Designteka

Wspólny projekt Cosentino i Jakuba Szczęsnego

04.07.2023

Gdynia Design Days to festiwal cieszący się ogromną popularnością w całej Polsce. W tym roku jego rozpoczęcie zostanie poprzedzone wernisażem wystawy „Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci”, oraz debatą ze znakomitymi gośćmi, podczas której dyskutanci zastanowią się czy dizajn ma wpływ na nas samych i społeczeństwo? Znakomity architekt, Jakub Szczęsny, spotka się z zaproszonymi gośćmi 6 lipca 2023 r. Tego dnia w Muzeum Miasta Gdyni swą premierę będzie miała także instalacja z Dektonu, przygotowana przez Szczęsnego specjalnie dla Cosentino, znanej na polskim rynku firmy, produkującej powierzchnie architektoniczne Dekton, Silestone i kamienie Sensa.

Retrospekcja Jakuba Szczęsnego

Bohaterem wystawy w cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci, którą można obejrzeć w Muzeum Miasta Gdyni, jest w tym roku architekt Jakub Szczęsny. Jego projekt, Dom Kereta, został włączony do stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Przez szesnaście lat współtworzył Grupę Projektową Centrala, a od 2016 roku prowadzi własną pracownię SZCZ w Warszawie. Szczęsny projektuje w różnych skalach: od centrum gastronomicznego Implant na warszawskiej Woli, poprzez plac Gustawa Zielińskiego w Astanie, system domów energooszczędnych Simple House, po płaszcze MRÓZ dla marki Aura by Yeti. Wszechstronna twórczość architekta pozwala zgłębiać zagadnienia dizajnu i społeczeństwa. Na wystawie zobaczymy w jaki sposób architektura przenika się z dizajnem oraz co ciekawego może powstawać na ich styku. Przyjrzymy się bliżej mikrodomom, szczególnie popularnym w czasie pandemii. Zapytamy, czy  jako społeczeństwo potrzebujemy wciąż więcej przestrzeni.

Organizatorzy zestawią ze sobą unikatowy Dom Kereta i powtarzalne mikrodomki modułowe, by poruszyć temat minimalizmu i ograniczenia jako istotnych społecznie wartości. Ciekawa interakcja pomiędzy architekturą i dizajnem, zostanie pokazana również na tarasie Muzeum. Zaprojektowana specjalnie dla Cosentino instalacja Jakuba Szczęsnego, składająca się ze stołu oraz siedzisk wykonanych z Dektonu, będzie rodzajem performansu, zapraszającego do wymiany myśli i dyskusji. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na społeczny wymiar projektowania.

Debata o zrównoważonym rozwoju

Czy dizajn ma wpływ na nas samych, na społeczeństwo, którego jesteśmy częścią? Czy projektując przestrzeń, zwłaszcza przestrzeń publiczną, można projektować relacje, zmieniać myślenie odbiorców? Na każde z tych pytań zaproszeni goście będą szukać odpowiedzi, skupiając główną uwagę na projektowaniu jako narzędziu, które integruje społeczeństwo, poprawia funkcjonalność naszego otoczenia i dba o jego zrównoważony rozwój. Za pomocą problematyki poruszanej podczas debaty propagowany będzie minimalizm i samoograniczenie. Uczestnicy debaty: Jakub Szczęsny, Anna Zygmunt (Invest Komfort), Karolina Sieniawska (Cosentino), Tomasz Kwiatkowski (Wydział Wzornictwa ASP Gdańsk) oraz Megi Malinowsky (Tabanda), zainspirują wraz z prowadząca debatę Bogną Świątkowską ( Fundacja Bęc Zmiana) do zadawania pytań o społeczną odpowiedzialność i zachęcą do chwili refleksji nad nadmierną konsumpcją. Wszystko po to, by pokazać jak istotne jest zrównoważone projektowanie.

Debata odbędzie się w Muzeum Miasta Gdyni 6 lipca 2023r. o godz. 17:00

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni od 2.07.2023 do 2.06.2024.

Więcej na: www.cosentino.com

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas