Designteka

wydarzenia

Tkanina dla Szczecina

18.11.2009

Zakończył się międzynarodowy konkurs na projekt tkaniny miasta, której wzór zostanie zastosowany m.in. w środkach komunikacji miejskiej.

tkanina

Miasto Szczecin od kilkunastu miesięcy wdraża strategię marki Szczecin, w tym System Identyfikacji Wizualnej Miasta (SIW). Barwą niebieską, zieloną i granatową obejmowane są wszelkie formy komunikacji wizualnej miasta: promocja, architektura, przestrzeń miasta, taksówki, wiaty przystankowe autobusy i tramwaje.

Po szeregu pierwszych wdrożeń miasto przygotowuje się do opracowania Systemu Informacji Miejskiej, który wyznaczy najważniejsze trendy w zakresie opisu przestrzeni miasta. Obecnie pojawiły się możliwości techniczne objęcia wspólnym systemem tkanin stosowanych w autobusach i tramwajach. Są one trwałym elementem wyposażenia pojazdów, ich okres użytkowania wynosi nawet do 10 lat.

W związku z tym, Miasto zorganizowało międzynarodowy konkurs, którego celem jest wyłonienie najciekawszego wzoru tkaniny spójnego z SIW. Zwycięska praca zostanie sprawdzona podczas wstępnej produkcji i po pomyślnych testach natychmiast przekazana do stosowania jako oficjalny wzór tkaniny w komunikacji miejskiej Szczecina obowiązujący już od początku 2010 roku.

Konkurs trwał 3 tygodnie, od 26 października do 16 listopada. Adresowany był głównie do projektantów, grafików i designerów. Projekty miały być wyrazem wizji Miasta Szczecin Floating Garden oraz uwzględniać wymogi technologiczne opisane w regulaminie dostępnym na stronie www.szczecin.eu/konkurs. Były to m.in. stosunkowo niska rozdzielczość oraz powtarzalność znaku.

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Do konkursu zgłosiło się 63 projektantów, większość spoza Szczecina. Nadesłali oni w sumie 124 prace.

Projekty zostaną ocenione przez 9-cio osobowe jury, w skład którego wchodzą specjaliści ze swoich dziedzin: architekci, projektanci, osoby związane z designem, komunikacją miejską, kadra naukowa szkół artystycznych. Przy ocenie jury weźmie pod uwagę: oryginalność wzoru oraz spójność z wizją miasta w tym systemem identyfikacji wizualnej. Obrady jury zaplanowano we wnętrzu autobusu Solaris w barwach Floating Garden, tak by wybór uwzględniał praktyczny wymiar wzoru tkaniny.

Wszystkie prace można obejrzeć w galerii na stronie miasta, pod adresem:

http://www.szczecin.eu/marka/galerie_floating_garden/design_dla_szczecina

Rozstrzygnięcie i prezentacja zwycięskiego projektu nastąpi 21 listopada (niedziela) o godz. 14.00 podczas targów „Wszystko dla domu”, które odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Szczecińskich. Ze względu na dużą ilość uczestników z miast znacznie oddalonych od Szczecina, relacja z ogłoszenia wyników będzie prezentowana na żywo na stronie konkursu www.szczecin.eu/konkurs.

Najlepsze prace już wkrótce będzie można obejrzeć na wystawie przed Urzędem Miasta (od grudnia do końca stycznia) oraz na billboardach w największych polskich miastach (w drugiej połowie stycznia).

Źródło i zdjęcia: www.szczecin.eu

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas