Designteka

wydarzenia

Łódź Design Festival 2017

23.09.2017

Odliczamy dni do Łódź Design Festival!

Obowiązkowy przystanek na mapie Łodzi w październiku? Oczywiście Łódź Design Festival, czyli międzynarodowy festiwal designu, który do tej pory odwiedziło ponad 350 000 osób z całego świata. Wydarzenie zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto już teraz zaplanować sobie udział w najciekawszych wykładach, panelach i wystawach. Ponad 90 atrakcji czeka nie tylko na specjalistów branży projektowej, ale też miłośników designu, którzy po prostu doceniają piękne i funkcjonalne wzornictwo. 11. edycja wydarzenia, to okazja do twórczego spędzenia czasu, zainspirowania się ciekawymi rozwiązaniami i najnowszymi trendami w projektowaniu.

Już tylko jedenaście dni dzieli nas od najważniejszego w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenia związanego z projektowaniem. 11. edycja Łódź Design Festival to obowiązkowy przystanek na mapie wydarzeń w Polsce w październiku. Tegoroczna odsłona inspirujących spotkań z designem w roli głównej odbędzie się pod hasłem OD.NOWA. Na niecałe dwa tygodnie przed rozpoczęciem Łódź Design Festival zdradzamy, co czeka tych, którzy od 3 do 8 października odwiedzą łódzki Art_Inkubator.

Premierowe prezentacje

Łódź Design Festival to wydarzenie, które co roku prezentuje najważniejsze kierunki w światowym wzornictwie, inspiruje do spojrzenia na aktualne problemy, z którymi design powinien się zmierzyć. Projektanci, artyści, ale też znane marki, spotykają się, by dyskutować o kierunkach, trendach, ale także po to, by wzajemnie się inspirować. W bogatym harmonogramie tegorocznej edycji festiwalu nie zabrakło również miejsca na nowości, które po raz pierwszy zostaną zaprezentowane publiczności właśnie w tracie październikowego wydarzenia. Na niecałe dwa tygodnie przed wydarzeniem, zdradzamy kilka z nich.

Nowe kolekcje, trendy kolorystyczne na 2018 r.

Ceramika Paradyż, Mecenas Festiwalu zaprezentuje dwie nowości produktowe. Pierwsza z nich to premierowa kolekcja wielkoformatowych płytek odwzorowujących fakturę surowego drewna TAMMI, która wpisuje się w trend wykorzystania w aranżacji materiałów inspirowanych naturą. W kolekcji TAMMI główną rolę odgrywa fiński dąb, który jest ważnym elementem wykończenia wnętrza w skandynawskim stylu. Druga nowość przygotowana przez Ceramikę Paradyż stawia na zyskującą coraz większe grono zwolenników formę heksagonalną. Seria HEXX UNIVERSUM, bo o niej mowa, dzięki niestandardowym kształtom daje możliwość przełamania form geometrycznych zarówno na ścianach, jak i podłogach, pozwalając na zabawę tworzonym indywidualnie wzorem. Obie kolekcje będą włączone w ekspozycję produktów wyróżnionych w plebiscycie must have.

Na Łódź Design Festival odbędzie się również premiera trendów kolorystycznych na 2018 rok. Jakie barwy będą grały pierwsze skrzypce w kolejnym sezonie? 5 października Heleen van Gent, Dyrektor Artystyczna Globalnego Centrum Estetycznego AkzoNobel ogłosi najmodniejsze połączenia kolorystyczne, które będą dominowały w 2018 roku. – Od 15 lat we współpracy z niezależnymi ekspertami monitorujemy najnowsze trendy we wnętrzach i designie, dzięki czemu wyprzedzamy potrzeby konsumentów i prognozujemy nadchodzące kierunki w trendach kolorystycznych, pokazując innowacyjne podejście do koloru, jego funkcjonalności oraz wpływ na jakość i komfort życia – komentuje Katarzyna Kowalczyk, Menedżer ds. komunikacji AkzoNobel.

Jakie jeszcze nowości będzie można zobaczyć na Łódź Design Festival? Między innymi kolekcję sześciu zegarków szwajcarskiej marki Rado, zaprojektowane przez projektantów z różnych części świata, a wśród nich zegarek Rado True Face autorstwa polskiego architekta, Oskara Zięty. Zegarki firmy charakteryzuje technologia produkcji oraz użycie innowacyjnych materiałów – przede wszystkim ceramiki high-tech. Na wystawie „Portrait of Design” będzie można poznać etapy produkcji ceramicznych zegarków. Festiwal to również okazja by premierowo zobaczyć kolekcję drzwi „Retro Collection” od INTER DOOR. Pięć różnych wersji nawiązuje do klimatu kamienicy – poprzez stylizowane rzeźbienia, możliwość wykorzystania przeszklenia, panelu górnego z opaską retro lub koroną, ale też projekt podwójnych skrzydeł czy niestandardowe, wysokie wymiary. Nawiązując do hasła przewodniego Łódź Design Festival, Mikomax Smart Office postanowiło zainspirować do spojrzenia na nowo na środowisko pracy. Na wydarzeniu firma zaprezentuje swoją nowość – kabiny do pracy indywidualnej #HUSH Work. Projekt wydziela miejsce do pracy w ciszy i skupieniu, gwarantując komfort pracy, a tym samym zwiększenie efektywności i zadowolenia pracowników. Marka udowadnia, że dzięki przemyślanemu designowi mebli, nawet w ramach istniejącej aranżacji, można stworzyć w biurze strefy o dodatkowych funkcjonalnościach.

Design dla społeczeństwa

Tegoroczna edycja Łódź Design Festival, organizowana we współpracy z miastem Łódź i Łódzkim Centrum Wydarzeń, będzie także okazją do zastanowienia się nad kwestiami społecznie ważnymi. Projektanci coraz częściej podejmują wyzwanie zmierzenia się z tematami trudnymi i niezwykle istotnymi w kontekście całego społeczeństwa. Tworzenie nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań dla osób starszych, design dla niepełnosprawnych, który ma wspierać a nie stygmatyzować, ekologia, przyszłość miast i postęp technologiczny. To tylko nieliczne z zagadnień, które będą podejmowane na festiwalu. W jaki sposób?

Między innymi za sprawą jednej z głównych wystaw festiwalu „Miejskie marzenia” – której autorzy, Ronan i Erwan Bouroullec, wskazują na to, co natura może dać miastu. Wystawa zorganizowana przez Vitra Design Museum to nie tylko marzenia – prezentowane rozwiązania to swoiste modele, które bracia Bouroullec zamierzają wypróbować w różnych miastach na świecie. Z kolei „New Old – projektowanie dla nas w przyszłości”, wystawa z Muzeum Designu w Londynie, odwołuje się do problemu starzenia się społeczeństwa. Stanford Center on Longevity przewiduje, że oczekiwana długość życia w 2050 roku wzrośnie do 75 lat, czyli o 8 lat dłużej niż wynosiła w 2008 roku. Rolą projektantów i twórców produktów użytkowych jest więc przygotowanie takich rozwiązań, które zwiększą komfort społeczeństwa wobec postępujących zmian demograficznych. Jak produkty użytku codziennego mogą ułatwić nam życie w przyszłości? Wystawa „New Old” wskazuje właśnie na potencjał tkwiący w rozwiązaniach wzorniczych i technologicznych.

Centrum Festiwalowe 3 października czynne będzie od godziny 18:00 do 22:00, 4-6 października, od 10:00 do 20:00, a 7-8 października od 10:00 do 21:00. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w Art_Inkubatorze, na ul. Tymienieckiego 3. Odwiedzający mogą zakupić karnet – koszt 50 zł, który upoważnia do wielokrotnego wstępu na wszystkie wystawy oraz udziału w wybranych wydarzeniach lub jednorazowy bilet wstępu za kwotę 10 zł.

Szczegółowy harmonogram: http://www.lodzdesign.com/program-2017/harmonogram/

 

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas