wydarzenia
VIVISESJA 2010
Już w listopadzie rusza III Międzynarodowy Festiwal Nowych Zjawisk Audiowizualnych VIVISESJA (Poznań, 24-27 listopada 2010)! Organizatorem imprezy jest poznańska Fundacja Ad Arte. VIVISESJA to innowacyjny projekt skierowany zarówno do młodych, jak i dojrzałych odbiorców zainteresowanych nowatorskimi, interdyscyplinarnymi zjawiskami ze świata sztuki. W ramach festiwalu odbędą się m.in. wystawy, spotkania z artystami, wykłady, projekcje multimedialne w przestrzeni miejskiej, koncerty oraz imprezy klubowe.
Proponowana przez VIVISESJĘ intensywna dawka najnowszych osiągnięć sztuki interaktywnej, performatywnej oraz multimedialnej przyczyniła się do sukcesu dwóch poprzednich edycji wydarzenia. W tym roku festiwalowa oferta będzie jednak jeszcze bardziej obfita.
W ramach VIVISESJI odbędzie się szereg wystaw prezentujących dokonania z dziedziny sztuk wizualnych, m.in. pokaz najnowszych trendów w grafice użytkowej oraz prezentacja Designer Toys – winylowych zabawek dla dorosłych, wykonanych przez polskich i zagranicznych twórców. Będzie można zobaczyć m.in. prace Pete’a Fowlera. W poznańskim Empiku pojawi się z kolei VIVISESJA VJ SHOWROOM – demonstracja krótkich prezentacji audiowizualnych przygotowanych przez wybranych VJ-ów i grupy audiowizualne. Ponadto w Galerii On pokażemy prace wideoartystów z grupy Berlinerpool.
Tegoroczną ofertę wzbogacą dwa skierowane do artystów konkursy, dające szansę wypromowania swojej własnej twórczości pod szyldem VIVISESJI. Showreel Competition to międzynarodowy konkurs na najlepsze audiowizualne portfolio – multimedialną próbkę umiejętności danego artysty lub studia. Konkurs na muzyczny T-shirt z kolei adresowany jest do uzdolnionych plastycznie uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy chcieliby dać wyraz swoim muzycznym fascynacjom.
Niekonwencjonalne artystyczne działania w przestrzeni publicznej wyprowadzą festiwal na ulice, umożliwiając VIVISESJI dotarcie do jeszcze większej liczby odbiorców. Projekt Poznań Video Riot zaprezentuje pierwszy w Polsce pokaz sztuki miksowania obrazów na żywo w przestrzeni miejskiej. Poruszające się ulicami Poznania wozy transmisyjne zapewnią niezwykły audiowizualny spektakl zarówno dla świadomych uczestników, jak i przypadkowych przechodniów.
Najmocniejszym punktem programu Vivisesji pozostają jednak koncerty i sety DJskie. W tym roku na VIVISESJI wystąpią m.in.: Robert Hood (USA), Addictive TV (Wielka Brytania), Jahcoozi (Niemcy, Sri Lanka, Wielka Brytania) oraz Frank Bretschneider (Niemcy).
WYSTAWA DESIGNER TOYS
24 listopada, o godzinie 20:00 w klubie Eskulap, podczas otwarcia Festiwalu VIVISESJA, odbędzie się wernisaż wystawy Designer Toys z kolekcji Subnormal.pl oraz Vinylcanvas.com. Ponadto, po raz pierwszy w Polsce, zaprezentowane zostaną zabawki i prace graficzne brytyjskiego artysty Pete’a Fowlera. Na wernisażu przedstawi je jego partner biznesowy Rob Manley, a część eksponatów i specjalnie przygotowanych oryginalnych zabawek oraz gadżetów autorstwa artysty będzie można kupić.
Designer Toys to bogate i żywe zjawisko z pogranicza popkultury, designu, grafiki oraz sztuki kreacji postaci. Zróżnicowane w formach, rozmiarach i kolorach figurki nie są zwykłymi „zabawkami dla dorosłych”, ponieważ skupiają w sobie najnowsze trendy w projektowaniu, modzie ulicznej i street arcie.
Początki fenomenu Designer Toys, nazywanych inaczej Urban Vinyl, datuje się na 1997 rok, kiedy to projektant z Hong Kongu Michael Lau stworzył serię figurek bazujących na zabawkach G. I. Joe. Niedługo potem na całym świecie zaczęły pojawiać się pracownie i firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą podobnych figurek. Przez minione 13 lat te designerskie „zabawki dla dorosłych” stawały się coraz bardziej zróżnicowane i popularne, skupiając wokół siebie rzesze fanów, najpierw w Japonii, a potem w USA i Europie.
Twórcami nowych form Designer Toys zostają często designerzy, artyści wizualni i street-artyści oraz twórcy ilustracji i animacji, a także sami kolekcjonerzy, nie zajmujący się na co dzień twórczością komercyjną. W Polsce od niedawna popularyzuje je Abe Sapien – założyciel Subnormal.pl (pierwszego w naszym kraju portalu poświęconego tematyce Designer Toys) oraz pomysłodawca projektu Hodowcy Zabawek.
Pete Fowler to mieszkający i tworzący w Londynie walijski artysta wizualny, który największy rozgłos zdobył dzięki tworzonym w stylistyce kreskówek projektom dla zespołu Super Furry Animals. Przez lata udoskonalał w szkicowniku wyimaginowane postaci potworów, aby z czasem stać się twórcą unikatowych Designer Toys, które sprzedaje i wystawia na całym świecie. Pierwsze figurki potworów jego autorstwa zostały wypuszczone na rynek w 2001 roku w Japonii przez firmę Sony Creative Products. Założona przez Pete’a oraz Roba Manleya firma Playbeast zajmuje się, poza własnymi projektami, produkcją serii zabawek m.in. dla brytyjskiej grupy komików The Mighty Boosch. Współpracując z takimi kapelami, jak Hot Chip czy The Magic Numbers, Fowler kontynuuje rozwijanie swojego unikalnego spojrzenia na związki pomiędzy sztuką i muzyką w plastyce. Jako wzięty freelancer, pracujący w różnorodnych mediach, tworzy on nie tylko potwory, ale również ilustracje, obrazy, animacje i rzeźby inspirowane folklorem, mitami, zwierzętami, sztuką Japonii, oraz psychodelią lat 60-tych.
WYSTAWA DESIGNER TOYS, 24 listopada, godz. 20:00, Eskulap, ul. Przybyszewskiego 39, Poznań
VIVISESJA VJ SHOWROOM
VIVISESJA VJ SHOWROOM to demonstracja krótkich prezentacji audiowizualnych przygotowanych przez wybranych VJ-ów i grupy audiowizualne. Idea pokazu jest prosta: to próba obejścia ograniczeń 4-dniowego programu festiwalu płynąca z chęci popularyzacji jak największej ilości fascynujących zjawisk łączących obraz z dźwiękiem. W trakcie VIVISESJI zaaranżujemy w poznańskim Empiku przy ul. Ratajczaka 44 (Plac Wolności) przestrzeń, gdzie przez trzy dni wyświetlane będą dokonania najciekawszych światowych artystów. Projekcjom towarzyszyć będą szczegółowe informacje dotyczące realizacji i ich autorów.
Potwierdzeni artyści:
THE LIGHT SURGEONS – multimedialna kompania produkcyjna z wschodniego Londynu. W swojej pracy łączą film, „motion graphics”, druk, fotografię, instalacje, wystawy i występy na żywo. W ciągu ostatnich 15 lat pomogli rozwinąć szereg nowych form interdyscyplinarnej aktywności, od spektakularnych pokazów „live cinema” po wielkie muzealne wystawy i nowe cyfrowe techniki filmowe. Pracowali nad szerokim spektrum projektów z licznymi klientami komercyjnymi i instytucjami kulturalnymi. Pozycja wieloletniego światowego lidera przemysłu kreatywnego nie przeszkadza im w ciągłym poszukiwaniu wyzwań i doświadczeń.
ANTI VJ – wizualna marka stworzona przez grupę europejskich artystów, których praca skupia się na wykorzystaniu światła i jego wpływu na ludzką percepcję. Odchodząc od standardowych zestawów i technik, AntiVJ prezentują występy na żywo i instalacje, które stanowią nie lada wyzwanie dla publiczności. W skład kolektywu AntiVJ wchodzą wizualni artyści: Simon Geilfus, Yannick Jacquet, Joanie Lemercier, Olivier Ratsi, Romain Tardy.
VJ MOTOMICHI – urodzony w Tokio Motomichi Nakamura, który po ukończeniu Parsons School of Design w Nowym Jorku przeniósł się do Ekwadoru, gdzie rozpoczął pracę jako artysta. W 2000 roku wrócił do USA i obecnie mieszka na Brooklynie. Interesuje go temat skonfliktowanej natury, dlatego jego realizacje łączą przerażenie z humorem i pierwiastek ludzki z tym, co potworne. W swoich cyfrowych pracach ogranicza się do używania czarnego, czerwonego i białego koloru. Jego animacje pokazywano w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku oraz na festiwalach filmowych: Sundance i Onedotzero. Ostatnio współpracował z takimi artystami, jak szwedzka grupa The Knife i Otto von Schirach.
TRANSFORMA – grupa artystyczna, której praca oscyluje wokół video, performance’u, instalacji i audiowizualnych kolizji. Prace Transformy były wykonywane na żywo i wystawiane na całym świecie. Ich realizacje są zawsze rytmiczne, zarazem cyfrowe i rękodzielnicze oraz wizualnie wymagające. Transforma często kolaboruje z innymi artystami, tworząc dzieła, które przenikają granice ustalonych gatunków, zarówno w dziedzinie występów na żywo, sztuce, jak i muzyce.
VIVISESJA VJ SHOWROOM, 25-27 listopada 2010, godz. 16:00-20:00, Empik Megastore, ul. Ratajczaka 44 (przy Placu Wolności), Poznań
WYSTAWA W GALERII ON
Jedną z wystaw prezentujących dokonania z dziedziny sztuk audiowizualnych będzie wystawa w Galerii On przy ul. Fredry 7 w Poznaniu. Odbędzie się tam wieczór audiowizualny, w ramach którego pokażemy m.in. prace wideoartystów z grupy Berlinerpool.
Berlinerpool jest zaincjowaną przez artystów organizacją, której celem jest stworzenie platformy komunikacyjnej dla twórców, kuratorów oraz niezależnych galerii.
Berlinerpool stworzyło tzw. „mobilne archiwum”, które jest zbiorem wybranych portfolio ponad 200 międzynarodowych artystów i grup artystycznych. Mobilność archiwum polega na tym, że unika ono stałej przestrzeni wystawowej, podróżując pomiędzy instytucjami goszczącymi. W ten sposób każdorazowo jest dostępne w innym kontekście.
W zakresie działalności Berlinerpool znajduje się również platforma internetowa, która jest miejscem, gdzie członkowie grupy prezentują swoje prace i nawiązują kontakty. Za jej pośrednictwem Berlinerpool publikuje zaproszenia na wystawy i wydarzenie realizowane przez artystów ze swojego kręgu oraz dostarcza informacji na temat możliwości takich jak stypendia, konkursy czy festiwale.
Berlinerpool organizuje także własne projekty, wystawy oraz współpracuje z instytucjami partnerskimi. W 2006 roku organizacja przygotowała projekt Outliners. Sześciu zaproszonych kuratorów na podstawie archiwum zrealizowało wystawę, zakreślając taśmą rozmieszczenie obiektów w galerii. W 2009 z kolei Berlinerpool współpracował przy realizacji sympozjum Istanbul Off Spaces w Kunstraum Kreuzberg, Berlin.
KONKURS NA MUZYCZNY T-SHIRT
Konkurs na projekt nadruku na koszulkę inspirowany związkami muzyki i obrazu adresowany jest do uzdolnionych plastycznie osób, które chciałyby dać wyraz swoim muzycznym fasynacjom. Technika wykonania projektów graficznych jest dowolna.
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Główną nagrodą jest urządzenie wielofunkcyjne Epson Stylus Photo PX810FW ufundowane przez firmę Epson. Przyznane zostaną również dwa wyróżnienia w formie nagród rzeczowych ufundowanych przez Wyższą Szkołę Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa oraz firmę House. Przewidujemy również wydrukowanie koszulek z nagrodzonymi projektami.
Projekty prosimy przesyłać w formacie JPG (wysoka jakość, rozdzielczość 72 dpi) lub PDF. Wymiar dłuższego boku projektu nie powinien przekraczać 2000 pikseli, a rozmiar całego pliku 2MB. Zgłoszenia – podpisane tytułem pracy i imieniem autora należy przysyłać na adres mailowy: adarte@adarte.webd.pl w terminie od 15 września do 31 października 2010 (formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu dostępne pod adresem: www.vivisesja.pl). W tytule maila ze zgłoszeniem prosimy wpisać: „konkurs vivisesja”. Każdy z uczestników konkursu ma możliwość nadesłania maksymalnie trzech osobnych projektów.
Prezentacja wybranych prac i ogłoszenie wyników konkursu 25 listopada 2010, godz. 17:30, Nowa Aula WSNHiD, ul. Kutrzeby 10, Poznań
SHOWREEL COMPETITION (konkurs na najciekawsze audiowizualne portfolio)
Showreel to audiowizualne portfolio artystów, których pracę można przedstawić w formie zapisu wideo czy animacji: aktorów, reżyserów, operatorów kamery, specjalistów od efektów specjalnych, animatorów, grafików. Jest to spójna, atrakcyjna wizualnie i dynamiczna prezentacja video. Składać się na nią mogą zarówno fragmenty teledysków, spotów reklamowych i animacji, jak i plakaty, czy elementy wydawnictw oraz projekty logotypów autorstwa danego twórcy, studia lub grupy.
W ramach Festiwalu VIVISESJA odbędzie się ogólnoświatowy Showreel Competition. Konkurs adresowany jest zarówno do indywidualnych twórców, jak i studiów kreatywnych oraz grup artystycznych zajmujących się tzw. „motion graphics”, animacją i typografią. Oceniane będą: oryginalność pomysłu, forma, spójność obrazu i dźwięku oraz dynamika. Technika wykonania projektów jest dowolna.
Główną nagrodą w konkursie jest ufundowany przez firmę Epson wysokiej klasy projektor: EH-TW450. Przyznana zostanie nagroda publiczności w wysokości 250 euro. Przewidziano również wyróżnienie w wysokości 250 euro – wyróżniony projekt wraz z projektami nagrodzonymi będą promowane w trakcie Festiwalu VIVISESJA wszystkimi dostępnymi imprezie kanałami (YouTube, Facebook, Myspace, strona WWW) oraz podczas festiwalowych wydarzeń.
Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest nadesłanie autorskiego showreela w wysokiej rozdzielczości wraz z wypełnionym i podpisanym formularzem zgłoszeniowym dostępnym na stronie www.vivisesja.pl. Wysyłkę można wykonać drogą elektroniczną (plik z projektem + skan wypełnionego formularza) na serwer ftp do katalogu „showreel_competition” (FTP Username: showreel@adarte.webd.pl; Password: showreel123; FTP Server: ftp.adarte.webd.pl) lub pocztą (projekt na płycie CD/DVD + wypełniony formularz) na adres: Fundacja Ad Arte, ul. Hawelańska 1, 60-625 Poznań z dopiskiem „showreel competition”.
Każdy z uczestników konkursu ma możliwość nadesłania maksymalnie trzech osobnych projektów. Czas trwania pojedynczego showreela nie powinien przekraczać 4 minut. Termin nadsyłania prac upływa 10 listopada 2010 o godzinie 12.00.
Pokaz konkursowy odbędzie się 25 listopada 2010 w Nowej Auli Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa przy ul. Kutrzeby 10 w Poznaniu. Wyniki Showreel Competition ogłoszone zostaną 26 listopada 2010 w Nowej Auli WSNHiD godzinie 21.30. Wśród osób z publiczności, które oddadzą ważny głos na swój ulubiony showreel, zostaną rozlosowane 3 podwójne wejściówki na imprezę finałową Festiwalu.
SHOWREEL COMPETITION, Pokaz konkursowy: 25 listopada 2010, godz. 18:00; Ogłoszenie wyników konkursu: 26 listopada 2010, godz. 21:30, Nowa Aula WSNHiD, ul. Kutrzeby 10, Poznań
KONCERTY I SETY DJ-SKIE
W tym roku wśród koncertów i setów DJ-skich jakie będzie można zobaczyć na VIVISESJI m.in.:
Addictive TV (Wielka Brytania) www.myspace.com/addictivetv
Robert Hood (USA) www.myspace.com/hoodrob
Jahcoozi (Niemcy, Sri Lanka, Wielka Brytania) www.myspace.com/jahcoozi
Frank Bretschneider (Niemcy) www.myspace.com/frankbretschneider
Kiev Bass (Ukraina) www.myspace.com/kievbass
A Rocket in Dub (Niemcy)
Pleq (Polska) www.myspace.com/pleq
kIRk (Polska) www.myspace.com/kirkband
Hatti Vatti (Polska) www.myspace.com/httvtt
KONCERTY I SETY DJ-SKIE, Inauguracja Festiwalu: Frank Bretschneider, 24 listopada 2010, godz. 20:00, Eskulap, ul. Przybyszewskiego 39, Poznań
Ogłoszenie wyników Showreel Competition: Addictive TV – pokaz miksowania filmu na żywo, 26 listopada 2010, godz. 21:30, Nowa Aula WSNHiD, ul. Kutrzeby 10, Poznań
Impreza finałowa: Robert Hood, Jahcoozi, Kiev Bass, A Rocket in Dub, Pleq, kIRk, Hatti Vatti i inni, 27 listopada 2010, godz. 21:00 Eskulap, ul. Przybyszewskiego 39, Poznań
Główna Impreza Festiwalu odbędzie się dzięki wsparciu grupy Antistatic Family. Przygotowana przez nią audiowizualna oprawa wydarzenia zapewni unikalną atmosferę w festiwalowych obiektach, wśród których m.in. Eskulap, Empik, WSNHiD, Galeria ON, Cafe Mięsna. Festiwal odbędzie się przy finansowym wsparciu Miasta Poznania.
Poddaj się VIVISESJI!
Więcej informacji na stronie internetowej: www.vivisesja.pl