Designteka

wydarzenia

Festiwal inSPIRACJE 2010 / glamour

17.03.2010

inSPIRACJE, poza międzynarodowych charakterem, reprezentuje interdyscyplinarne podejście do współczesnej kultury i sztuki. Co roku towarzyszy mu inny temat przewodni: w 2007 r. – Pamięć, 2008 r. Sacrum-Profanum, a w 2009 r. Przestrzeń.

Nadchodzący, 2010 rok upłynie pod znakiem Glamour.

Glamour w dosłownym znaczeniu to urok, czar, blask, przepych lub coś błyszczącego, świecącego, świetlistego, promieniującego; charakteryzuje je dzisiejsze celebrities. Glamour to bycie czarującym, urokliwym, błyszczącym, sławnym a jednocześnie często przerysowanym.

6. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE 2010/glamour odbędzie się w dniach 18-21 marca 2010 roku, w Szczecinie i Berlinie.

W tym roku blisko 100 artystów, w tym m.in.:

Karim Rashid – rozchwytywany designer światowej sławy, współpracuje z wieloma znanymi markami, m. in. Audi, Samsung, Coca – Cola, Estée Lauder czy Kenzo.

Urodzony w Kairze półbrytyjczyk, półegipcjanin. W 1993 roku, po studiach na wydziale wzornictwa w Ottawie i Neapolu, otworzył własne biuro projektowe w Nowym Jorku. Szybko stał się modnym projektantem. Najbardziej charakterystyczne cechy stylu Rashida to: zdecydowana kolorystyka, geometryczne wzory, obłe formy. Projektuje niemal wszystko – od wnętrz hotelowych przez meble, oświetlenie, flakony perfum po kolekcje ubrań i butów. Jest też mistrzem autokreacji. Ubiera się ekscentrycznie, zawsze na biało z różowymi dodatkami, nosi ogromne okulary. Ostatnio wydał książkę „Zaprojektuj się sam”. Współpracuje z firmami na całym świecie (jest ich już ponad sto). Projektuje ciągle i dużo, a w przerwach oddaje się swojej drugiej pasji – jest didżejem.

Courtesy of Karim Rashid Inc

EVA & ADELE – kontrowersyjny duet artystyczny, którego głównym przesłaniem jest twórczość „Ponad granicami płci” oscylująca pomiędzy mottem życia i hasłem reklamowym.

Duet pojawia się w ekscentrycznych różowych damskich kostiumach, butach na obcasach, zawsze z torebkami, ogolonymi głowami i jaskrawym makijażem. Bywalczynie międzynarodowych wystaw sztuki współczesnej uważają się za „dzieła sztuki, życia i sztuki życia”.

Ich prace są prezentowane w największych prestiżowych galeriach sztuki współczesnej na całym świecie: Galerie Adler Bertin-Toublanc (Miami), Centro Cultural Banco do Brasil (Rio de Janeiro), Galerie Guy Bärtschi, Claire Oliver (New York), Hara Museum of Contemporary Art. (Tokyo), Galerie Jérôme de Noirmont,Paris (Geneva), Kunstraum (Innsbruck), Galerie White Trash Contemporary (Hamburg), Museum der Moderne (Salzburg), Galerie Asbæk (Kopenhaga), Carrousel du Louvre (Paryż), Palazzina Reale (Florencja), Museum of Contemporary (Helsinki), Museo Valenciano de la Ilustracion y la Modernidad (Valencia).

Wystawa prac Helmuta Newtona – artysty, który współpracował z wpływowymi w świecie mody i polityki magazynami, takimi jak „Vogue”, „Elle”, „Stern” czy „Playboy”, zdobywając rozgłos i uznanie jako chimeryczny ekshibicjonista o skłonnościach do narcyzmu i perwersji; człowiek o niezwykłej intuicji artystycznej. Seks, kariera, małżeństwo, skandale towarzyskie, moda i polityka, ale nade wszystko sztuka – takimi drogami biegnie życie fotografa, który zrewolucjonizował spojrzenie na nagie ciało kobiety fotografowane w najrozmaitszych pozach, umieszczane w nierzadko szokujących kontekstach (m.in. fetyszyzm, masochizm, przemoc).

Fotografie Newtona były wielokrotnie wydawane w postaci albumów, z których warto wymienić White Woman, Big Nudes, Private Property i Sumo.

Ivonne Thein – 32 Kilo! Kampania przeciw anoreksji i bulimii

Od dwóch lat Festiwalowi inSPIRACJE towarzyszą kampanie społeczne gdyż festiwal to nie tylko święto sztuki, ale również dobry moment na poruszenie ważnych społecznie tematów. Każda zrealizowana kampania nawiązywała do motywu przewodniego Festiwalu. W minionych latach podejmowaliśmy problem łamania praw człowieka w Chinach: kampania I love China, I love Pekin w 2008 r. i przemocy w przestrzeni domowej: Home – crime space – 2009 r. Nadchodzący Festiwal niesie za sobą wiele dyskusji na temat dobrych i złych stron glamour. Specjalnie na potrzeby kampanii społecznej dotyczącej bulimii i anoreksji na festiwal przyjedzie znana niemiecka artystka Ivonne Thein. Szokujący cykl prac Trzydzieści dwa kilo/Thirty – Two Kilos, która zaprezentuje dokumentację zdjęć młodej, cierpiącej na anoreksję kobiety, który jest przestrogą dla wszystkich zagrożonych tą chorobą. W Polsce coraz więcej osób cierpi na bulimię i anoreksję, a niestety nadal niewiele się o tym mówi. Kampania Anoreksja/Bulimia/ Chcesz wyzdrowieć? obejmie: spotkania z ekspertami, stronę internetową, debatę, materiały informacyjne, broszurę. Więcej na stronie www.pokochajsiebie.pl

Krystof Stróżyna – polski reprezentant na światowym wybiegu zachwyca wymagających. Ukończył Central Saint Martins College of Art and Design w Londynie w 2007 roku. Wygrał wówczas nagrodę Harrods Design Award, dzięki której jego kolekcje dyplomową można było zamówić w domu towarowym Harrods.

Jego kolekcje można znaleźć w edytorialach w: Pani, Twoim Stylu, A4, Vogue UK, Vogue Russia, Wonderland, Vogue Italy, Elle US, Elle UK…

Kolekcje Stróżyny wzbudzają zachwyt dbałością o krój i detale. Sukienki wyglądają jak rzeźby powstające ku czci kobiecych kształtów. Charakterystycznym elementem dopełniającym stroje jest drewniana biżuteria. Całość nadaje się dla współczesnej power-woman!

Fashion Invasion – Współczesna moda i fotografia z Polski – wystawa podejmuje temat mody, fotografii i sztuki; pojęć, które łączą się i wzajemnie przyciągają angażując artystów w modę i ludzi mody w świat sztuki w którym wezmą udział następujący artyści: Marek Adamski, Gosia Baczyńska, Brzozowski/Paprocki, Mikołaj Komar, Katarzyna Korzeniecka/Szymon Rogiński, Aldona Kaczmarczyk, Zuza Krajewska/Bartek Wieczorek, Anna Kuczyńska, Magdalena Łuniewska, Eva Minge, Tomasz Ossoliński, Kacper Rączkowski, Andrzej Sobolewski, Mateusz Stankiewicz, Krystof Stróżyna, Artur Wesołowski, Dawid Woliński, Magda Wunsche & Samsel, Maciej Zień.

Oprócz tego 18 artystów wyłonionych w ramach Konkursu dla młodych artystów na projekt artystyczny, pokazy mody, prezentacja laureatów Konkursu na młodego projektanta, finał metamorfozy oraz nieodzowny element corocznych inSPIRACJI – Galeria Bezdomna. Tym razem przestrzeń dla galerii stworzona zostanie na wodzie. Dla artystów podstawione zostaną 2 statki Polskiej Żeglugi Morskiej, które na czas festiwalu staną się ruchomą galerią fotografii.

Festiwal został objęty patronatem honorowym przez:

Ambasadora Niemiec w Rzeczpospolitej Polskiej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

Prezydenta Miasta Szczecin

Więcej informacji: www.inspiracje.art.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas