dodatki
Nośniki dźwięku i dizajnu
Inspirowanie się muzyką, podczas twórczego procesu, jest bardzo popularną praktyką.
Ale bezpośrednie przenoszenia elementów ze świata muzyki, twórczo zinterpretowanych, do świata dizajnu, już nie jest takie proste.
Poziom trudności ulega podwyższeniu, gdy wspomniane twórcze interpretowanie odbywa się w duchu design recyclingu.
Philips tworząc kasetę magnetofonową w 1963 roku, chyba nie wiedział że stworzy nośniki emocji, które to sprawią że prawie po 50 latach, kaseta będzie inspirowała nieprzerwanie, tak samo projektowanie graficzne jak i wzornictwo.
Poniżej przedstawiony obiekt lepiej wpisuje się w nurt upcycling niż recyclingu. Adam Kalkin, architekt budujący domy m.in. z kontenerów, twierdzi że recycling to najczęściej zamiana resztek czegoś szlachetnego w coś gorszego, natomiast upcycling jest jak zamiana wody w wino.
Stare kasety, znów mogą świecić dawnym blaskiem i przyciągać uwagę. Zamiast głośników z których płynęła muzyka, teraz mamy żarówkę z której płynie światło, które konstrukcja z kaset zamienia w melodie, w rytm której, na naszych ścianach światło gra z cieniem. Lampa do której wykonania posłużą nam nasze własne kasety, nabierze dodatkowej wartości sentymentalnej i niepowtarzalności.
Lata lecą, czasy się zmieniają a my wciąż pakujemy kasę w kasety…
A prawdziwe, skrywane oblicze kaset, pokazuje nam Hasbro:
Ale rynek muzyczny, jednak został zawojowany w większym stopniu przez vinyle niż kasety.
Toteż vinyle są nie mniej kreatywnie wykorzystywane. W przeciwieństwie do kaset są dalej wykorzystywanym nośnikiem dźwięku, oraz… obrazu.
A jak vinyl straci swą muzyczną wartość, to może zamienić gramofon na ścianę.
Źródło i zdjęcia:
Paweł Rosner