Designteka

dodatki

Corian 3D

24.12.2009

Firma DuPont producent wszędobylskiego Corianu wypuściła na rynek, nowy produkt Corian 3D.

Zanim przejdę do najmłodszego dziecka firmy DuPont, to przedstawię naszego bohatera. Jego zastosowanie wydaje się nieograniczone, wykorzystuje się go zarówno w sektorze prywatnym, komercyjnym oraz publicznym. W hotelach, centrach handlowych, portach, na statkach czy też w służbie zdrowia.

Jego wszechstronne zastosowanie wynika między innymi z łatwości z jaką się łączy z takimi materiałami, jak: glazura, terakota, stal nierdzewna, drewno, granit, szkło.

Czas przejść do najnowszego osiągnięcia: Corian 3D.

Jest to kolejny przejaw czerpania przez projektantów inspiracji z matematyki, która powoli dosłownie staje się piękną dziedziną nauki.

Wspomniany produkt to 6 różnych paneli, które możemy przymocować do ściany w celach dekoracyjnych. Struktura każdego z paneli, jest wynikiem interpretacji słynnych wzorów matematycznych, stąd ich nazwy w postaci nazwisk twórców wspomnianych wzorów. W związku z tym mamy tu m.in takie gwiazdy jak: Fibonacci, Gauss oraz Fourier.

Na początku artykułu podkreślałem wszechstronność Corianu, nie bez przyczyny, ponieważ jego uniwersalność łączy się z wszechstronnością, wspomnianych wyżej matematyków (dzisiaj nazwalibyśmy ich designerami), dając intrygujący efekt.

Najlepiej znany wszystkim jest chyba ciąg Fibonacciego 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21…. Występuje on niezwykle często w przyrodzie, według jego zasad rozlokowane są liście niektórych drzew lub płatki kwiatów. W ten sposób odzwierciedla się w nim trend wzornictwa inspirowanego przyrodą. Innym obecnym trendem którego refleks możemy tu dostrzec jest czerpanie tego co najlepsze z historii. Najbardziej niesamowite jest to jak dorobek kogoś kto żył w latach 1175-1250 może dalej wywierać istotny wpływ na rzeczywistość i inspirować, po 800 latach…

fibonaccio

Wspomniany wcześniej Fourier urodził się ponad 500 lat po śmierci Fibonacciego. Jest on twórcą analizy Fourierowskiej, w jej teoretyczne aspekty, nie będę się zagłębiał ale warto wiedzieć że dzięki niej zawdzięczamy m.in. telefon komórkowy, płyte CD z nagraniem muzyki (dźwięku), odtwarzacz MP3 (czyli można go również potraktować jako współautora iPoda).

FOURIER

Kolejny panel powstał po wzięciu na warsztat dokonań Księcia matematyki (jak go zwali współcześni mu ludzie), który ponoć zaczął wcześniej rachować niż mówić, a mowa tu a Gaussie, a dokładniej krzywej Gaussa. Odgrywa ona ważną rolę w statystycznym opisie zagadnień przyrodniczych, przemysłowych, medycznych, socjalnych itp. A teraz odgrywa nie mniejszą rolę w kolekcji Corian 3D, dla mnie chyba najważniejszą.

GAUSS

Źródła:

www.grasshopper3d.com

www.corian.co.uk

Paweł Rosner

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas