Designteka

wydarzenia

Alicja w Krainie Czarów

31.12.2009

Fundacja Pauza oraz Partnerzy wystawy – Canon Polska i Oskar Bachoń zapraszają na wernisaż wystawy Katarzyny Widmańskiej „Alicja w Krainie Czarów”.

Wernisaż odbędzie się w Galerii Pauza w piątek, 8 stycznia 2010, o godzinie 20:00.

alicja3

” Wystawa Katarzyny Widmańskiej przenosi nas w oniryczną rzeczywistość jednego z najwybitniejszych dzieł literackich XIX wieku. Alicja w Krainie Czarów była źródłem artystycznych inspiracji niemal od samego powstania. W  przypadku zdjęć Widmańskiej mamy jednak do czynienia z zupełnie nowym spojrzeniem na magiczny świat stworzony przez Lewisa Carrolla. Nie znajdziemy tu linearnego odtworzenia fabuły powieści. Spośród licznych bohaterów i scen obecnych na kartach książki Widmańska, według wyłącznie sobie znanego klucza, wybrała tylko niektóre. Jednak od doboru postaci zdecydowanie  ważniejszy jest niezwykły sposób ich ukazania.

Kobiecość, główny motyw twórczości Katarzyny Widmańskiej, zdaje się w tym przypadku pełnić rolę pryzmatu, przez który artystka patrzy na historię Alicji. Niemal wszyscy bohaterowie w interpretacji autorki, są kobietami lub przynajmniej dzięki zabiegom artystki dostrzec w nich można wyraźny pierwiastek kobiecości. Zwariowany Kapelusznik, pan Gąsienica, Król Kier i inne postaci zostają tu dodatkowo otoczone aurą zagadkowego niepokoju, dzięki której Alicja w Krainie Czarów nabiera intrygująco drapieżnego charakteru.

Do realizacji projektu artystka przymierzała się od bardzo dawna. Ilustracje do powieści Carrolla miały być tematem jej dyplomu.  Jednak rodząca się wówczas miłość Widmańskiej do fotografii zdecydowała, że artystka postanowiła przedstawić historię Alicji za pośrednictwem obiektywu. Przygotowania trwały kilka lat. Z biegiem czasu powstawały kolejne pomysły poszczególnych ujęć i stylizacji. Aż wreszcie, w połowie 2008 roku Widmańska rozpoczęła realizację projektu.

Warto podkreślić, że rola Katarzyny Widmańskiej w realizacji Alicji nie sprowadza się wyłącznie do „naciskania migawki”. Artystka jest autorką wszystkich stylizacji, scenografii i części kostiumów. Nie bez wpływu na to co znajdziemy na wystawie pozostaje również miejsce,  w którym ulokowano plan zdjęciowy. Stary, pozornie zaniedbany, podkrakowski dworek jak za dotknięciem magicznej różdżki zamienia się na fotografiach Widmańskiej w prawdziwą Krainę Czarów. Sama artystka zaznacza jednak, że na efekt końcowy złożyły się także ogromny zapał i zaangażowanie uczestniczących w projekcie osób.

Wystawa Katarzyny Widmańskiej wprowadza nas w świat tajemniczy, momentami mroczny, jednak nieprzerwanie zachwycający. Sama artystka podkreśla, że w jej zdjęciach nie należy doszukiwać się ukrytego przesłania. Ich celem jest hipnotyzować, wciągać widza w alternatywną rzeczywistość, oddziaływać na zmysły i emocje, nie zahaczając niepotrzebnie o sferę racjonalności.” Tomasz Żytkowicz

alicja2

Katarzyna Widmańska absolwentka Instytutu Sztuki AP w Krakowie. Zajmuje się fotografią portretu, aktu i mody. Inspiracje czerpie z malarstwa i fotografii przełomu XIX i XX wieku. Artystka ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych a także publikacje w prasie krajowej i zagranicznej.

alicja

Organizatorem wystawy jest Fundacja Pauza.

Partnerami wystawy są Canon Polska i Oskar Bachoń. Prace zostały wydrukowane przy użyciu Canon imagePROGRAF iPF6200.

Patroni medialni: fotopolis.pl, Akademia Fotografii, CracowLife, Artinfo.pl, Tygodnik Fotograficzny, CA, Radiofonia, plfoto.pl, Interia.pl, styl.pl, FOTO

Wystawa prezentowana będzie do 14 lutego 2010!

Galeria Pauza
ul. Floriańska 18/5, II piętro
Kraków
www.galeriapauza.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas