Designteka

wydarzenia

Wystawa "Higiena"

10.11.2009

3 grudnia 2009 roku w Latającej Galerii odbędzie się wernisaż wystawy „Higiena” Łukasza Huculaka.

Wystawę będzie można oglądać do 16 stycznia 2010 roku.

Lukasz-Huculak2 (1)

Ponownie odkrywa biel. Rozjaśnia paletę. Po dominujących w poprzednich obrazach szarościach i brązach – rozjaśnienie jest oczyszczające. Tak maluje teraz Łukasz Huculak.

Dlaczego biel? Zmiana tonacji kolorystycznej jest istotna. Biel kojarzy się z czystością i porządkiem. Układem i przejrzystością. Nasuwa myśli o higienie i sterylności, choć brzmi to może zbyt politycznie i medycznie. Jednak poza higieną rozumianą w ten sposób, jest również higiena duchowa, oczyszczanie ze złych emocji, przywracanie wewnętrznej równowagi. To kieruje ku tradycji antycznej, która tej ważnej, „oczyszczającej” funkcji upatrywała w sztuce. Przestrzenie wystawiennicze, muzealne i galeryjne, postumenty, gabloty pojawiające się na płótnach Huculaka to znak uporządkowania i oczyszczenia: dla wzroku, dla myśli, dla wiedzy. Ten aspekt oddziaływania sztuki jest dla niego bardzo ważny.

Jasnym płótnom z przestrzeniami ekspozycyjnymi, towarzyszą też „czarne obrazy” przedstawiające wnętrza muzealnych gablot z biżuterią. Te specyficzne martwe natury także kierują myśli ku uporządkowaniu, ale bardziej w znaczeniu konstrukcji, kompozycji.

Lukasz-Huculak2 (2)

Ostatnie obrazy Łukasza Huculaka wydają się być mniej narracyjne od poprzednich, także kontekst dawnego, włoskiego malarstwa jest mniej zauważalny. Jednak nadal wyraźne są nawiązania do historii sztuki. Wnętrza galerii, muzeów, gabloty z biżuterią – to przecież perspektywa, z jakiej najczęściej mamy z nią kontakt.

Pod względem materii malarskiej, obrazy Łukasza Huculaka podobne do wcześniejszych: fakturowe, materialne, ciężkie, konkretne, powstają z licznych warstw podmalówek i werniksów.

Lukasz-Huculak3

Łukasz Huculak ukończył ASP we Wrocławiu w 2002 roku, a w 2009 roku obronił na tej uczelni doktorat. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i grupowych, tak w Polsce, jak i zagranicą. Otrzymał wiele stypendiów i wyróżnień. Obecnie w Kompasie Młodej Sztuki zajmuje 9 miejsce.

Źródło i zdjęcia: www.latajacagaleria.com

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas