wydarzenia
Electrolux Design Lab 2009
Rickard Hederstierna, laureat głównej nagrody w konkursie Electrolux Design Lab 2009, jest studentem Uniwersytetu w Lund w Szwecji.
Rickard wymyślił urządzenie do produkcji mięsa i ryb, które nazwał Cocoon.
Firma Electrolux, wiodący producent AGD na świecie, przyznała główną nagrodę w konkursie Electrolux Design Lab ’09. Finał konkursu, na którym ogłoszono wyniki, odbył się 24 września 2009 w Londynie w czasie prestiżowych targów 100% Design London. To jedno z największych wydarzeń związanych z architekturą i wzornictwem w Wielkiej Brytanii.
Projekt “Cocoon” to odpowiedź młodego projektanta na problem wzrostu liczby ludzi na świecie oraz coraz większego zapotrzebowania na mięso i ryby.
Cocoon działa podobnie jak kuchenka mikrofalowa, w której podgrzewamy popcorn. Za jego pomocą przygotujemy przetworzone genetycznie i skompresowane dania mięsne i rybne.
Cocoon podgrzewa komórki mięśniowe, które rozpoznaje za pomocą sygnałów RFID (radio frequency identification). Po zidentyfikowaniu rodzaju potrawy, urządzenie proponuje odpowiedni czas jej gotowania.
Projekt wykorzystuje naukę do produkcji żywności w sposób, który nie będzie obciążał naszej planety w takim stopniu, jak intensyfikacja hodowli i rybołówstwa. Rozwój negatywnych zjawisk będących konsekwencją tych procesów, takich jak transport żywności na masową skalę, karczowanie lasów, czy załamanie ekosystemów, zostanie tym samym zahamowany.
Jury złożone ze światowej klasy projektantów oceniło pomysły studentów pod kątem ich innowacyjności, wglądu w zachowania i potrzeby konsumentów oraz intuicyjności ich wzornictwa. Członkowie Jury uzasadnili swój wybór mówiąc:
“Cocoon odpowiada na kontrowersyjny, ale bardzo realny problem: narastającej, globalnej konsumpcji mięsa oraz ryb. Wielkie i śmiałe idee zawsze polaryzowały opinię publiczną. Taką reakcję wywołuje również projekt Cocoon, dzięki tematowi, jaki podjął jego autor. Cocoon przypomina kształtem kamień szlachetny z metalicznymi akcentami. Jego wzornictwo nawiązuje do tradycji szwedzkiego szkła artystycznego. Projekt spełnił wszystkie kryteria konkursu. To śmiały i prawdziwie innowacyjny pomysł, który porusza kwestie społeczne oraz ochrony środowiska naturalnego.”
W Jury zasiadali w tym roku Nipa Doshi, projektantka mebli i współzałożycielka Doshi Levien design studio, David Fisher, Design Director w Seymourpowell, znanej międzynarodowej firmie konsultingowej w dziedzinie wzornictwa produktów, Marisol Manso Cortina, Manager Color Design Group w Nissan Design Europe, oraz Henrik Otto, Senior Vice President Electrolux Global Design.
Główna nagroda w konkursie Electrolux Design Lab 2009, przyznana autorowi „Cocoon”, to 5000 euro oraz sześciomiesięczny płatny staż w jednym z międzynarodowych centrów wzornictwa Electrolux.
Laureatem drugiej nagrody w konkursie został Penghao Shan z Uniwersytetu Zhejiang Sci-tech w Chinach. Penghao jest twórcą projektu “Water Catcher”, latającego urządzenia, które wyłapuje i oczyszcza wodę deszczową.
Trzecie miejsce w konkursie zajął Louis Filosa z Uniwersytetu Purdue w USA, autor projektu “Renew”, inteligentnej maszyny parowej.
Projekty mogła w tym roku ocenić również publiczność głosując w Internecie. Najwięcej głosów zebrał Dulyawat Wongnawa z Chulalongkorn University w Tajlandii, twórca “Teleport Fridge” – lodówki, która teleportuje żywność. Dulyawat otrzymał za swój projekt nagrodę publiczności.
Tematem przewodnim siódmej edycji konkursu Electrolux Design Lab był “Design na następne 90 lat”. Electrolux zaprosił studentów i tegorocznych absolwentów wzornictwa przemysłowego do zaprojektowania urządzeń domowych, które będą używane za 90 lat. Temat związany jest z obchodzoną przez Electrolux w tym roku 90 rocznicą istnienia firmy. Zadaniem uczestników było stworzenie przemyślanych pod względem wzornictwa produktów, które zadecydują o tym, w jaki sposób w ciągu najbliższych dziewięciu dekad ludzie będą prać ubrania, zmywać naczynia oraz przygotowywać i przechowywać jedzenie. Na konkurs wpłynęło ponad 900 zgłoszeń z ponad 50 krajów.
8 finalistów konkursu Electrolux Design Lab 2009:
PIERWSZE MIEJSCE: Cocoon, urządzenie do produkcji mięsa i ryb, wymyślone przez Rickarda Hederstierna z Uniwersytetu w Lund w Szwecji.
DRUGIE MIEJSCE: Water Catcher, urządzenie latające, wyłapujące i filtrujące wodę deszczową, wymyślone przez Penghao Shan z Uniwersytetu Zhejiang Sci-tech w Chinach.
TRZECIE MIEJSCE: Renew, inteligentna maszyna parowa, wymyślona przez Louisa Filosa z Uniwersytetu Purdue w USA
NAGRODA PUBLICZNOŚCI: Teleport Fridge, lodówka, która teleportuje żywność, wymyślona przez Dulyawata Wongnawa z Uniwersytetu Chulalongkorn w Tajlandii.
Le Petit Prince, robot-szklarnia do użytku na Marsie, wymyślony przez Martina Miklica z Uniwersytetu Technicznego w Brnie w Czechach.
Moléculaire, molekularna drukarka żywności 3D, wymyślona przez Nico Kläbera z International School of Design w Köln w Niemczech.
Naturewash, urządzenie, które pierze bez użycia wody, wymyślone przez Zhenpeng Li z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach.
Bifoliate, montowana na ścianie, dwukomorowa zmywarka, wymyślona przez Tomę Brundzaite z Wileńskiej Akademii Sztuki na Litwie.
Źródło i zdjęcia: newsroom.electrolux.com