Designteka

wydarzenia

Front Design w Poznaniu

14.12.2012

Front Design gościem arena DESIGN 2013!

Sofia Lagerkvist, Charlotte von der Lancken i Anna Lindgren ze szwedzkiej grupy Front Design będą gośćmi przyszłorocznej, piątej już edycji areny DESIGN, która odbędzie się w dniach 5-8 marca 2013 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Tematem przewodnim wydarzenia będzie design ergonomiczny, czyli wygodny i dostosowany do potrzeb użytkowników. Projekty Front Design są świetnym przykładem na to, jak zasady funkcjonalności wykorzystać można w projektowaniu koncepcyjnym. Sofia Lagerkvist, Charlotte von der Lancken i Anna Lindgren w swojej pracy skupiają się bowiem głównie na rozwijaniu idei, jednak jest ona zawsze zapakowana w ergonomiczny i przyjazny odbiorcy, choć czasem ekstrawagancki design.

Ich projekty opierają się na wspólnych dyskusjach, poszukiwaniach i eksperymentach, a zaangażowanie w powstawanie produktu nie kończy się na jego zaprojektowaniu – designerki biorą udział we wszystkich etapach kreacji, aż do produkcji przedmiotu. Jak piszą na swojej stronie internetowej, część pracy nad projektami delegują czasem zwierzętom. W projekcie ‘Design by animals’ szczur stworzył wzór tapety, lot muchy wokół żarówki wyznaczył kształt lampy, korniki zaprojektowały wzór na stoliku, królicza norka zmieniła się w lampę, a zapadającego się w śniegu psa można uznać za autora formy dla wazonu. W nurt animalistyczny wpisuje się także najbardziej chyba rozpoznawalna kolekcja Frontu: ‘Animal thing’, którą Szwedki zaprojektowały dla Moooi. Składają się na nią: lampa o podstawie naturalnej wielkości konia, stolik, który zamiast na tradycyjnych nogach opiera się na kształcie świni oraz lampka przypominająca królika.

Wiele można by pisać na temat projektów Front Design. Grupa, której członkinie kreują tak zaskakujące i różnorodne przedmioty działa na wielu polach: oprócz mebli (np. kolekcja ‘Moment’ dla Moroso)i dodatków (choćby słynne Blow Away Vase, które można podziwiać na stałej wystawie ceramiki w Victoria&Albert Museum w Londynie), projektuje oświetlenie (kolekcja FOUND, ‘Camouflage lamp’ dla Zero, lampy zaprojektowane dla włoskiej firmy Coin czy lampa Svarva, którą można kupić w IKEA) oraz wyposażenie biur (kosz, który się powiększa pod wpływem rosnącej zawartości, wieszak zrobiony z wieszaków na ubrania czy przypominający kurtynę panel). Ich pomysły, jak same twierdzą, można pokochać lub znienawidzić. Po niespełna dekadzie twórczej działalności ich projekty są rozpoznawalne na całym świecie i mało kogo pozostawiają obojętnym.

Więcej na www.arenadesign.pl

 

 

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas