wydarzenia
“The Promised City”
Jutro – 27 lutego w Berlinie wystartuje projekt „The Promised City”. Tego dnia w Kunst-Werke for Contemporary Art otwarta zostanie wystawa przygotowaną przez warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej pt.: „Early Years”.
W Warszawie projekt ”The Promised City” zostanie zainaugurowany 23 kwietnia otwarciem dziesięciu okien wystawowych pt.: „Wystawa” przygotowanych przez Kunst-Werke dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Obie wystawy to pierwsza w historii bezpośrednia współpraca tych dwóch prestiżowych instytucji.
Te oraz wiele innych efektów pierwszej zakrojonej na tak szeroką skalę współpracy między wieloma instytucjami kultury w Warszawie i Berlinie będzie prezentowanych od lutego do listopada 2010 roku w Berlinie, Warszawie oraz Mumbaju.
Projekt „The Promised City” jest wynikiem dwuletniej pracy kuratorów, intelektualistów i artystów nad tematem współczesnych metropolii. W wyniku ich twórczych poszukiwań powstał cykl niekonwencjonalnych, interdyscyplinarnych produkcji i akcji artystycznych a wśród nich m.in.: wydarzenia teatralne w prywatnych mieszkaniach, nieturystyczna podróż miejska po Warszawie, eksperymentalna ruchoma platforma artystyczna. Autorem i organizatorem projektu „The Promised City” jest Goethe-Institut we współpracy z Instytutem Polskim w Berlinie przy znaczącym wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy.
„Miasta, które nigdy nie zasypiają, tętnią życiem, działają jak magnesy. Dają i wymagają. Ich obietnice i iluzje stanowią punkt wyjścia dla międzynarodowego projektu „The Promised City”. Projekt ten łączy ze sobą trzy miasta: Warszawę, Berlin i Mumbaj, tworząc niespotykaną konstelację. Jest ona nietypowa, a zarazem jednak uzasadniona. Te trzy miasta reprezentują wiele różnych miejsc na świecie, w których w podobny sposób intensyfikują się działania polityczne i gospodarcze, rozwija się przemysł informacyjny i rozrywkowy, konsumpcja i komercja. Są odzwierciedleniem ruchów społecznych, stylów życia i artystycznych eksperymentów” – mówi o idei projektu dyrektor Goethe-Institut w Warszawie – dr Martin Wälde.
„The Promised City” to cykl wydarzeń realizowanych w obrębie wielu dyscyplin, takich jak sztuki plastyczne, film, fotografia, literatura, muzyka, urbanistyka, teatr. Większość zrealizowanych w Warszawie projektów będzie otwarta dla szerokiej publiczności, ale przygotowywane są również projekty kameralne, jak np. niekonwencjonalne jedno- i dwudniowe podróże po Warszawie, które poprowadzi Boris Sieverts. Artysta pokaże mieszkańcom Warszawy ich miasto z zupełnie nowej, nieznanej im perspektywy.
Znakiem rozpoznawczym całego projektu stanie się efekt pracy kuratorów z Berlina, Bukaresztu i Warszawy, którzy wspólnie opracowali mobilną jednostkę „The Knot”. “The Knot” jest mobilną platformą do artystycznych prezentacji i produkcji, do których współtworzenia zaproszeni zostaną mieszkańcy Berlina, Warszawy oraz Bukaresztu.
„X-Apartments to wydarzenie teatralne zrealizowane w prywatnych mieszkaniach na Bródnie, Górnym Mokotowie i Mirowie. Artyści, często wraz z lokatorami, zaaranżują w nich codzienne i niecodzienne sceny z miejskiego życia. Projekt został przygotowany we współpracy Nowego Teatru z teatrem Hebbel am Ufer z Berlina.
Przedstawione zostanie także spojrzenie na metropolie oczami hinduskich artystów. M.in. grupa Raqs Media Collective z New Delhi pokaże w instalacji wideo pt.: „The Capital of Accumulation” społeczne i ekonomiczne aspekty rozwoju Warszawy, Berlina i Mumbaju. Pokazywane historie dziejące się w tych miastach związane są z lewicową rewolucjonistką Różą Luxemburg.
Uczniowie szkół średnich Berlina i Warszawy zaprezentują spektakl teatralny pt.„Idealne miasto. Miejskie życie w utopii i dystopii”. Przedstawią w nim swoje wizje idealnego miasta, codzienne doświadczenia, utopie, marzenia i przesądy związane z życiem w mieście. Projekt powstał w wyniku współpracy TUSCH Theater und Schule Berlin i polskiego TISZ (Teatr i Szkoła) Instytutu Teatralnego w Warszawie oraz teatru Schaubühne z Berlina.
„The Promised City” to również cykl międzynarodowych wykładów naukowców i specjalistów zajmujących się badaniem fenomenu miast, powiązań pomiędzy migracją, turystyką, urbanistyką i architekturą. Wykłady przygotowane zostały wspólnie z lewicowym kwartalnikiem „Krytyką Polityczną”.
Dziennikarze „Gazety Wyborczej”, „Tagesspiegel” z Berlina i dziennika „DNA” z Mumbaju zamienia się redakcyjnymi biurkami na kilka tygodni. Sześciu pisarzy z Mumbaju, Warszawy i Berlina zamieni się tym razem miejscami zamieszkania i spędzi trzy tygodnie w każdym z tych miast. Odkrycia i doświadczenia pisarzy i dziennikarzy zostaną opublikowane w cyklu esejów.
Młodzi fotograficy z berlińskiej szkoły fotografii Ostkreuzschule wraz ze swoimi kolegami z Polski i Indii wędrowali po Berlinie, Mumbaju i Warszawie. Efekty ich pracy zaprezentuje wystawa fotograficzna „Poszukiwacze szczęścia”.
W ramach sekcji filmowej „Promised Cities” festiwalu Planete Doc Review pokazane zostaną dokumenty zrealizowane na całym świecie ukazujące realia życia we współczesnych metropoliach.
Więcej informacji na stronie www.promised-city.org