Designteka

wydarzenia

Electrolux Design Lab 2009

09.11.2009

Rickard Hederstierna, laureat głównej nagrody w konkursie Electrolux Design Lab 2009, jest studentem Uniwersytetu w Lund w Szwecji.

Rickard wymyślił urządzenie do produkcji mięsa i ryb, które nazwał Cocoon.

Firma Electrolux, wiodący producent AGD na świecie, przyznała główną nagrodę w konkursie Electrolux Design Lab ’09. Finał konkursu, na którym ogłoszono wyniki, odbył się 24 września 2009 w Londynie w czasie prestiżowych targów 100% Design London. To jedno z największych wydarzeń związanych z architekturą i wzornictwem w Wielkiej Brytanii.

Projekt “Cocoon” to odpowiedź młodego projektanta na problem wzrostu liczby ludzi na świecie oraz coraz większego zapotrzebowania na mięso i ryby.

Cocoon działa podobnie jak kuchenka mikrofalowa, w której podgrzewamy popcorn. Za jego pomocą przygotujemy przetworzone genetycznie i skompresowane dania mięsne i rybne.

Cocoon podgrzewa komórki mięśniowe, które rozpoznaje za pomocą sygnałów RFID (radio frequency identification). Po zidentyfikowaniu rodzaju potrawy, urządzenie proponuje odpowiedni czas jej gotowania.

Projekt wykorzystuje naukę do produkcji żywności w sposób, który nie będzie obciążał naszej planety w takim stopniu, jak intensyfikacja hodowli i rybołówstwa. Rozwój negatywnych zjawisk będących konsekwencją tych procesów, takich jak transport żywności na masową skalę, karczowanie lasów, czy załamanie ekosystemów, zostanie tym samym zahamowany.

edl09_product_cocoon_lowres

edl09_feature_cocoon_lowres

Jury złożone ze światowej klasy projektantów oceniło pomysły studentów pod kątem ich innowacyjności, wglądu w zachowania i potrzeby konsumentów oraz intuicyjności ich wzornictwa. Członkowie Jury uzasadnili swój wybór mówiąc:

“Cocoon odpowiada na kontrowersyjny, ale bardzo realny problem: narastającej, globalnej konsumpcji mięsa oraz ryb. Wielkie i śmiałe idee zawsze polaryzowały opinię publiczną. Taką reakcję wywołuje również projekt Cocoon, dzięki tematowi, jaki podjął jego autor. Cocoon przypomina kształtem kamień szlachetny z metalicznymi akcentami. Jego wzornictwo nawiązuje do tradycji szwedzkiego szkła artystycznego. Projekt spełnił wszystkie kryteria konkursu. To śmiały i prawdziwie innowacyjny pomysł, który porusza kwestie społeczne oraz ochrony środowiska naturalnego.”


W Jury zasiadali w tym roku Nipa Doshi, projektantka mebli i współzałożycielka Doshi Levien design studio, David Fisher, Design Director w Seymourpowell, znanej międzynarodowej firmie konsultingowej w dziedzinie wzornictwa produktów, Marisol Manso Cortina, Manager Color Design Group w Nissan Design Europe, oraz Henrik Otto, Senior Vice President Electrolux Global Design.

Główna nagroda w konkursie Electrolux Design Lab 2009, przyznana autorowi „Cocoon”, to 5000 euro oraz sześciomiesięczny płatny staż w jednym z międzynarodowych centrów wzornictwa Electrolux.

Laureatem drugiej nagrody w konkursie został Penghao Shan z Uniwersytetu Zhejiang Sci-tech w Chinach. Penghao jest twórcą projektu “Water Catcher”, latającego urządzenia, które wyłapuje i oczyszcza wodę deszczową.

Trzecie miejsce w konkursie zajął Louis Filosa z Uniwersytetu Purdue w USA, autor projektu “Renew”, inteligentnej maszyny parowej.

Projekty mogła w tym roku ocenić również publiczność głosując w Internecie. Najwięcej głosów zebrał Dulyawat Wongnawa z Chulalongkorn University w Tajlandii, twórca “Teleport Fridge” – lodówki, która teleportuje żywność. Dulyawat otrzymał za swój projekt nagrodę publiczności.

Tematem przewodnim siódmej edycji konkursu Electrolux Design Lab był “Design na następne 90 lat”. Electrolux zaprosił studentów i tegorocznych absolwentów wzornictwa przemysłowego do zaprojektowania urządzeń domowych, które będą używane za 90 lat. Temat związany jest z obchodzoną przez Electrolux w tym roku 90 rocznicą istnienia firmy. Zadaniem uczestników było stworzenie przemyślanych pod względem wzornictwa produktów, które zadecydują o tym, w jaki sposób w ciągu najbliższych dziewięciu dekad ludzie będą prać ubrania, zmywać naczynia oraz przygotowywać i przechowywać jedzenie. Na konkurs wpłynęło ponad 900 zgłoszeń z ponad 50 krajów.

8 finalistów konkursu Electrolux Design Lab 2009:

PIERWSZE MIEJSCE: Cocoon, urządzenie do produkcji mięsa i ryb, wymyślone przez Rickarda Hederstierna z Uniwersytetu w Lund w Szwecji.

Imiejsce

DRUGIE MIEJSCE: Water Catcher, urządzenie latające, wyłapujące i filtrujące wodę deszczową, wymyślone przez Penghao Shan z Uniwersytetu Zhejiang Sci-tech w Chinach.

2 Water Catcher

TRZECIE MIEJSCE: Renew, inteligentna maszyna parowa, wymyślona przez Louisa Filosa z Uniwersytetu Purdue w USA

3 Renew

NAGRODA PUBLICZNOŚCI: Teleport Fridge, lodówka, która teleportuje żywność, wymyślona przez Dulyawata Wongnawa z Uniwersytetu Chulalongkorn w Tajlandii.

Teleport Fridge

Le Petit Prince, robot-szklarnia do użytku na Marsie, wymyślony przez Martina Miklica z Uniwersytetu Technicznego w Brnie w Czechach.

Le Petit Prince

Moléculaire, molekularna drukarka żywności 3D, wymyślona przez Nico Kläbera z International School of Design w Köln w Niemczech.

Moléculaire

Naturewash, urządzenie, które pierze bez użycia wody, wymyślone przez Zhenpeng Li z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach.

naturewash

Bifoliate, montowana na ścianie, dwukomorowa zmywarka, wymyślona przez Tomę Brundzaite z Wileńskiej Akademii Sztuki na Litwie.

bifoliate

Źródło i zdjęcia: newsroom.electrolux.com

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas