wydarzenia
Światowy Dzień Wody już 22 marca
Każdego dnia przekonujemy się, jak silny wpływ na człowieka ma to, co dzieje się w świecie natury. Ostatnie wydarzenia w szczególny sposób skłaniają nas do refleksji i próby podjęcia nawet najmniejszych działań. Geberit chce nam to ułatwić, dlatego z myślą o dzieciach oraz rodzicach proponuje pakiet edukacyjny na Światowy Dzień Wody. Materiały opracowano z myślą o warunkach, jakie towarzyszą edukacji domowej. Wykorzystajmy zatem jak najlepiej ten czas, kiedy szkoły są zamknięte.
Światowy Dzień Wody to doskonała okazja, aby dzieci odkryły, jakie piękno i moc kryje w sobie woda. Z tej okazji eksperci z fundacji WWF Polska przygotowali materiał w postaci gotowych pomysłów na lekcje domowe.
Słony jak Bałtyk, Foka szara, Morświn, Zwierzęta Bałtyku, Wizytówki Błękitnego Patrolu to tematy, które możemy omówić wraz z dziećmi korzystając ze scenariusza lekcji przygotowanego przez WWF Polska. W tym roku materiał dydaktyczny został poświęcony Morzu Bałtyckiemu i jego zagrożonym mieszkańcom – przede wszystkim fokom i morświnom, ale nie tylko.
Przygotowane materiały są gotowe do pracy z uczniami. Zostały podzielone na kilka tematów, które można wykorzystać w dowolny sposób. Każda część zawiera konkretne informacje, podane w atrakcyjny, łatwo przyswajalny sposób, wzbogacone ilustracjami, quizami i propozycją zajęć plastycznych. Materiały zostały przygotowane dydaktycznie dla dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej, w różnym stopniu trudności. Dzięki temu każdy młody uczestnik zmierzy się z wyzwaniem na odpowiednim poziomie. Geberit udostępnił scenariusze także przez program Librus w sekcji Librus Rodzina.
Fot. Materiały można pobrać bezpłatnie ze strony www.geberit.pl/wwf
Rzeki również potrzebują pomocy
Kolejnym istotnym tematem, wartym uwagi, są rzeki Piękne, naturalne i jednocześnie stojące w obliczu zagrożenia. Edukacja może pomóc nam je uratować.
Czysta rzeka to rzeka naturalnie płynąca. Nadbrzeżne zarośla, piaszczyste plaże, wyspy i nieprzekształcone koryto rzeki neutralizują różne zanieczyszczenia, które trafiają do wód na przykład z intensywnie nawożonych pól uprawnych, czy w przypadku awarii z oczyszczalni ścieków. Naturalne rzeki są domem dla wielu gatunków zwierząt i roślin, z których część odgrywa dużą rolę w pełnieniu funkcji ekosystemowych. Jedna skójka gruboskorupowa jest w stanie przefiltrować w ciągu doby 40 litrów wody. Niestety jest to zagrożony gatunek małży. Naturalnie meandrujące rzeki i towarzyszące im mokradła tworzą wilgotny mikroklimat, co pomaga zapobiegać suszom. Wolniejszy przepływ wody w nieuregulowanej rzece zapewnia naturalną retencję, a tym samym – zwiększa odporność środowiska na okresy suszy.
Partnerstwo Geberit i WWF Polska
Polskie rzeki to naturalne dziedzictwo, które jest zagrożone. Dlatego potrzebne są inicjatywy, mające na celu ochronę ich naturalnego kształtu i funkcji. Geberit oraz fundacja WWF Polska połączyły siły, by chronić rzeki w ramach programu „Strażnicy Rzek WWF”. Decyzja o zaangażowaniu szwajcarskiej firmy w działalność na rzecz rzek wypływa wprost z jej DNA – woda jest w centrum wszystkiego, czym zajmuje się Geberit.
Do programu Strażnicy Rzek WWF może przyłączyć się każdy – wszystkie informacje na ten temat znajdują się na stronie strażnicy.wwf.pl.To idealny sposób, by uczcić Światowy Dzień Wody.
Pobierz darmowe scenariusze lekcji: www.geberit.pl/wwf