Designteka

dodatki

Dekoracje – kreacje studia AT design

20.09.2010

Aleksandra Teodorczyk, projektantka studia AT design lubi zabawę formą i poprzez swoje projekty również do niej zaprasza. Projektuje i od niedawna wytwarza nie tylko „gotowe” dekoracje, ale również takie, o których wyglądzie i funkcji decyduje sam użytkownik.

Wszystko zaczęło się od projektu płytek ceramicznych inspirowane splotem dzianiny (a jeszcze wcześniej od studiów Architektury Tekstyliów, gdzie projektantkę zafascynowała wielość i złożoność struktur tekstyliów).

Główną ideą przy projektowaniu wzorów płytek było to, żeby użytkownik nie był ograniczony pomysłami na aranżację przez projektanta, tylko przy wykorzystaniu kilku podstawowych wzorów mógł samodzielnie zaprojektować wzór „ściegu” na swojej ścianie. Poprzez łączenie ze sobą płytek w różnych kolorach „nici” można uzyskać dodatkowo efekt przeplatania koloru. Dzięki nowoczesnym technologiom druku cyfrowego na ceramice, może stać się możliwe wyprodukowanie płytek pod konkretne zamówienie – w dowolnej ilości i kolorystyce, co może przyczynić się do większej personalizacji wyrobu oraz zmniejszenia nadprodukcji, a co za tym idzie odpadów. Żywe i nasycone kolory zastosowane w projekcie właśnie świętują swój powrót do naszych mieszkań. Projekt ten dostał się do finału konkursu „make me! ’09” i czeka na swoją realizację.

Kontynuacją projektu była seria tekstyliów drukowanych cyfrowo. Tkaniny „hand made” łączą w sobie ostre, nieuporządkowane linie z gładkim porządkiem przeskalowanego splotu dzianiny. Dodatkowo – wzór dzianiny nadrukowany jest na …tkaninie. Projekt został wyróżniony podczas targów Arena Design przez firmę Rosenthal Polska. Poduchy uszyte z tkaniny „hand made” to mocny akcent, który ożywi każde wnętrze.

Siostrzaną kolekcję „hand made2” zainspirował haft krzyżykowy, który poprzez zabawę skalą przyczynił się do powstania filcowych magnesów do własnoręcznego haftu na… lodówce, lub innych metalowych powierzchniach, np. stoliku z serii „hand made2” ozdobionym wyciętymi „krzyżykami”, który można dodatkowo ozdobić magnesami. Dodatkowa funkcja magnesów to tymczasowe „przyszycie” karteczek z ważną informacją.

Projekt podkładek i bieżników filcowych posiada co najmniej podwójną funkcję – chroni i zdobi stół, oraz stanowi jakby kanwę, na której można ułożyć własny wzór z wyciętych kształtów, które świetnie pasują zarówno do dużych jak i małych dłoni. Taka integracyjna dekoracja, która może na dłużej przyciągnąć domowników do centrum domu jakim jest stół.

W następnej kolekcji inspirowanej folklorem również znalazło się miejsce na kreację użytkownika. Przykładem jest zegar „pasiak”, składający się z metalowej tarczy -halki, której przeszycia, lub koronki wskazują nam godzinę, oraz mobilnych „pasków” kolorowego filcu, które dzięki magnetycznej taśmie można dowolnie komponować na tarczy. Powstały wzór nawiązujący do ludowych pasiaków można łatwo zmienić, gdy się nam opatrzy, tak jak strój, który był inspiracją.

Studio AT design obecnie pracuje nad nowymi projektami, które mają obudzić w nas ciekawość i kreatywność dziecka.

Więcej na www.atdesign.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas