Designteka

wydarzenia

„Design w terenie!” / III edycja

05.02.2013

Warsztaty projektowe „Design w terenie!” III edycja już 12 – 18 marca 2013!

Studenci, projektanci, architekci, socjologowie, mieszkańcy, przedstawiciele władz gminy przez 7 dni będą wspólnie pracować, by zmienić oblicze wybranej śląskiej gminy w ramach projektu Design w terenie!

Dołącz do zespołu „Design w terenie!” i zmieniaj obraz gmin województwa śląskiego.

Pracuj pod okiem znakomitych ekspertów:

Marlena Happach, architektka, założycielka i Prezeska Stowarzyszenia Odblokuj,

Ewa Zielińska, socjolożka, współzałożycielka i prezes Stowarzyszenia Kulturotwórczego Miastodwa,

Krystiana Kowalski, projektant, studio projektowe Kompott,

Weronika Kiersztejn i Michał Kozik projektanci z Musk collective design.

Poznajemy miejsce

Grupa studentów kierunków projektowych śląskich uczelni wraz z ekspertami przez 7 dni mieszka i pracuje w danej gminie. Poznają miejsce m.in. poprzez obserwacje i rozmowy z mieszkańcami. Zebrane informacje posłużą do zdefiniowania problemów i zaproponowania jak najlepszych rozwiązań projektowych.

Angażujemy mieszkańców

Mieszkańcy gminy są ekspertami od użytkowania przestrzeni publicznych, więc ich roli w procesie projektowym nie można pominąć i niczym zastąpić. Mieszkańcy, z którymi projektanci pracują, poznają z innej perspektywy swoje miejsce, uczą się odpowiedzialności za nie. Współtworząc zmiany, utożsamiają się z nimi co bezpośrednio przekłada się na sukces projektu i jego trwałość. Co najważniejsze – mieszkańcy mają poczucie, że wpływają na swoje otoczenie, co powoduje, że dbają o nie i czynnie angażują się w jego ulepszanie.

Zmieniamy świadomość

Doświadczenia poprzednich edycji projektu, które miały miejsce w Mstowie i w Radlinie pokazuje, że najważniejszym, choć niewymiernym rezultatem jest zmiana świadomości wśród władz gminy co do możliwości rozwiązywania w przyszłości podobnych problemów oraz wśród mieszkańców, którzy w ten sposób stają się bardziej świadomymi i zaangażowanymi w sprawy swojej społeczności.

Zmieniamy miejsce

Warsztaty cieszą się co raz większym powodzeniem zarówno wśród gmin jak i projektantów. O ich wyjątkowości świadczy ich głównie założenie – praca „w terenie” w interdyscyplinarnym zespole, składającym się z projektantów, architektów, socjologów i przedstawicieli władz i mieszkańców danej gminy. Siedem dni, podczas których zespół Design w terenie! mieszka w danej gminie, wypełnionych intensywną pracą i zwykłą chęcią pomocy daje nie tylko rezultaty w postaci propozycji rozwiązań projektowych, ale zmienia samo to miejsce, ludzi tam mieszkających, atmosferę współpracy. Opuszczając gminę zespół Design w terenie! pozostawia swój obraz postrzegania gminy oraz energię do działania.

Zapraszamy projektantów/tki i studentów/tki kierunków projektowych do zgłaszania swojego udziału w warsztatach. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.design-silesia.pl oraz przesłać swoje portfolio na adres design-silesia@asp.katowice.pl

Na zgłoszenia czekamy do 28 lutego 2013

Organizatorzy zadbają o wyżywienie, transport oraz noclegi dla uczestników warsztatów.

Szczegółowych informacji udziela Marta Więckowska, tel. 728 894 743, mwieckowska@asp.katowice.pl

Więcej informacji na www.design-silesia.pl

Informacje o prowadzących:

Ewa Zielińska

Współzałożycielka i prezes Stowarzyszenia Kulturotwórczego Miastodwa. Mediatorka w Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów. Ukończyła kulturoznawstwo w Instytucie Badań Interdyscyplinarnych „Artes Liberales” na Uniwersytecie Warszawskim, a w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW przygotowuje pracę doktorską o roli metodologii pracy projektowej (design thinking) w podejmowaniu społecznych wyzwań. Wnioski z przygotowań wciela w życie jako członek Zespołu do spraw Konsultacji Społecznych Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. W ramach Zespołu m.in. brała udział w projekcie Ochocki Model Dialogu Obywatelskiego służącym opracowaniu zasad prowadzenia konsultacji społecznych dotyczących przestrzeni publicznej.

Wpiera akcje sąsiedzkie, jak „Zróbmy sobie Planty”, czyli spotkanie organizowane dla mieszkańców Rakowca. Zajmuje się działalnością animatorską i fundraisingową. Współtworzyła koncepcję i prowadzadziła grę konsultacyjną „Filtrowa do usług”, we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w ramach festiwalu „Warszawa w budowie”. Ostatnio odkrywa uroki śniegu i poważnie zastanawia się nad zakupem sanek. Więcej informacji już niedługo na www.miastodwa.org

Marlena Happach

Architektka, założycielka i Prezeska Stowarzyszenia Odblokuj. Absolwentka studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i L’Ecole Nationale Supérieure d’Architecture de Paris La Villette. Była stypendystka niemieckiej fundacji DAAD (TU Berlin Wydział Planowania Miejskiego i Regionalnego 2003). Wiceprezes ds. edukacji w Prezydium OW SARP. Laureatka nagród i konkursów architektonicznych (m.in. Nagroda im. Erharda Buska, konkurs Przystanek dla Warszawy, Europan 10). Prowadzi warsztaty partycypacyjne według autorskiej metody z zastosowaniem makiety (współpraca m.in. z Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy) oraz warsztaty architektoniczne dla dzieci.

Kompott

Studio prowadzone jest przez Maję Ganszyniec i Krystiana Kowalskiego, absolwentów wydziału Design Product, Royal College of Art w Londynie. Założone w 2009 roku, od 2011 działa na stałe w Warszawie.

Obszar działań obejmuje design consulting dla międzynarodowych klientów w obszarze mebli, produktu, a także projektowania usług. Są szczególnie zainteresowani tworzeniem nowych typologii produktów. Tworząc produkt pracują blisko z klientem, przeprowadzając dogłębny research uwzględniający potrzeby firmy: ich strategię, rynek i możliwości produkcyjne.

Nominowani do FX International Interior Design Award 2010 w kategorii „Breakthrough Talent of the Year”, mają na koncie wystawy w Mint Gallery w Londynie czy Mediolańskim Triennale, publikacje w DOMUS, Interni czy amerykańskim Newsweeku

Musk collective design

Kolektyw projektowy współtworzony przez piątkę młodych śląskich architektów: Józek Madej, Anna Urbańska, Katarzyna Sąsiadek, Michał Kozik i Weronika Kiersztejn. O współpracy zdecydowali w Amsterdamie, ale działają na Śląsku. Doświadczenie zdobywali w pracowniach w Polsce, Holandii i we Francji. Są laureatami wielu konkursów, także międzynarodowych. Forma kolektywu jest ich odpowiedzią na aktualną sytuację rynku projektowego. Nie ograniczają się do projektowania architektury, bo nie pozwala im na to ciekawość i pasje. Dlatego w portfolio MUSK collective design znajdziecie także grafikę, produkt i design przestrzeni publicznej. Od lat prowadzą research w zakresie społecznej użyteczności, socjologii przestrzeni i tożsamości lokalnej.

Weronika Kiersztejn

Urodzona w 1986 roku w Katowicach. Architekt i designer, współtworzy musk collective design. Studiowała Architekturę i Urbanistykę na Politechnice Śląskiej, a także Architekturę oraz Projektowanie Produktu na Universidade da Beira Interior w Portugalii (2008-2009). Od drugiego roku studiów pracuje w zawodzie zajmując się architekturą oraz projektowaniem wnętrz. W 2010 roku odbyła staż w Dick van Gameren architecten w Amsterdamie. Ukończyła kurs projektowania parametrycznego oraz cyfrowego wspomagania fabrykacji.

Michał Kozik

Urodzony w 1986 roku w Zabrzu. Architekt i designer, współtworzy musk collective design. Studiował Architekturę i Urbanistykę na Politechnice Śląskiej, a także Architekturę oraz Projektowanie Produktu na Universidade da Beira Interior w Portugalii (2008-2009r.). Ukończył studia podyplomowe z Zarządzania Projektami w Krakowskiej Szkole Biznesu przy Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

Pracuje od 7 lat, między innymi w 2010r. w jednym z najlepszych biur architektonicznych w Europie – UN Studio (Amsterdam). Współwłaściciel agencji interaktywnej.

Wspólnie pracują od 6 lat. Wspólnie zdobyli I miejsce na Międzynarodowych Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie (2010r.), II wyróżnienie w Międzynarodowym, konkursie zamkniętym „Outdoor Gallery of the City of Gdańsk” (2011r.), oraz inne nagrody i wyróżnienia. W swoich pracach kładą nacisk na społeczny aspekt projektowania przestrzeni oraz jej relacje z użytkownikiem.

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas