Designteka

wnętrza

Trzy sposoby na ponadczasową kuchnię

08.01.2020

Kuchnia to część domu, która wymaga od nas bardzo dobrego rozplanowania. Z jednej strony oczekujemy w niej sprawdzonych materiałów, o jak najwyższej jakości i odporności na intensywną eksploatację; z drugiej, mamy do czynienia z prawdziwym sercem domu, coraz częściej pełniącym także rolę reprezentacyjną. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania, tak by przez długie lata cieszyła właścicieli zarówno swą estetyką, jak i funkcjonalnością?

Zabudowa kuchenna w zdecydowanej większości przypadków jest obecnie przygotowywana pod wymiar i dopasowana do konkretnej przestrzeni. Przemeblowania i częste zmiany – ze względu na masywność zabudowy, instalowane sprzęty AGD oraz skomplikowane instalacje – nie wchodzą w grę, generując chaos organizacyjny i spore wydatki. Dlatego, wybierając projekt kuchni i materiały, które zostaną w niej wykorzystane, wybiegnijmy w przyszłość o co najmniej kilka, a nawet kilkanaście lat.

Klasyczna baza kolorystyczna

Wybierając zabudowę, warto zdecydować się na materiały o klasycznych, prostych wzorach, stanowiących eleganckie tło dla zmieniających się na przestrzeni lat dodatków i elementów aranżacji. „Drewno o spokojnym, nieagresywnym wybarwieniu zawsze będzie wyszukanym elementem wystroju, doskonale prezentującym się w kuchni, a połączenie z trwałymi powierzchniami stosowanymi na blaty, podłogi czy okładziny ścian, może dać niesamowity efekt!” – mówi Michał Zmuda, Team Lider Działu Kuchni sieci meblowej MaxFliz. „Konglomeraty kwarcowe Silestone® czy powierzchnie ultrakompaktowe Dekton®, które wykorzystujemy w naszych projektach, mają bardzo szeroką paletę kolorów – pozwala to nam dopracować każdy detal i perfekcyjnie dobrać kolorystykę. W kuchniach najczęściej stosujemy odcienie subtelne, o delikatnej teksturze lub użyleniu. Wykorzystujemy tonacje bieli, szarości, czerni, a także brązu – wiemy, że są to kolory o ponadczasowym charakterze, które będą wyglądać wspaniale przez długie lata”, dodaje.

Wyspa kuchenna z kolekcji ZAJC. Blaty kuchenne – Silestone by Cosentino w kolorze Desert Silver

Jakość ponad wszystko

Jak upewnić się, że nasza kuchnia będzie tak samo piękna po pięciu, dziesięciu, a nawet piętnastu latach? Warto zainwestować w materiały wysokiej jakości, które wytrzymają próbę czasu i intensywne użytkowanie. Najbardziej narażone na zniszczenie są niewątpliwie powierzchnie robocze, takie jak blaty kuchenne, mające codzienny kontakt z ostrymi narzędziami, gorącymi naczyniami i detergentami. „Najlepszym rozwiązaniem będą tu materiały twarde i nieporowate – odporne na plamy i zniszczenia mechaniczne. Świetnie sprawdzą się powierzchnie Silestone® oraz Dekton® – cechuje je wysoka wytrzymałość na plamy, uderzenia i zarysowania, do tego niezwykle łatwo utrzymać je w czystości i posiadają certyfikat NSF, zapewniający bezpieczny kontakt z żywnością.” – mówi Aneta Konowrocka, koordynator marketingu Cosentino Polska, producenta wspomnianych marek. „Ponadto, Dekton – najbardziej zaawansowany technologicznie produkt z portfolio firmy – jest całkowicie odporny na temperaturę. Nie straszne są mu ekstremalne wartości, można bez obaw stawiać na nim gorące garnki i naczynia bezpośrednio wyjęte z pieca.”

Wyspa kuchenna z zabudową z drewna i blatem Dekton by Cosentino w kolorze Korso, zdj. Marcin Sroka

Detale mają znaczenie

Kuchnia to przestrzeń, która musi pomieścić niezliczone przedmioty – zaczynając od zastawy, garnków, narzędzi i akcesoriów do gotowania, na produktach spożywczych kończąc. Dobrze zaprojektowana zabudowa pozwala użytkownikom uporządkować przestrzeń tak, by wszystkie produkty były łatwo dostępne i zajmowały jak najmniej miejsca. W tym celu, należy pamiętać o bardzo ważnych, lecz niewidocznych na pierwszy rzut oka elementach konstrukcji mebli. „Nowoczesne kuchnie posiadają zaawansowane mechanizmy pozwalające na wykorzystanie nawet najgłębszych i najbardziej niedostępnych szafek. Aby zapewnić maksymalną funkcjonalność, kuchnie oferowane przez MaxFliz są precyzyjnie wykonywane przez doświadczonych rzemieślników, a każdy element jest dopasowywany do indywidualnych potrzeb Klienta i jego unikalnej przestrzeni”, tłumaczy Michał Zmuda. Ciekawym rozwiązaniem jest również ukrycie części zabudowy poprzez dopasowanie okładzin szafek do materiału zastosowanego na ścianach lub powierzchniach roboczych. Można to osiągnąć dzięki zróżnicowanym grubościom powierzchni dostępnych w portfolio Dekton. Wybierać można spośród materiałów o grubościach 4, 8, 12, 20 i 30mm, gdzie cieńsze świetnie sprawdzą się na okładzinach pionowych, a grubsze będą trwałym rozwiązaniem na powierzchniach takich jak blaty.

Więcej na: https://www.cosentino.com/pl-pl/

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas