentino replikuje w przyspieszonym tempie i w kontrolowanych warunkach procesy metamorficzne, które zachodzą podczas formowania się kamienia. W naturze może trwać to miliony lat, ale dzięki technologii spiekania cząsteczek, spiek produkowany jest w nieporównanie krótszym czasie”

Zalety wszechstronności

O wyborze architektów zadecydowały liczne zalety Dektonu, ultrakompaktowej powierzchni, odpornej na mróz i plamy, promieniowanie UV. Jego wszechstronność pozwoliła zminimalizować liczbę użytych materiałów wykończeniowych, ograniczając je do drewna, betonu i szkła. Materiałem hiszpańskiej firmy Cosentino wykończono wentylowaną elewację, balustrady, stopnie schodów, podłogi tarasów i wnętrza domu, a także kominek oraz wyspę kuchenną.

Piaskowy odcień Dekton Danae został wybrany na fasadę budynku i wszystkie podłogi. Elementy poziome, takie jak parapety, zostały wykończone lśniącą bielą Dekton Zenith. Z wyjątkiem projektu wnętrz, całość została zrealizowana przez budowlaną firmę właściciela.

Niewidoczna technologia mocowania

W siedzibie firmy Cosentino w Cantorii, w południowej Hiszpanii, wielkogabarytowe płyty Dekton o grubości 1,2 cm zostały przycięte do formatu do 312 cm x 140 cm, precyzyjnie nawiercone i dostarczone na plac budowy. Tam zostały zawieszone i zamocowane na elewacji w sposób niewidoczny od zewnątrz za pomocą kotew podciętych.

„Dekton to bardzo solidny materiał na elewacje, podłogi i meble. Przekonuje mnie łatwość jego konserwacji, a dodatkowo wszechstronność i precyzja, które umożliwiają tworzenie zachwycających detali architektonicznych i projektowych” – mówi o skończonym projekcie Norbert, właściciel domu.

Więcej na: www.cosentino.com

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas