wydarzenia
Kosmiczne urodziny w Cieszynie!
Dizajn jest jak gwiezdny pył. Jest wszędzie, ale mało kto go dostrzega.
Gwiezdny pył ma swoją różnorodność: jest międzygalaktyczny, międzygwiezdny okołoplanetarny, tworzy chmury pyłowe. Niegdyś był utrapieniem astronomów, gdyż przesłaniał obiekty, jakie chcieli obserwować. Dziś wiemy, że cząstki pyłu kosmicznego są decydującym składnikiem astrofizycznych procesów…
10 lat temu dizajn w Cieszynie był pomysłem jak z kosmosu. Kilka zaledwie lat działalności cieszyńskiego Zamku pokazuje, jak w różnych i wciąż nowych dziedzinach warto współpracować z projektantami.
6. urodziny Zamku to najlepsza okazja, by zobaczyć, jak zmienia się polski dizajn i jego konstelacje:
- Gwiezdny pył. Wystawa, która pokazuje, że design bywa niewidoczny niczym gwiezdny pył. Właśnie tak jak pył rozprzestrzenia się po całym Zamku!
- Drogę Mleczną „Najlepszych Projektów Dyplomowych 2009/10”, po raz pierwszy w rozmiarze polsko-czesko-słowackim.
- Wschodzące gwiazdy polskiego projektowania w wystawie „The Spirit of Poland”.
- „Pokazać. Wyjaśnić. Prowadzić” – wystawę studentów prof. Krzysztofa Lenka, który jest naszą Gwiazdą Północną: pokazuje kierunek!
- Układ planetarny, jaki tworzą „Twarze Polskiego Designu”.
- Zapomniana mistrzowska konstelacja z Cieszyna czyli Przyboś – Kobro – Strzemiński w tomiku „Z ponad”.
Wystawa GWIEZDNY PYŁ do 4 marca / Zamek
Wystawa, która pokazuje, że design bywa niewidoczny niczym gwiezdny pył. Właśnie tak jak pył rozprzestrzenia się po całym Zamku!
Główną ideą wystawy jest pokazanie przedmiotów codziennego użytku, których dizajn dla przeciętnego użytkownika może być nieoczywisty. Zaprezentowana zostanie udana fuzja funkcji, technologii i estetyki, ale także pokażemy niedostrzegalne elementy produktów, takie jak ergonomia, ekologia czy energooszczędność. Wystawa ma udowodnić, że dizajn jest dostępny na co dzień i jest nieodzownym elementem dobrego produktu. Użytkownicy będą mogli docenić i odkryć na nowo produkty którymi posługują się na co dzień. Ekspozycja niczym „gwiezdny pył” rozpierzchnie się w zamkowych komnatach, a będzie można ją oglądać od 4 lutego do 4 marca 2011 roku.
NAJLEPSZE PROJEKTY DYPLOMOWE do 31 marca / sala wystawowa Oranżerii
GRADUATION PROJECTS 09/10 Central European Design Review
Dziewięć lat temu redakcja kwartalnika 2+3D po raz pierwszy poprosiła absolwentów polskich wyższych szkół kształcących projektantów o nadsyłanie na przegląd swych prac dyplomowych. Celem było pokazanie najciekawszych projektów ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swą pracę w zawodzie. W trakcie kolejnych edycji przeglądu zainteresowanie nim rosło, zwiększała się liczba zgłaszanych prac. W 2005 roku do idei przeglądu przyłączył się Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Publikacji najlepszych prac w kwartalniku 2+3D zaczęła towarzyszyć wystawa, której kolejne edycje pokazywane były w największych miastach Polski. Przy tej edycji do współpracy zaprosiliśmy zaprzyjaźnione redakcje magazynów czeskiego „Typo” i słowackiego „Designum”. Postanowiliśmy rozszerzyć przegląd o studentów naszych południowych sąsiadów. Wierzymy, że taka konfrontacja będzie pożyteczna.
Podczas tej edycji do przeglądu nadesłano 224 zgłoszenia. Z Polski pochodziło 180, z Czech 30, 14 ze Słowacji. Otrzymaliśmy 139 prac z grafiki użytkowej i 85 ze wzornictwa. Oceniając prace, staraliśmy się dostrzegać ich innowacyjność, świeżość, szukaliśmy w nich rozwiązań konkretnych problemów projektowych.
Wystawa GRADUATION PROJECTS 09/10 prezentuje 36 projektów, 6 ze Słowacji, 8 z Czech i 22 z Polski. Prezentujemy zarówno projekty publikacji, książek, identyfikacji wizualnych instytucji i firm, jak i koncepcje zwyczajnych mebli, mebli mniej zwyczajnych, sprzętu medycznego, środków transportu. Autorzy prezentowanych przez nas projektów zajęli się między innymi: ograniczeniami motorycznymi osób niepełnosprawnych, problemem związanym z pisownią znaków diakrytycznych różnych języków, kwestią współistnienia typografii z przestrzenią, w której się ona znajduje, samodzielnością osób niepełnosprawnych, czy nowymi technologiami produkcji.
Wybierając te 36 prac, nie traktowaliśmy przeglądu jako rywalizacji państw, pracowni, czy samych studentów. Nie przyznaliśmy miejsc i nagród. Mamy świadomość, że nasza selekcja jest całkowicie subiektywna. Wierzymy jednak, że dobrze odzwierciedla charakter i możliwości poszczególnych uczelni i samych młodych środkowoeuropejskich projektantów.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości oraz do lektury relacji z przeglądu w kwartalniku 2+3D i magazynach „Typo” i „Designum”.
POKAZAĆ. WYJAŚNIĆ. PROWADZIĆ. PRACE STUDENTÓW RHODE ISLAND SCHOOL OF DESIGN do 6 lutego/ sala wystawowa Zamku
Pokazać zjawiska i procesy, których istota nie jest dostrzegalna gołym okiem. Wyjaśnić działanie skomplikowanych urządzeń lub wydarzeń tak, by ich istota była zrozumiała dla każdego odbiorcy. Prowadzić za rękę, krok po kroku, przez proces składania szafki; wędrówkę przez labirynt zwiedzanego miasta, lub trud uczenia się wielu funkcji ukrytych w telefonie komórkowym.
Oto wyzwania nowoczesnego Information Design, niezwykle szybko rozwijającej się dziedziny komunikacji wizualnej, którą zajmuje się profesor Krzysztof Lenk z Rhode Island School of Design w Providence (USA).
Wystawa prezentuje prace studentów profesora Lenka z lat 1982 – 2010.
„Starałem się tak dobrać kolekcję projektów, by była urozmaicona tematycznie i formalnie. Wystawa, którą przedstawiam, jest rezultatem mego subiektywnego wyboru. Starałem się wybierać prace najciekawsze, ale uwzględniłem też projekty, które darzę szczególnym sentymentem. Jest to więc prezentacja rezultatów nauczania jednego przedmiotu, która nie rości sobie pretensji do reprezentowania całego programu Wydziału Projektowania Graficznego RISD” Profesor Krzysztof Lenk
FACES OF POLISH DESIGN do 14 lutego 2011/ sala koncertowa Zamku
Wystawa DESIGN.PL prezentowana była w Galerii Narodowej w Pradze pod hasłem TWARZE POLSKIEGO WZORNICTWA od 15 września do 30 listopada 2010. Organizatorami był Instytut Polski w Pradze, ASP w Warszawie, Urząd Patentowy RP, Ambasada RP w Pradze i Fundacja pro – DESIGN.PL. Na wystawie prezentowani byli projektanci i indywidualności polskiego wzornictwa przemysłowego oraz wydziałów wzornictwa z Krakowa, Warszawy, Poznania, Wrocławia, Koszalina oraz Łodzi. www.designpl.eu
ZAPOMNIANE SPOTKANIE POLSKIEJ AWANGARDY do 20 lutego/ Książnica Cieszyńska
Historia Polskiej Awangardy lat 20. i 30. XX w. do dzisiaj przykuwa uwagę historyków sztuki.
Nazwiska czołowych przedstawicieli tego nurtu związane są z Cieszynem. W wyniku współpracy Juliana Przybosia – poety, nauczyciela cieszyńskiego gimnazjum i Władysława Strzemińskiego – projektanta – powstała jedna z najbardziej znanych w świecie polska książka awangardowa: tomik poetycki Z ponad. Kompozycja okładki i użyte w składzie środki typograficzne stanowią do dziś inspirację dla wielu grafików. Użyte na okładce liternictwo zinterpretował, rozwinął w pełny alfabet i zdigitalizował, jako trzy różne, możliwe wersje kroju „Julian”, Artur Frankowski. Wewnętrzny layout i kolorystyka okładki zainspirowały Bruno Monguzziego w projektach plakatów, m. in. plakatu do retrospektywnej wystawy jego prac w Zamku.
Z ponad, okładka tomiku wierszy Juliana Przybosia zaprojektowana przez Władysława Strzemińskiego
Oryginał do obejrzenia w Książnicy Cieszyńskiej do 20 lutego 2011 roku.
UWOLNIJ FANTAZJE Z AARNIO Z ZAMKU! do 20 lutego/ mała sala w Oranżerii
Warsztaty dla przedszkolaków, które uczą i bawią. W uwolnieniu kreatywności pomógł dzieciom piesek „Puppy”, zaprojektowany przez Eero Aarnio. W styczniu tego roku w cieszyńskich przedszkolach została przeprowadzona akcja, której głównym celem było zachęcenie dzieci i ich nauczycieli do twórczego kontaktu z klasyką designu. Zadaniem przedszkolaków było kreatywne przeobrażenie pieska. Mógł być zdobiony, przebrany, przemieniony w coś kompletnie innego. Zwieńczeniem warsztatów jest wystawa fotograficzna, prezentująca sam proces tworzenia oraz efekty pracy dzieci. Efekty warsztatów można oglądać w małej sali, w oranżerii Zamku.
Więcej na www.zamekcieszyn.pl
Zapraszamy!