Designteka

wydarzenia

PLASTER już w środę!

25.05.2010

W środę rozpoczyna się w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu – Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii PLASTER. Zapraszamy wszystkich wielbicieli polskiej szkoły plakatu i fanów typografii na 4-dniowy maraton pod znakiem projektowania 2D.

W planach – wystawa Lexa Drewińskiego – mistrza, zdobywcy nagród na całym świecie, a także międzynarodowa wystawa współczesnego plakatu na tarasie CSW, warsztaty typograficzne z najlepszymi europejskimi grafikami, otwarta konferencja o sztuce plakatu, pokaz filmu HELVETICA (czyli kultowego dokumentu o foncie, który został uznany za odpowiednika Beatlesów w świecie czcionek), prelekcje artystów w Kinie Centrum i 2 koncerty w ramach finisażu!

PROGRAM FESTIWALU:

  • 26 maja, środa
  • Warsztaty typograficzne

Jacek Mrowczyk (PL)

Pokój z Kuchnią

12.00 – 15.00

  • Uroczyste otwarcie festiwalu

19.00 – 20.00

basen performance, parter CSW

Wręczenie nagród w konkursie na plakat reklamujący Toruń jako kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016.

Otwarcie wystawy Lexa Drewińskiego.

Wernisaż wystawy współczesnego plakatu na tarasie widokowym CSW .

  • Prelekcja Lexa Drewińskiego

Kino Centrum

20.30 – 21.30

  • 27 maja, czwartek
  • Warsztaty typograficzne

Filip Blazek (CZ)

Pokój z Kuchnią

10.00 – 13.00

15.00 – 18.00

  • Konferencja Młody Plakat Polski

Kino Centrum

10.00 – 21.00

Konferencja poświęcona współczesnemu plakatowi polskiemu to kolejna, po Konferencji STGU z 2005, debata nad nad kondycją i perspektywami młodego plakatu polskiego XXI wieku. Przedmiotem dyskusji będzie nie tylko twórczość najmłodszych polskich projektantów, ale także realizacje uznanych plakacistów – cezurę statnowi rok 2000. Zamierzeniem organizatorów jest, aby głos w dyskusji zabrali zarówno teoretycy jak i praktycy grafiki użytkowej – historycy sztuki, profesorowie kształcący młodych projektantów, designerzy i kolekcjonerzy plakatu. W kontekście formuły festiwalu Plaster, obejmującej wystawę i konkurs adresowany do młodych twórców plakatu, konferencja może stać się okazją do konfrontacji różnych punktów widzenia i starcia teorii z praktyką.

  • 28 maja, piątek
  • Warsztaty typograficzne: Dwujęzyczność / Wielojęzyczność

Marcel Bencik (SK)

Pokój z Kuchnią

10.00 – 13.00

15.00 – 18.00

  • Prelekcja Istvana Szugyiczky (HU).

Kino Centrum

19.00 – 20.00

  • 29 maja, sobota
  • Warsztaty typograficzne

Franciszek Otto (PL)

Pokój z Kuchnią,

10.00 – 13.00

  • Istvan Szugyiczky (HU)

warsztaty

Pokój z Kuchnią

15.00 – 18.00

  • Helvetica – pokaz filmu

Kino Centrum

19.00 – 20.30

Helvetica to jeden z najpopularniejszych proporcjonalnych jednoelementowych krojów pisma. Opracowany został pierwotnie jako czcionka przez Maxa Miedingera w 1957 r. dla firmy Haas’sche Schriftgießerei ze Szwajcarii. Nazwa kroju pochodzi od słowa Helwecja, rzymskiej nazwy obecnych terenów Szwajcarii.

Pismo to stało się jednym z najbardziej popularnych krojów na świecie, m.in. za sprawą użycia go jako fontu systemowego w komputerach Apple Macintosh

Helvetice został poświęcony wielokrotnie nagradzany długometrażowy dokumentalny film, w reżyserii Garrego Hustwita. 50. rocznica powstania kroju pisma Helvetica stała się okazją do opowiedzenia jego historii oraz jego wpływu na współczesny design.

80-minutowy film został uzupełniony szeregiem wywiadów ze światowej sławy projektantami, wśród których znaleźli się m.in. Massimo Vignelli, Matthew Carter, Erik Spiekermann, Hermann Zapf, Michael Bierut, Neville Brody, David Carson, Jonathan Hoefler, Otmar Hoefer, Alfred Hoffmann, Lars Müller, projektanci studia Norm, Mike Parker, Rick Poynor, Stefan Sagmeister, Leslie Savan i Paula Scher.

  • Finisaż festiwalu + koncert

Pokój z Kuchnią

21.00 – 24.00

AN ON BAST – inicjatywa młodej poznańskiej producentki Anny Sudy, absolwentki filozofii i prawa, związanej od najmłodszych lat ze światem muzyki.

Utwory AN ON BAST inspirowane są zarówno muzyką klasyczną, doświadczeniem śpiewania w chórze, jak i własnymi poszukiwaniami specyficznej formy muzycznej, bliskiej eksperymentalnej muzyce elektronicznej . Po przełomowym sukcesie samodzielnie wydanej płyty „Welcome scissors” (2006), artystka brała udział w prestiżowych warsztatach (Red Bull Music Academy, Melbourne 2006), a także w kolejnych koncertach i festiwalach: Sonar (Barcelona), Strom (Kopenhaga), Kvitnu (Kijow), Numusic (Stavanger), Unsound (Torun), Plateaux (Torun), Audioriver (Plock). Po wydaniu kolejnych płyt: „Happy- Go-Lucky”(Etalabel 2006), „Words Are Dead” (Rednetic 2008), w 2009 wykonała zwrot w stronę muzyki nieco bardziej tanecznej, produkując EP „Calypso” (La Folia Recordings/USA ) utrzymaną w klimacie minimal techno oraz „Upon the Dew Drop” EP (2010). Artystka na stałe działa we współtworzonym przez siebie Stowarzyszeniu City Inside Art, inicjatywie młodych performerów i dj’ów ze środowiska poznańskiego; współpracuje także z teatrami, realizując projekty muzyczne towarzyszące spektaklom.

Antistatic Family – grupa audiowizualna wykorzystująca multimedia do budowania wspólnych autorskich realizacji. Pomimo czasoprzestrzennych i materialnych ograniczeń, inicjatywa cały czas się rozszerza, podkreślając swój anty-statyczny charakter.

Na piątkowym koncercie zagra Michał Mierzwa – jeden z członków grupy audiowizualnej Antistatic Family. Wizualizacje na żywo to tylko jedna z przestrzeni jego aktywności – z powodzeniem działa także na polu grafiki i identyfikacji wizualnej. Współtworząc studio kreatywne Uniforma jest autorem elementów identyfikacji wizualnej dla TVP Kultura, realizowanego przez TVP2 Sopot Hit Festiwalu, czy Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Short Waves. Od lat aktywnie wpływa na polską kulturę, będąc odpowiedzialnym za oprawę wizualną i merytoryczny rozwój polskiej edycji Festiwalu Future Shorts i Festiwalu Nowych Zjawisk Audiowizualnych Vivisesja.

Tworzy wizualizacje od 2002 roku, na terenie całej Polski i Europy. Współpracował m.in. z: Sunosis (UK), Tim Lensenta (DE), DJ Eshabe (PL), 1605munro (ARG), Feelaz (PL), SLG (PL), Sonda (PL), Out Co(PL), Gsound (PL), dj Shwanz (PL), Piotr Bejnar (PL), Deuce (PL), 8rolek (PL).

Na festiwalu PLASTER pokaże specjalnie na ten cel zaprojektowaną interaktywną animację typograficzną!

Więcej informacji: csw.torun.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas