Designteka

wnętrza

Udane połączenie

12.05.2010

The Coca-Cola Company oraz Emeco, wiodący producent mebli, połączyli swoje kultowe produkty – konturową butelkę Coca-Coli oraz słynne krzesło Navy®. Z tego połączenia powstało nowe krzesło wykonane z co najmniej 111 plastikowych butelek pochodzących z odzysku. Krzesło, nazwane “111 Navy Chair™” zadebiutowało na 2010 Salone Internazionale del Mobile, jednych z największych targów meblarskich na świecie, które odbyły się w Mediolanie, w dniach 14 – 19 kwietnia 2010 roku.

Krzesło 111 Navy Chair zostało wykonane na wzór oryginalnego mebla Emeco Navy Chair (#1006), zaprojektowanego w 1944 roku dla amerykańskiej marynarki wojennej. Mebel zawiera kombinację 60% plastiku rPET (odzyskanego z recyklingu politereftalanu etylenu) oraz specjalnie dobranych materiałów, między innymi barwnika oraz włókna szklanego, dzięki którym jest wytrzymały. Każdego roku do produkcji tego typu krzeseł wykorzystanych zostanie ponad trzy miliony butelek PET.

- 111 Navy Chair jest przejawem naszej troski o środowisko, zaangażowania w zrównoważony rozwój, a także poszukiwania ciągłych innowacji i oryginalnych wzorów – powiedziała Kate Dwyer, dyrektor ds. licencji międzynarodowych w The Coca-Cola Company. – Ten najnowszy dodatek do naszej gamy towarów wyprodukowanych z plastiku PET pochodzącego z odzysku podkreśla, że butelki Coca-Cola są wartościowym materiałem do powtórnego wykorzystania. Jest to kolejny, ważny krok w drodze do odzyskiwania i ponownego wykorzystywania butelek i puszek.

Plastik rPET służący do produkcji krzeseł pochodzi z największego na świecie zakładu recyklingu butelek, który rozpoczął działalność w 2009 r. w Spartanburgu w Karolinie Południowej, w Stanach Zjednoczonych. Zakład ten powstał w wyniku współpracy The Coca-Cola Company z firmą United Resource Recovery.

Krzesła 111 Navy Chair dostępne będą w sprzedaży od czerwca 2010 r. w wybranych salonach wnętrzarskich na całym świecie. Można je także będzie zamówić drogą mailową pod adresem coca-cola@emeco.net. Krzesła dostępne są w sześciu modnych kolorach: czerwień Coca-Cola, śnieżny, krzemień, trawa, persymona oraz węgiel.

- Kiedy Coca-Cola zgłosiła się do mnie z projektem, od razu przyjąłem go z entuzjazmem – powiedział Gregg Buchbinder, prezes Emeco. – Chociaż przerobienie bazowego produktu to dla nas znacząca inwestycja, zafascynował mnie pomysł ponownego wykorzystania plastikowych opakowań czyli butelek PET do produkcji krzeseł. Rocznie będziemy potrzebować trzech milionów butelek. Nowe krzesło jest trwałe i piękne. Wykorzystujemy to, co wielu ludzi wyrzuca na śmietnik, by stworzyć produkt, który będziemy mogli użytkować przez wiele, wiele lat.


Coca-Cola po raz pierwszy wprowadziła na rynek towary wykonane z rPET w 2007 roku, aby zachęcić ludzi do recyklingu oraz pokazać, że butelki PET można przerobić na przedmioty codziennego użytku. Towary wykonane z rPET to, oprócz krzesła 111 Navy Chair, modne koszulki, torby, czapki, notesy. Na każdym z tego typu przedmiotów podana jest informacja, ile plastikowych butelek zostało wykorzystanych do jego produkcji.

Linia produktów z rPET to tylko jedna z wielu ekologicznych inicjatyw prowadzonych przez The Coca-Cola Company oraz wyraz wieloletniego doświadczenia firmy w zakresie innowacji.

The Coca-Cola Company

The Coca-Cola Company (NYSE: KO) to największa na świecie firma produkująca napoje, oferująca konsumentom prawie 500 marek napojów. Wraz z Coca-Colą, uznawaną za najbardziej wartościową markę na świecie, portfel firmy obejmuje 12 innych marek o wartości sprzedaży co najmniej miliarda dolarów, w tym Diet Coke, Fanta, Sprite, Coca-Cola Zero, vitaminwater, Powerade, Minute Maid, Simply oraz Georgia Coffee. Na świecie firma zajmuje pierwsze miejsce w sprzedaży napojów gazowanych, soków i napojów owocowych a także gotowych herbat i kaw. Dzięki największemu na świecie systemowi dystrybucji napojów, firma dociera do konsumentów w ponad 200 krajach. The Coca-Cola Company angażuje się w wiele inicjatyw na rzecz ochrony środowiska, zasobów naturalnych a także wspomaga rozwój gospodarczy społeczności, w których prowadzi działalność.
Więcej informacji o firmie można znaleźć na stronie www.thecoca-colacompany.com

Emeco

Emeco powstało w 1944 r., w celu produkowania aluminiowych krzeseł dla amerykańskiej marynarki wojennej. Gregg Buchbinder kupił firmę w 1998 r. i nawiązał przyjaźń i współpracę ze słynnym francuskim architektem, Philippem Starckiem, tworząc serię produktów, które łączyły w sobie możliwości produkcyjne Emeco oraz klasyczne projekty Starcka. W 2000 r., krzesło projektu Starcka – Hudson wykonane przez Emeco zdobyło Nagrodę GOOD DESIGN i trafiło do stałej kolekcji wzornictwa Nowojorskiego Muzeum Sztuki Współczesnej.

W 2004 r. Emeco współpracowało z amerykańskim architektem Frankiem Gehrym nad Superlight, krzesłem, które wykorzystuje cechy aluminium – wytrzymałość i elastyczność. W 2004 roku krzesło Gehry’ego zdobyło kolejna nagrodę GOOD DESIGN i trafiło do kolekcji w MoMA, Muzeum Sztuki Współczesnej w San Francisco oraz Pinakothek der Modern w Monachium. W 2006 r. Emeco nawiązało współpracę z BMW Designworks w celu stworzenia i wprowadzenia na rynek modelu “1951”. Ten niedrogi model krzesła, bazujący na modelu krzesła Emeco z 1951 r. można stawiać jeden na drugim. Współpraca Emeco z Normanem Fosterem nad modelem “20-06” zaowocowała kolejną nagrodą GOOD DESIGN a także nagrodą 2007 Spark Design Award i nagrodą 2008 Baden-Württemberg International Design Award za nowe produkty, przyczyniające się do postępów w dziedzinie ochrony środowiska. W 2008 r., Emeco wprowadziło na rynek kolekcję Nine-O projektu Ettore Sottsassa – ostatni projekt Sottsassa, który zmarł w wieku 90 lat. W 2009 Emeco wprowadziło do sprzedaży model Morgans projektu Andrée Putman, zaprojektowany do odrestaurowanego hotelu Morgans w Nowym Jorku.

Od 1998 r., kiedy firma zatrudniała 15 rzemieślników, Emeco rozrosło się pięciokrotnie i ostatnio, po raz pierwszy od 25 lat, wprowadziło produkcję na dwie zmiany. Od roku 1944 Emeco wyprodukowało ponad milion krzeseł 1006 Navy® a obecnie sprzedaje meble w 30 krajach.
Więcej informacji na stronie www.emeco.net

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas