Designteka

wydarzenia

Wystawa Zwykła Rzecz

02.06.2011

Na Festiwalu Młodego Designu DMY w Berlinie debiutuje nowa wystawa polskiego designu Zwykła Rzecz.

Wystawa potrwa do 5 czerwca.

Kurator: Agnieszka Jacobson Cielecka

Organizatorzy: Instytut Adama Mickiewicza i Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Zwykłe czy niezwykłe?

Najnowsze projekty polskich designerów zadebiutują na Międzynarodowym Festiwalu Designu w Berlinie – DMY 2011.

W dniu 1 czerwca 2011 r. na znanym w całej Europie festiwalu młodego designu DMY w Berlinie, została otwarta nowa wystawa sprawdzonego tercetu : kuratora Agnieszki Jacobson Cieleckiej oraz organizatorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli i Instytutu Adama Mickiewicza pod tytułem ZWYKŁA RZECZ.

To już kolejny raz Muzeum Regionalne w Stalowej Woli i Instytut Adama Mickiewicza wspierają i promują polski design i projektantów zarówno w Polsce jak i za granicą. Wystawa ZWYKŁA RZECZ jest tego najlepszym przykładem.

Na wystawie zostaną pokazane najnowsze, przygotowane specjalnie na tę okazję prace 10 młodych polskich projektantów i grup projektowych: Aze design, Betonu, Pawła Grobelnego, Krystiana Kwiecińskiego, Lapolki, Malafora, Bartosza Muchy, Piotra Stolarskiego, Arka Wolskiego i Łukasza Wysoczyńskiego.

Niektórzy zaproszeni do projektu designerzy są dojrzałymi, znanymi w Europie twórcami, jak np. Malafor, Aze Design czy Paweł Grobelny, inni jak Krystian Kwieciński i Łukasz Wysoczyński są dopiero na początku drogi. Wszyscy to utalentowani projektanci, których prace zadziwiają wyobraźnią, pasją i humorem, prowokują, każą się zastanowić nad rolą designu w naszym życiu, udowadniają, że na proste pytania możemy uzyskać zaskakującą odpowiedź.

Temat wystawy ZWYKŁA RZECZ zostawił projektantom ogromne pole do popisu i dowolnej interpretacji. Kurator wystawy postawił przed nimi zadanie zaprojektowania zwykłego przedmiotu, który zmieści się do pudełka ze sklejki o standardowych wymiarach 75x75x75 cm. Jedynym ograniczeniem projektowym była więc tylko wielkość pudełka.

„Do udziału w projekcie zaprosiłam 10 projektantów. Otrzymali warunki, jakie obiekt miał spełniać i dofinansowanie z Instytutu Adama Mickiewicza na wykonanie prototypu. Dostali też temat i wymiary pudełka, w którym wykonany prototyp ma się zmieścić. Takie ograniczenie wynikało z przesłanek praktycznych – 10 przedmiotów zapakowanych w zunifikowane pudełka tworzy łatwą w transporcie i ekspozycji kolekcję. Z hasłem „zwykła rzecz”, każdy z projektantów musiał poradzić sobie sam” – wyjaśnia Agnieszka Jacobson Cielecka – „Cóż to znaczy „zwykła rzecz”? Każdy projektant dąży przecież do tego, aby stworzyć rzecz zaskakującą, niepowtarzalną, wymykającą się definicjom – „niezwykłą”. Czy zwykła rzecz może być niezwykła? Okazuje się, że tak, mimo iż w swoich pudełkach projektanci w większości zamknęli zwykłe przedmioty: siedziska (Wolski, Malafor), stoliki (Wysoczyński i Grobelny), lampy (Kwieciński i Stolarski), naczynia (Lapolka).

Jednak dmuchany fotel Malafora jest zaprzeczeniem wszystkich przyzwyczajeń dotyczących mebla do siedzenia: niematerialny i niekonstrukcyjny, mimo to spełnia swoją funkcję. Stołek Wolskiego jest prowokacją, zapożyczenie formy od ciała ludzkiego choć niedosłowne, stawia nas w niezręcznej sytuacji. Wysoczyński oprócz prozaicznego przeznaczenia mebla odpowiada na inną potrzebę: magazynowania – nie tylko przedmiotów w szufladach, także przedmiotów ułomnych, uszkodzonych i niekompletnych, obarczonych wspomnieniami. Lapolka, Aze design i Beton odpowiadają na zadany temat emocjonalnie. U Lapolki dmuchane kieliszki, służące raczej do zabawy, niż picia stają się grą słów: literalnego znaczenia „dmuchania” i zwyczajowego „szkła”. Aze design proponując przeglądanie się w portretach z przeszłości przyznaje sie do potrzeby wyobrażania siebie w innych rolach i innych czasach. Beton zwraca uwagę, zaskakuje, budzi uśmiech, drażni. Co jest „zwykłą rzeczą” w projecie Betonu?”

Wystawa stanowi komentarz do niedawno wydanej przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie publikacji pod tytułem „Out of the Ordinary. Polish Designers of the 20th Century” pod redakcją merytoryczną prof. Czesławy Frejlich na temat polskiego designu XX wieku. Jest więc zaproszeniem do refleksji i dyskusji o rzeczach „zwykłych i niezwykłych”, próbą poszukania definicji „zwyczajności” w designie i określenia czy przedmiot jest rzeczą czy czymś więcej…

Wystawa ZWYKŁA RZECZ

AUTOPORTRET W PIĘCIU CZĘŚCIACH

Projekt: AREK WOLSKI

www.arekwolski.com

Stołek do siedzenia lub do kontemplacji. Musisz się zastanowić zanim na nim usiądziesz. Czy nie wystawisz się na śmieszność? Czy wypada złapać stołek za uchwyt i postawić w innym miejscu. Czy nie obrażasz całej społeczności ludzkiej i siebie samego korzystając z tego mebla?

BIERKI

Projekt: PIOTR STOLARSKI

www.piotrstolarski.com

Bierki to zestaw elementów pozwalających na samodzielne zbudowanie lampy. Komplet składa się z trzech abażurów różnej wielkości, 10-ciu drewnianych lub metalowych „patyków” oraz obrotowych łączników żeliwnych, które pozwalają skonstruować od jednej do trzech różnych lamp. Bierki można rozbudowywać, dołączając do nich dodatkowe „części zamienne” i tworzyć w ten sposób większą geometryczno-świetlną instalację.

EXPLORER CHAIR

Projekt: MALAFOR / AGATA KULIK POMORSKA, PAWEŁ POMORSKI

www.malafor.com

Fotel z poduchą jak żagiel wypełniony powietrzem. Poducha jest wykonana z POLYESTERu X-PLY LINE, zawierającego włókna węglowe, z którego szyje się żagle jachtów regatowych, m.in. Regat Copa America. Szyje ją żaglomistrz, w profesjonalnej pracowni stosując specjalne żeglarskie ściegi. Poducha jest zamontowana na ramie z rurek stalowych. Dzięki tak zaawansowanym technologicznie materiałom, fotel jest niezniszczalny i może być używany na zewnątrz w każdych warunkach atmosferycznych – jak na oceanie…

SERIA LUSTER NOBILES

Projekt: AZE design /ANNA KOTOWICZ PUSZKAREWICZ, ARTUR PUSZKAREWICZ

www.azedesign.pl

Idealne uzupełnienie polskiej architektury dworkowej z przełomu XX i XXI wieku. Odpowiedź na nostalgiczną tęsknotę za arystokratycznymi korzeniami polskiej klasy średniej i wyższej. Uniwersalna galeria przodków, w której można się przejrzeć.

HEAT HOUSE

Projekt: BARTOSZ MUCHA

www.pararch.com

Koksowniki ustawiane na ulicach miast, gdy temperatura staje się nieznośnie niska. Heat House powiela klasyczny kształt, jednak wyposażony w dwa kółeczka staje się obiektem mobilnym. Można więc poruszać się po mieście razem z własnym źródłem ciepła lub przemieszczać koksownik w poszukiwaniu zmarzniętych osób. Przedmiot zaopatrzony jest także w inne praktyczne elementy. Rączki to wysuwane pręty, które mogą służyć jako pogrzebacz, a specjalny ruszt spełni rolę grilla.

SIADAJCIE GDZIE INDZIEJ

Projekt: BETON

www.betonon.pl

Gołębie nie widzą z daleka neutralnych elementów architektonicznych w kształcie bardzo ostrych kolców. Zbliżają się do upatrzonego miejsca i w ostatniej chwili orientują się, że grozi im niebezpieczeństwo. Z trudem podrywają się do lotu, upokorzone… Postanowiliśmy więc wyraźnie zasygnalizować gołębiom, że nie są mile widziane w tej okolicy. Nasze alternatywne „kolce” widać z daleka, a różne wersje językowe umożliwiają ich użycie na gzymsach Berlina, Bukaresztu, Londynu.

STOLIKI +/-

Projekt: PAWEŁ GROBELNY

Zestaw stolików składanych jak modele na zajęciach z geometrii. Zmiana skali i tworzywa – z arkusza papieru na arkusz blachy. Dwie bardzo podobne siatki konstrukcyjne tworzą dwa uzupełniające się stoliki. Otwarte narożniki są tak dopasowane, że po złączeniu stykają się krawędziami. Intensywny kolor podkreśla prostotę i geometryczność projektu.

SZKŁO DMUCHANE

Projekt: LA POLKA / MARTA BIAŁECKA, ANNA PIWOWAR

www.lapolka.com

Projekt opiera się na iluzji. Tradycyjna forma kielicha zinterpretowana współcześnie w groteskowy sposób. Dmuchane kieliszki, które nigdy się nie stłuką. Materiał: miękkie PCV.

SZUFLADY

Projekt: ŁUKASZ WYSOCZYŃSKI

www.wysoczynski.com

Zabawa konwencją. Szuflady odzyskane ze starych, masowo produkowanych mebli zachowują swoje pierwotne przeznaczenie przechowywania rzeczy. Dostają jednak nową oprawę oraz często dodatkową nie do końca zdefiniowaną funkcję. Istotny jest kontrast bogatej ekspresji szuflad z oszczędną formą nowego mebla.

VARIABLE LAMP

Projekt: KRYSTIAN KWIECINSKI

www.krystiankwiecinski.com

Lampa nawiązuje do tradycyjnego żyrandola, zakotwiczonego w jednym miejscu na suficie, bez możliwości zmiany. Modularny, lekki system Variable składający się aluminiowych ramion, łączonych stalowymi zamkami pozwala przekomponowywać dowolnie lampę zmieniając natężenie i rozmieszczenie oświetlenia w pomieszczeniu. Lampa występuje w wersji wiszącej i stojącej.

1 – 5 czerwca 2011, Międzynarodowy Festiwal Designu Berlin – DMY 2011, Flughafen Berlin Tempelhof Platz der Luftbrücke 5, 12101 Berlin

www.dmy-berlin.com

Wystawa ZWYKŁA RZECZ została zorganizowana staraniem Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli www.muzeum.stalowawola.pl oraz Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie www.iam.pl i www.culture.pl

Międzynarodowy Festiwal Designu w Berlinie DMY 2011 – święto europejskiego designu – odbywa się w dniach 1-5 czerwca 2011. Festiwal po raz kolejny mieści się w historycznych obiektach dawnego berlińskiego portu lotniczego Tempelhof, których monumentalna architektura stanowi znakomity kontrapunkt dla nowoczesnego designu. W tegorocznej edycji zapowiedziało udział ponad 500 projektantów: młodych talentów i twórców o ugruntowanej pozycji, w całego świata. W programie festiwalu przewidziano wystawy, wykłady, spotkania, panele dyskusyjne, prezentację nowatorskich rozwiązań I pomysłów oraz wiele innych wydarzeń. Więcej na www.dmy-berlin.com

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas