wydarzenia
Kwiecień w Rondzie Sztuki
Prezentujemy program Ronda Sztuki na miesiąc kwiecień 2012.
od 3 kwietnia/ witryna od strony ul. Chorzowskiej
Witryna Dizajnu. Oskar Zięta: Nadmuchajmy stal!
Pomysł „dmuchania” blachy mógł wydawać się nielogiczny, a jednak dał początek innowacyjnemu rozwiązaniu. Oskar Zięta kilka lat opracowywał technologię, którą nazwał FIDU (Freie Innendruck Umformung). Polega ona na deformacji dwóch zespawanych ze sobą kawałków blachy pod wpływem wysokiego ciśnienia, w wyniku czego powstają obiekty przestrzenne. Technologia FIDU umożliwia seryjną, przemysłową produkcję, w której każdy obiekt jest unikatem, gdyż nad procesem „dmuchania” blachy nie da się do końca zapanować. Oskar Zięta odniósł międzynarodowy sukces, a jego stołek PLOPP zyskał już miano ikony dizajnu. PLOPP był pierwszym projektem, który obecnie rozwinął się o całą rodzinę elementów wyposażenia wnętrz.
Projekt WITRYNA DIZAJNU polega na wykorzystaniu dotąd nieużywanej przestrzeni witryn w galerii Rondo Sztuki. Wykorzystując specyficzną, widoczną z zewnątrz budynku przestrzeń, dajemy możliwość oglądania ekspozycji o każdej porze dnia, również wtedy gdy galeria jest zamknięta. Pomysł opiera się na prezentacji szeroko pojętego dizajnu – produktów i projektowania graficznego.
Ekspozycja zmieniać się będzie każdego miesiąca, tak aby intensywnie wzbudzać zainteresowanie przechodniów, zapraszając ich tym samym do odwiedzenia galerii.
Kuratorem projektu jest Wzorro Design (Natalia Jakóbiec, Kasia Pełka, Marcin Krater).
5 kwietnia (czwartek), godz. 18:00 / wernisaż
Ars Cameralis: SOPHIE CALLE „Amerykańska opowieść”
Urodzona w Paryżu artystka konceptualna, która obiektem swojej sztuki czyni relacje międzyludzkie oraz pokazuje piękno ukryte w poznaniu, ciekawości oraz intymności. Prace artystki ukazują naturalne środowisko, w którym najważniejsza jest komunikacja zachodząca między ludźmi. Sophie Calle odgrywa różne role i dokumentuje swoje doświadczenia; jej metoda pozwala na spojrzenie z perspektywy uczestnika sytuacji. Prezentowane przez nią nagrania oraz narracja są rodzajem pamiętnika osoby, w którą artystka się wcieliła.
Wystawa czynna do 19 kwietnia 2012. Wstęp wolny.
14 kwietnia ( sobota), godz. 16.00
Poczytalność: spotkanie z Lidią Ostałowską (autorką książek „Cygan to cygan” i „Farby wodne”; Wydawnictwo CZARNE)
Lidia Ostałowska – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Za komuny reporterka „Przyjaciółki” i „Itd”, a po przerwie w stanie wojennym dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Autorka reportaży o tych, którym trudniej – o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych oraz współautorka wielu zbiorów reportaży. W 2000 roku ukazało się pierwsze wydanie książki „Cygan to Cygan”, a 2011 roku książka reportażowa „Farby wodne”.
Wstęp wolny.
23 kwietnia (poniedziałek), godz. 18:30 / wernisaż
Bohdan Butenko:”35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit”
Wystawą 35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit Muzeum Książki Dziecięcej uczciło jubileusz Mistrza w roku 2011. Wydaje się, że ta wystawa MUSIAŁA powstać właśnie w tym miejscu. Nie ma chyba w Polsce, poza prywatnym archiwum Bohdana Butenki, drugiego tak licznego zbioru książek i czasopism z ilustracjami tego artysty. Bo przecież oprócz pierwszych wydań około 250 zilustrowanych przez niego książek są tu także liczne wydania kolejne, a także niezliczone numery czasopism, gdzie Bohdan Butenko ilustrował wiersze i opowiadania, a także tworzył swoje komiksy (w „Misiu”, „Świerszczyku”, „Płomyczku”, „Świecie Młodych”).
Wystawa czynna do 24 maja 2012.
Wstęp wolny.
23 kwietnia (poniedziałek), godz. 17:30/ wernisaż
Książka Dobrze Zaprojektowana- zacznijmy od dzieci (3 edycja)- wystawa pokonkursowa.
„Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci” to międzynarodowy konkurs dla studentów i młodych projektantów na dobrze zilustrowaną i zaprojektowaną książkę dla dzieci, organizowany przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Konkurs ma charakter cykliczny, odbywa się co dwa lata. Dwie dotychczasowe edycje konkursu (w 2008 i 2010 roku) zostały bardzo pozytywnie odebrane w środowiskach wydawców, pedagogów, ilustratorów, w środowiskach promujących dobrą książkę dla najmłodszych czytelników. Wielu przedstawicieli tych grup wspiera organizację konkursu i towarzyszących mu działań. Ważnym celem konkursu jest promocja początkujących twórców wśród wydawców, dlatego też konkurs organizowany jest w ścisłej współpracy z polskimi wydawcami książek dla dzieci. Konkurs kierowany jest do studentów i absolwentów (2009–2011) szkół artystycznych i projektowych w Polsce i zagranicą. Liczba zgłoszeń w obu edycjach pokazuje jak dużym zainteresowaniem cieszy się on wśród młodych adeptów sztuki ilustracji dla dzieci (I edycja –171 autorów, II edycja – 245 autorów). Wystawa pokonkursowa jest okazją do przyjrzenia się tendencjom w nauczaniu projektowania książek dla dzieci na polskich i zagranicznych uczelniach artystycznych i projektowych oraz poszczególnym autorom, którzy być może wkrótce będą kształtować wizerunek współczesnej, dobrej książki dla dzieci.
Wystawa czynna do 24 maja 2012. Wstęp wolny.
Wystawie pokonkursowej towarzyszyć będzie konferencja w Bibliotece Śląskiej p.t. „Książka dla dzieci – jak to się robi?”, podczas której osoby związane z rynkiem książki, przybliżą słuchaczom tajniki pracy na rynku wydawniczym oraz omówią zagadnienia związane z projektowaniem książek dla dzieci.
26 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
Poza Kadrem: Konrad Pustoła
Tyma razem zapraszamy na spotkanie z fotografem Konradem Pustoła, absolwentem Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej łódzkiej PWSFTviT oraz Wydziału Fotografii Royal College of Art w Londynie, współzałożycielem Stowarzyszenia Fotografów „poniekąd”.
Współorganizacja cyklu: Michał Jędrzejowski i Tomasz Liboska.
Wstęp wolny.
Więcej na www.rondosztuki.pl