Designteka

wydarzenia

Jutro rusza PLASTER!

24.05.2011

W środę 25 maja, rusza druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii PLASTER! W programie: 3 wystawy mistrzów designu, prelekcje, pokazy multimedialne, dyskusje z projektantami, warsztaty, koncert… Od 25 do 28 maja toruńskie CSW stanie się prawdziwym epicentrum dobrego designu – zaprezentuje i opowie o tym, co najlepsze w sztuce projektowania liter i plakatów. Zapraszamy na PLASTER!

ARTYŚCI / TEORETYCY:

Władysław Pluta (PL), Ed Fella (USA), David Crowley (UK) Jacek Mrowczyk (PL) Martin Majoor (NL), AntonKoovit (EST), Barbara Wais (A), Marcel Bencik (SK) i inni.

Festiwal stawia sobie za cel podkreślanie wielkiego znaczenia, jakie projektowanie graficzne wywiera na kształt współczesnej kultury wizualnej i tym samym – naszego otoczenia. Nie ma żadnej definicji, która określa, na czym polega dobry, nowoczesny projekt. PLASTER, jako wydarzenie kulturalne i intelektualne, wskazuje jedynie drogę do zapoznania się z pewną estetyką i filozofią charakterystyczną dla współczesnej grafiki projektowej.

/WARSZTATY

PLASTER to kombinacja słów PLAKAT i POSTER. Słowo PLASTER w języku polskim oznacza coś tymczasowego, pasek materiału, który nalepiamy i po jakimś czasie zrywamy, czyli element, który działa doraźnie, podobnie jak plakat. Doraźność plakatu przełamywana jest właśnie dzięki wydarzeniom takim jak festiwal. PLAKAT z kolei opiera się na współbrzmieniu dwóch jak najbardziej równoważnych elementów – ilustracji i liternictwa. Dlatego podczas festiwalu, obok wystaw i prelekcji związanych z plakatem, odbędą się także warsztaty typograficzne, których zadaniem przede wszystkim będzie rozszerzenie zakresu postrzegania klasycznej typografii. Więcej informacji o warsztatach: http://csw.torun.pl/dzialania/festiwale/warsztaty.-plaster-2011

/WYSTAWY

Festiwalowi towarzyszyć będą specjalnie przygotowane na potrzeby festiwalu wystawy – w tym prezentacja prac wybitnego holenderskiego projektanta Martina Majoora na tarasie CSW, wystawa Władysława Pluty – wybitnego polskiego plakacisty, znanego z precyzji typograficznej, oraz oryginalna ekspozycja projektów Eda Felli, amerykańskiego designera i kaligrafa.Więcej informacji o wystawach: http://csw.torun.pl/wystawy/baza-wystaw/wystawy-2.-plaster-miedzynarodowy-festiwal-plakatu

/KONFERENCJA

Dodatkowym wydarzeniem odbywającym się w ramach PLASTRA będzie międzynarodowa konferencja dotycząca obalania mitów w projektowaniu graficznym. W konferencji udział wezmą artyści oraz teoretycy sztuki z Polski i Europy m.in. David Crowley, Przemysław Dębowski, Marcin Giżycki, Martin Majoor, Agata Szydłowska, Jacek Mrowczyk, Ewa Satalecka, Andrzej Szczerski.

Udział w konferencji jest bezpłatny!

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas