Designteka

wydarzenia

Babski dizajn

07.08.2013

Zamkową wystawę „Babski dizajn. Domowe wynalazki w rękach kobiet” można oglądać w wakacje w Polskim Muzeum w Rapperswil, gdzie będzie prezentowana do końca sierpnia.

Inspiracją dla wystawy stał się wydany sto lat temu podręcznik „Gospodarstwo kobiece w mieście i na wsi” Maryi Ochorowicz-Monatowej, jednej z najgłośniejszych autorek książek kulinarnych z pierwszej połowy XX wieku, która była znawczynią nie tylko kuchni, ale wszelakich tajników prowadzenia gospodarstwa domowego. – Ta książka nas zafascynowała – mówią zgodnie Natalia Rzeźniczek-Riess, Zosia Sobczyńska i Magda Paluch-Pasz, kuratorki wystawy „Babski dizajn. Domowe wynalazki w rękach kobiet”. Z poradnika z 1913 roku ówczesne kobiety mogły dowiedzieć się nie tylko jak prowadzić dom, ale i jak go zbudować, jak urządzać wnętrza, prowadzić higieniczny tryb życia, zdrowo się odżywiać, tępić karaluchy i jak walczyć z kurzem. Zbiór porad sprzed stu lat stał się pretekstem, by przyjrzeć się dzisiejszym gospodarstwom domowym i „wynalazkom” projektantek. Na wystawie można oglądać projekty przeznaczone do kuchni, łazienki, salonu, pokoju dziecięcego, czy na taras.

Ich autorkami są kobiety – projektantki oraz grupy projektowe:

Beza Projekt: Anna Łoskiewicz-Zakrzewska i Zofia Strumiłło-Sukiennik, Dominika Błażek, Agnieszka Dybowska, Monika Elikowska-Opala, Magdalena Garncarz, Alicja Getka, Katarzyna Herman-Janiec, Kafti Design: Monika Brauntsch i Sonia Słaboń, Sabina Knapczyk, Iwona Kosicka, Urszula Kowal-Kiraga, Ola Mirecka, Marta Niemywska, Anna Obtułowicz, Magda Paluch-Pasz, Pani Jurek: Magdalena Jurek, Alicja Patanowska, Magdalena Pilaczyńska, RedPoppy: Aneta Flis i Justyna Medoń, Magda Sobolewska, Agnieszka Wiczuk i Katarzyna Zielińska.

Do końca wakacji wystawa gości w Muzeum Polskim Rapperswil, założonym w 1870 roku.

To miejsce dokumentujące historię związków polsko-szwajcarskich, a także działalność Szwajcarów w Polsce i Polaków w Szwajcarii. Oprócz galerii malarstwa, można tu zobaczyć również wkład Polaków w kulturę materialną i duchową Szwajcarii. Muzeum organizuje koncerty, wieczory autorskie i konferencje. Po raz pierwszy prezentuje wystawę polskiego dizajnu (www.muzeum-polskie.org).

„Babski dizajn. Domowe wynalazki w rękach kobiet”

6 lipca – 31 sierpnia 2013

Muzeum Polskie Rapperswil

Kuratorki: Natalia Rzeźniczek-Riess, Zosia Sobczyńska, Magda Paluch-Pasz

Więcej na www.zamekcieszyn.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas