wydarzenia
Skrzyżowania niepodporządkowane
Klubokawiarnia Owoce i Warzywa i Fundacja Vlepvnet zaprasza na trzecią odsłonę „Skrzyżowań niepodporządkowanych“. To cykl dyskusji, wystaw i artystycznych działań na żywo, podczas których zaprezentują się najważniejsze postacie polskiej sztuki ulicy.
21 kwietnia, o godz. 18:00 spotkamy się ze Sławkiem „Zbiokiem” Czajkowskim i Adamem Jastrzębskim tworzącym pod pseudonimem Ixi Color.
Zbiok wydaje się być najbardziej rozchwytywanym polskim streetartowcem na świecie obok innej nadwiślańskiej gwiazdy tego gatunku – Mariusza „M-City” Warasa. Malował w Madrycie, Walencji, Berlinie, Barcelonie, Londynie, Lyonie, Moskwie. Zaczynał od graffiti, ale w trakcie studiów w Instytucie Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim uznał tę formę wyrazu za zbyt prostą i monotonną. Zaczął rozwijać swój styl stając się w konsekwencji artystą nie tylko ulicznym, ale również galeryjnym. W 2009 roku zdobył Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w prestiżowym konkursie im. E. Gepperta dla najlepszego młodego malarza.
Razem z Joanną Stembalską był kuratorem słynnej wystawy „Out of sth” we wrocławskiej Galerii BWA w 2008 roku. Była to pierwsza ekspozycja w Polsce w całości poświęcona sztuce z nurtu urban art.
Styl malarski Zbioka jest bardzo charakterystyczny. Dominują w nim kontrastowe, jaskrawe kolory i oryginalne, zniekształcone w sposób przywodzące na myśl kubizm sylwetki z reguły odnoszące się do subkultur młodzieżowych. Jego prace choć na pierwszy rzut oka radosne, często poruszają trudne kwestie społeczne, a klucz do ich odczytanie można znaleźć w gestach, postawach, układach i symbolach umieszczanych na charakterystycznych Zbiokowych postaciach.
IXI COLOR to pseudonim artysty Adama Jastrzębskiego. Ten jeden z najbardziej oryginalnych przedstawicieli urban artu w Polsce ukończył historię sztuki na UW. Jest ,malarzem, performerem, autorem licznych realizacji w przestrzeni publicznej. Zagadnienia ewolucji i budowy materii przewijają się w jego najważniejszych projektach takich jak „Styl Ośmiornicowy”, „Vinylowiec”, czy cykl obrazów indyjskich. Kilka lat temu poświęcił serię murali realizowanych w klasach szkolnych najwybitniejszym fizykom i chemikom XX wieku. Jego prace pokazywane były w takich galeriach jak CSW w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, czy galeria Zero w Berlinie. W 2005 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury. Poza działalnością artystyczną, kuratoruje wystawy młodych artystów, animuje polską scenę Urban Art, jest członkiem kolektywu Massmix i fundacji Vlepvnet, zajmującej się upowszechnianiem kultury i sztuki.
W dyskusji z Miesto z fundacji Vlepvnet artyści opowiedzą o swojej twórczości i rozwiną główny temat spotkania „Komercja a street art”. Czy artyści ulicy powinni realizować komercyjne zlecenia mimo, że główne hasło street artu to „Reclaim the streets”, w którym chodzi o odzyskanie przestrzenie publicznej zawłaszczonej często przez przekazy reklamowe, które „kupują” sobie prawo do występowania i oddziaływania na nas w naszej wspólnej przestrzeni? Gdzie leżą granice współpracy między artystą a zleceniodawcą i czy wreszcie należy taką współpracę postrzegać jako zdradę ideałów? Dyskusja zapowiada się pasjonująco. Zbiok jest jednym z najbardziej poważanych polskich artystów ulicy na świecie, przy czym stworzył np. wielkoformatową reklamę dla TVN. Ixi Color to znowu wybitny teoretyk i jeden z największych intelektualistów w polskim urban arcie.
Po spotkaniu obaj artyści dokonają malarskiej interwencji w przestrzeni Owoców i Warzyw dołączając w ten sposób do graffiti autorstwa Chro, ceramiki NeSpoon i szablonów Darka Paczkowskiego z 3 Fali i Mariusza Libla z Twożywa, które można już oglądać na co dzień w klubokawiarni przy Traugutta 9.
Wszystko to uzupełni wystawa fotografii dokumentujących działania Zbioka i Ixi Colora, będąca również wystawą towarzyszącą łódzkiego Fotofestiwalu.
SKRZYŻOWANIA NIEPODPORZĄDKOWANE #3 – „Komercja a street art”
Goście: Zbiok i Ixi Color | prowadzenie: Miesto
21 kwietnia 2011 / czwartek / g. 18:00
Owoce i Warzywa klubokawiarnia / Traugutta 9 / Łódź