Designteka

wydarzenia

arena DESIGN 2012

24.10.2011

Jednym z gości specjalnych strefy FORUM w ramach areny DESIGN 2012 będzie francuski projektant François Azambourg.

arena DESIGN odbędzie się już po raz czwarty w Poznaniu w dniach 5-8.03.2012.

Motywem przewodnim przyszłorocznej, czwartej już edycji wydarzenia arena DESIGN będzie Sustainable design – wzornictwo zrównoważone. Obrany przez organizatorów – Międzynarodowe Targi Poznańskie – temat wytyczy ramy dla ekspozycji i uwarunkuje główne wątki poruszane w wykładach przez gości specjalnych.

François Azambourg doskonale wpisuje się w tematykę zrównoważonego designu – mówi Monika Wietrzyńska, dyrektor projektu arena DESIGN. – Produkty Azambourga słyną z oszczędności w użyciu materiałów, które leżą w centrum zainteresowań projektanta. Dlatego zależało nam na obecności Azambourga na przyszłorocznej arenie DESIGN. Bardzo cieszymy się, że François Azambourg przyjął nasze zaproszenie.

François Azambourg już jako student wzornictwa zaprojektował serwis do kawy z papieru, który został nagrodzony w konkursie Musée des Arts Décoratifs. Od tamtego czasu trwa fascynacja Azambourga nietypowymi materiałami.

Do François Azambourga równie dobrze pasuje określenie “projektant” co „wynalazca”. Jego projekty to połączenie intrygujących rozwiązań technologicznych z magią formy. Azambourg tworzy sugestywne i oszczędne przedmioty za pomocą niezwykłych technik i eksperymentalnych materiałów, łączących w sobie wytrzymałość i lekkość.

Spędził 10 lat życia na poszukiwaniach nowych rozwiązań w ergonomii saksofonu, prowadzonych dla paryskiego producenta instrumentów – firmy Selmer i Instytutu Badań nad Akustyką i Muzyką IRCAM. Badania nad materiałami legły u podstaw jego późniejszej filozofii lekkości i oszczędności materiałów.

Owo zainteresowanie materiałami znajduje swoje odzwierciedlenie w jego słynnym Pack Chair zrobionym z tkanin 3-D. W skompresowanej formie krzesło mieści się w torebce. Swój ostateczny kształt i sztywność, a co za tym idzie – funkcję mebla do siedzenia – zyskuje rosnąc w oczach w wyniku reakcji chemicznej. Użyta przez Azambourga tkanina stanowi jednocześnie szkielet, jak i pokrycie krzesła. Wynalazek projektanta ma zdecydowane znaczenie dla ograniczenia kosztów produkcji i dystrybucji produktu.

Charakterystyczne dla Azambourga innowacyjne stosowanie materiałów znajdujemy również w teczce Herlight, zaprojektowanej dla producenta luksusowych akcesoriów – firmy Hermes. Elementem strukturyzujaącym teczkę, a jednocześnie będącym jej pokryciem jest warstwa skóry pianki. Ważący zaledwie 700 gram produkt został nagrodzony w 2006 roku nagrodą „Etoile de l’Observateur du Design „.

Podobna idea została zastosowana w meblach z linii “Mr. Bugatti”, produkowanych przez Cappellini. Stołki i krzesła z tej kolekcji zostały wykonane z bardzo cienkiej i miękkiej stali, wewnątrz której znajduje się pianka poliuretanowa, nadająca konstrukcji konieczną sztywność. Dzięki takiemu połączeniu materiałów, zwanemu hard sandwich (twarda kanapka), meble Mr. Bugatti są bardzo cienkie, ale wytrzymałe. Choć mają bardzo standardowe kształty, każdy mebel jest unikatem ze względu na “pogniecioną” fakturę powstałą w wyniku wstrzyknięcia do metalu pianki.

Wśród fascynujących pomysłów François Azambourga szczególnie magiczne są lampy. W lampach Faisceau, Brindille, Bouclette czy Yvette zastosowano włókna światłowodowe świecące bokiem. Dzięki temu lampy te są jednocześnie kloszem i elementem świecącym, co jest w pełni podporządkowane wszechobecnej w projektach Azambourga regule oszczędności.

Kiedy w 2004 roku Lille zostało Europejską Stolicą Kultury, Azambourg na tę okazję zaprojektował mikrorestauracyjkę. Miała ona rozmiar sporego samochodu. Na dwóch piętrach o wystarczającej do siedzenia wysokości 1,6 m, znajdowały się krzesełka i stoły o skróconych nogach. Kucharz ze swojej małej kuchenki miał dostęp zarówno do pomieszczenia dolnego, jak i górnego i wydawał potrawy bezpośrednio ze swojego miejsca pracy.

Azambourg współpracuje ściśle z japońskimi firmami zajmującymi się recyklingiem tworzyw sztucznych. Jest laureatem wielu nagród, m.in.: Villa Medici Hors les murs (2003), Grand Prix du Design de Paris (2004), Concours Top Plastique, Concours du Musée des Arts Décoratifs.

Azambourg projektuje dla Hermes, Cappellini, Poltrona Frau, Ligne Roset, Cinna, Domestic, Moustache, Kreo, Saint Luc, Oxyo et CIAV Meisenthal.

Więcej na www.arenadesign.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas