Designteka

dodatki

Ładne Halo

27.03.2014

Ładne Halo to niezależne wydawnictwo i studio graficzne. Stawiamy na nowoczesne książki obrazkowe, autorskie historie i dobry design. Polecamy się osobom lubiącym publikacje pomysłowe, dobrze zaprojektowane i niesforne, a zwłaszcza wszystkim dzieciom.

Książka to często pierwszy kontakt nowego człowieka z kulturą. Nie tylko z literaturą ale też sztuką: grafiką i ilustracją. Staramy się więc stanąć na wysokości zadania i zapewnić mu w tym pierwszym spotkaniu coś wartościowego i pozytywnego. Niekoniecznie jest to morał, częściej zaproszenie do rozmowy. Chętniej niż o czarodziejskich krainach opowiadamy o magii codzienności. U dzieci nasze książki mają przede wszystkim uruchamiać wyobraźnię. Rodziców mogą inspirować do podejmowania z najmłodszymi różnych tematów. Ważna jest także zabawa, dlatego często w naszych książkach znajduje się miejsce na interakcję, zaproszenie do twórczego działania. W każdym projekcie staramy się umieścić to coś, co sprawia, że kiedy dzieci dorastają, nadal pamiętają swoje lektury z najmłodszych lat.

Przez dwa ostatnie lata działaliśmy w postindustrialnym krajobrazie dawnej łódzkiej przędzalni bawełny, będącej obecnie strefą kultury alternatywnej OFF Piotrkowska. W naszej otwartej pracowni udostępnialiśmy czytelnię pięknie ilustrowanych książek, a od czasu do czasu organizowaliśmy też kreatywne warsztaty, promujące niszową ofertę wydawniczą dla najmłodszych. Aktualnie jesteśmy na etapie przeprowadzki do domowej pracowni.

Naszych tytułów nie znajdziesz w księgarniach sieciowych czy galeriach handlowych. Szukaj ich w niesieciowych kameralnych księgarniach, klubo-księgarenkach, kawiarniach literackich, concept store’ach, czy sklepach przy muzeach sztuki współczesnej.

Wydawnictwo tworzą Maciek Blaźniak i Joanna Guszta.

Maciek

Grafik, ilustrator, autor książek dla dzieci. Urodził się w 1984 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Ukończył wzornictwo w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Na specjalność wybrał sobie projektowanie ilustracji i książki artystycznej, a w ramach pracy magisterskiej stworzył cykl autorskich książeczek o małych marzycielach, do wybranych wierszy z kanonu dziecięcej literatury. Projekt ten został nagrodzony przez rektora uczelni, zapewniając Maćkowi dyplom z wyróżnieniem. W 2010 roku założył wydawnictwo dla dzieci Ładne Halo i zadebiutował autorską książką “Kiedy będę duży, to zostanę dzieckiem”. W 2011 roku Polska Sekcja IBBY wyselekcjonowała ją do reprezentowania Polski na Biennale Ilustracji Dziecięcej w Bratysławie, a Polskie Towarzystwo Wydawców Książek nominowało do nagrody za Najpiękniejszą Książkę Roku.

Pod nazwą Ładne Halo, oprócz działalności wydawniczej kryje się także studio graficzne Maćka, specjalizujące się w ilustracji książkowej, plakatowej i reklamowej oraz komunikacji wizualnej. Na stronie Tralaloskop Maciek prezentuje swoją kolekcję dawnych książek dla dzieci, a jako założyciel portaluIlustrada.pl dzieli sie pasją do ilustracji.

Asia

Urodzona w 1983 w Gliwicach, absolwentka Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Śląskiego na kierunkach socjologia i politologia. Od 2011 roku działa w Łodzi jako współzałożycielka wydawnictwa Ładne Halo. Jest autorką, wydanych własnym nakładem, książek dla dzieci, a od czasu do czasu domorosłą ilustratorką, łącząca tekstylia i papier. Organizuje warsztaty promujące niezależne, dziecięce wydawnictwa – między innymi w ramach Książkowego Laboratorium (projektu prowadzonego wspólnie przez wydawnictwo Ładne Halo i Annę Mrozińską z księgarni i bloga Poza Rozkładem). Publikuje teksty na portalu internetowym poświęconym ilustracji Ilustrada.pl.

„Sklepy”, Joanna Guszta, Maciej Blaźniak, Łódź 2013

Gdzie kupić brukselkę, a gdzie szprotkę? Czym się różni piekarnia od cukierni? Kto sprzedaje komiksy? Gdzie wybrać się na lody? W dobie wygodnych supermarketów, efektownych galerii handlowych i osiedlowych sklepów wielobranżowych odpowiedzi na te wszystkie pytania nie zawsze bywają oczywiste. Wybierając się na spacer z naszą książką, macie szansę znaleźć odpowiedzi na wiele z nich. Wystarczy tylko nie spieszyć się za bardzo i spojrzeć na wszystko oczami dziecka. Odwiedźcie tradycyjne sklepy i odkryjcie prosty urok ich witryn. Poznajcie bliżej lokalnych sklepikarzy. Otwórzcie oczy, uszy, a nawet nosy. Pobawcie się z dziećmi w sklep! To, co najbardziej codzienne, może okazać się wartościowe i niezwykłe. W książce tradycyjnie znalazła się także przestrzeń dla najmłodszych do nauki i zabawy: lista zakupów w formie zagadki i malowanka.

„Lala Lolka”, Katarzyna Bogucka, Łódź 2012

Wydawnictwo Ładne Halo i Katarzyna Bogcka przedstawiają „Lalę Lolka”. To lekko skandalizująca, mocno żartobliwa historia kilkuletniego chłopca, który w zbiorze swoich ulubionych zabawek ma lalkę o imieniu Wiola. Jak się okazuje, nie przynosi mu to żadnej szkody: Lolek jest chłopcem rozważnym, wrażliwym i zdolnym. Afera zaczyna się dopiero wtedy, kiedy bohaterowie – Lolek i jego lalka – wyruszają wspólnie do przedszkola. Czy świat dorosłych i dzieci jest przygotowany na przyjęcie tej pary? Dowiecie się z pierwszej stuprocentowo autorskiej książki Katarzyny Boguckiej – znanej już szeroko doborowej ilustratorki. Autorka, zachwycająca zwykle ilustracjami, tym razem zaskakuje także rymowaną zabawnie opowieścią. „Lala Lolka” nie tylko uczy tolerancji, ale też inspiruje do swobodnej zabawy – na końcu książki czeka na dzieci papierowa niespodzianka. Honorowego patronatu nad książką udzielił nam Czesiociuch – nowa marka nowoczesnych ubrań dla dzieci typu unisex, stworzona przez Czesława Mozila i Dorotę Zielińską. Czesiociuch powstał w opozycji do zjawisk takich jak narzucanie dzieciom społecznych stereotypów zachowania i infantylizacja produktów do nich skierowanych. Patronatu medialnego nad książką udzielili: Dzieci są ważne,Zwykłe Życie, Lupus Libri, Granice.pl

„O psie, który szukał”, Joanna Guszta, Marta Szudyga, Łódź 2012

To typowa historia drogi – opowieść o trójnogim kundelku z małego miasta, który pewnego jesiennego dnia wyrusza na poszukiwania czegoś, co do ostatniej strony pozostaje tajemnicą. Po drodze odwiedza szereg miejsc i spotyka różne osoby, aż w końcu trafia na trop i pędzi za nim ile sił w łapkach. Książkę zilustrowała dla nas pięknie Marta Szudyga, absolwentka Instytutu Sztuki w Cieszynie, specjalistka w łączeniu mediów tradycyjnych i komputerowych. Jej ciepłe, barwne ilustracje wprowadzają czytelnika w świat widziany oczami psa. Czego właściwie szukał bohater i czy udało mu się to w końcu znaleźć, dowiecie się dopiero na ostatnich stronach książki. Nie wiadomo jednak co jest przyjemniejsze – wspólne z pieskiem poszukiwania czy odkrycie odpowiedzi. Honorowego patronatu książce udzieliła Fundacja Naturalnej Przyjaźni „Psie Serce”, która w swojej codziennej pracy dowodzi, że odpowiednio animowany kontakt dzieci z psami może być dla nich najlepszą terapią, a książka okazuje się być w tym świetnym dodatkiem. W 2012 roku wortal literacki Granice.pl przyznał “O psie, który szukał” nagrodę w konkursie na najlepszą książkę na jesień. Patronatu medialnego nad projektem udzielili nam: wortal Qlturka.pl, kwartalnik Ryms oraz serwis Polska Ilustracja dla Dzieci.

„Kiedy będę duży, to zostanę dzieckiem”, Maciej Blaźniak, Łódź 2011

To rymowana historia chłopca o imieniu Franek, który w byciu dzieckiem jest prawdziwym specjalistą. Może on całymi dniami jeździć na rowerze dookoła domu, turlać się z górek i skakać po kałużach. Zawsze jest ciekaw świata wokół siebie i jak nikt umie cieszyć się małymi przyjemnościami. Chłopiec jest w tym tak dobry, że wpada na pomysł, iż kiedy dorośnie, powinien zostać dzieckiem. Książeczka stwarza duże pole dziecięcej wyobraźni. Ciekawe, co mali czytelnicy dodaliby do listy ulubionych zajęć Franka i kim sami by chcieli zostać, kiedy już dorosną. Odpowiedzi na te pytania można zamieścić na ostatniej stronie książeczki. Życzymy dobrej zabawy! “Kiedy będę duży to zostanę dzieckiem” została nominowana przez PTWK do tytyłu Najlepszej Książki Roku 2010 w kategorii książek dla dzieci i młodzieży. Natomiast Polska Sekcja IBBY, pod przewodnictwem pana Józefa Wilkonia, wytytpowała ją do reprezentowania naszego kraju w biennale ilustracji dziecięcej BIB’2010 w Bratysławie. Patronatu medialnego nad projektem udzielił nam portal kulturalny dla rodziców i dzieci Qlturka.pl

Więcej na www.ladne-halo.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas