Designteka

wydarzenia

Polacy projektują opakowanie LEGO

26.03.2012

Czwórka młodych projektantów z Poznania dostała się do finału konkursu The SCA Packaging Design Challenge organizowanego razem z firmą LEGO. Producent kultowych zabawek poszukuje rozwiązań innowacyjnych i ekologicznych, a dla najlepszej drużyny przewidziane są nagroda pieniężna i staże. Czy kreatywni Poznaniacy ułożą LEGO w opakowania swojego autorstwa? – Prezentacja w Brukseli wypadła bardzo obiecująco. Z niecierpliwością czekamy na wyniki – mówi Katarzyna Gliszczyńska, merytoryczny opiekun grupy.

The SCA Packaging to 2. największy producent kartonowych opakowań na świecie. Od 2008 roku organizuje międzynarodowy konkurs dla młodych designerów we współpracy z European Design Centres. W zeszłorocznej, 3. edycji, zadaniem uczestników było zaprojektowanie innowacyjnych i ekologicznych opakowań dla klocków LEGO i husteczek TEMPO. Z wyzwaniem zmierzyło się 145 teamów z 42 różnych krajów.

Projekt poznańskiej drużyny świetnie wpisał się w wymogi eksperckiego jury, trafił na listę 5 najlepszych konceptów i został zakwalifikowany do ścisłego finału. Monika Gościniak, studentka School of Form; Joanna Misiun, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Dominik Jatczyński, projektant i pasjonat grafiki 3D zaprezentowali swój pomysł LEGO IN ORDER TO PLAY w Brukseli, a także mieli okazję odwiedzić fabrykę i główną siedzibę LEGO w duńskim Billund.

Inicjatorką i organizatorką polskiej drużyny jest Katarzyna Gliszczyńska z Cloud Design, zajmująca się tworzeniem i przeprowadzaniem warsztatów dla firm i instytucji. Domeną jej pracy jest zarządzanie designem i innowacją, myślenie projektowe oraz techniki kreatywne. Skład zespołu uformował się w trakcie takiego właśnie warsztatu.

Najpierw zebrałam, a następnie intuicyjnie i bezdyskusyjne podzieliłam grupę na zespoły mieszając płcie, doświadczenie oraz kompetencje – mówi Katarzyna Gliszczyńska. – Przeprowadziłam dwudniowe warsztaty w biurze coworkingowym Eureka Hub, podczas których wykorzystałam techniki kreatywne i design thinking. Pilotowałam i organizowałam następne spotkania. Ważne było zagrzewanie do walki, również przez uczestników z zewnątzr, udzielanie informacji zwrotnych pomiędzy grupami oraz muzyka Mozarta w tle. To synchronizowało półkule mózgowe na relaks i koncentrację – dodaje z uśmiechem. A poważniejąc: Jednak kluczem była niezwykle ciężka praca, w trakcie której grupa wchodziła coraz głębiej w temat.

Jak wygląda finalny projekt? – Długo zastanawialiśmy się, analizowaliśmy problemy związane z użytkowaniem obecnego opakowania jak i samą zabawą klockami – mówi Joanna Misiun, młoda projektantka. – Cennymi wskazówkami okazały się opinie matek, dzieci i właściciela sklepu z klockami LEGO. Naszym głównym celem okazało się sprostanie największemu wyzwaniu – uniknięciu bałaganu towarzyszącemu zabawie klockami. Zaproponowaliśmy, by opakowanie zamiast od góry otwierać od frontu, tworząc dzięki temu funkcjonalną kuwetę na klocki, która ułatwia ich dobór podczas zabawy i minimalizuje potrzebę ich wysypania z opakowania.

Poznańscy designerzy miło wspominają pracę twórczą nad projektem. – Do udziału w warsztatach zwabiło mnie hasło „LEGO”. Wychowałem się na klockach z kultowym logo, nawet dzisiaj nie przestają mnie fascynować. Praca nad projektem zaabsorbowała mnie tak bardzo, że weekendowe spotkania mijały jak najlepsza rozrywka – przyznaje Dominik Jataczyński.

Zdaniem Moniki Gościniak duże wyrazy uznania należą się organizatorom konkursu. – Jako autorzy jednej z 5 najwyżej ocenionych koncepcji zostaliśmy zaproszeni do zwiedzenia fabryki LEGO w duńskim Billund, gdzie przedstawiliśmy nasz pomysł i poznaliśmy wyśrubowane standardy produktów tego słynnego producenta. Następnego dnia uczestniczyliśmy w szkoleniu w siedzibie SCA Packaging i ponownie omówiliśmy naszą koncepcję. Miłym zaskoczeniem było to, że każdy projekt dostał swojego opiekuna, projektanta SCA. Naszą tutorką została Miriam, Hiszpanka, od 4 lat pracująca w głównej siedzibie SCA w Brukseli, która była finalistką pierwszej edycji konkursu – mówi Monika Gościniak.

Wyniki konkursu poznamy już 28 marca 2012 r.

Katarzyna Gliszczyńska

Od lat zajmuje się zarządzaniem designem. Najpierw interaktywnym, następnie innowacyjnych produktów wyposażenia wnętrz – Planika Fires. Współpracowała z włoską firmą Rea & Partners przy wprowadzaniu włoskich i hiszpańskich marek Tre-P&Tre-Piu, Molteni, Foscarini, Gandia Blasco, GAN, Desalto na rynek polski. Autorka cyklu warsztatów: Co-creation, Service Design i Design for All.Dla firmy Vox Industrie SA zrealizowała projekt MAMAMA – multisensorycznych mebli wspierających rozwój dziecka. W 2010 roku zaprojektowała warsztaty i konferencję Food Design, pierwsze takie wydarzenie w Polsce. Autorka programu pierwszych studiów podyplomowych Food Design w Polsce.We wrześniu 2011 poprowadziła 5-dniowe warsztaty NOWA FORMA Swarzędz, podczas których powstały 4 meble, z których 2 zostały wybrane by reprezentować Wielkopolskę na największych targach meblowych w Mediolanie.. Na codzień w ramach Cloud design pracuje z projektantką Marią Dziewolską, autorką między innymi zabawki BUBA ,również nagrodzonej wystawą w Mediolanie.

Wypowiedzi uczestników konkursu

Monika Gościniak, Studentka School of Form w Poznaniu:

Warsztaty organizowane przez Katarzynę Gliszczyńską były dla mnie cennym doświadczeniem. Dopiero zaczynam swoją przygodę z designem i chcę uczyć się jak skutecznie pracować w grupie projektowej. Fakt, że z nowo poznanymi ludźmi udało nam się stworzyć koncepcję, która zwróciła uwagę jury konkursu jest wielkim sukcesem, który zachęca mnie do dalszej pracy.

Joanna Misiun, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, zajmuje się głównie projektowaniem wnętrz:

Postanowiłam wziąć udział w warsztatach ponieważ jest to świetny sposób na konstruktywne spędzenie wolnego czasu i możliwość pracy ciekawym obszarze projektowania. Jestem pozytywnie zaskoczona jak poprzez „workshopy” udało nam się uformować zgrany zespół, który potrafił w mądry i ciekawy sposób znaleźć rozwiązanie na szereg problemów projektowych. Wspaniałe jest też to, że pracowaliśmy w przeświadczeniu, że przede wszystkim jest to zabawa i naszym celem jest po prostu stworzyć koncepcję opakowania.

Sukces, którego się nie spodziewałam nadal mnie niesamowicie cieszy. Dzięki warsztatom w Poznaniu i Danii nauczyłam się wielu umiejętności przydatnych każdemu projektantowi. Najważniejsze jednak jest przypomnienie sobie jak inspirująca potrafi być praca w grupie.

Dominik Jatczyński, projektant i pasjonat grafiki 3D:

Do udziału w warsztatach zwabiło mnie hasło „LEGO”. Wychowałem się na klockach z kultowym logo, nawet dzisiaj nie przestają mnie fascynować. Praca nad projektem zaabsorbowała mnie tak bardzo, że weekendowe spotkanie mijały jak najlepsza rozrywka. Teraz pracując dalej nad finałową koncepcją cieszę się, że jestem częścią tego zespołu. Każdy z nas jest inny, wnosi inne doświadczenia i dzięki temu potrafimy się uzupełniać i napędzać do dalszej pracy.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie www.scapackaging-design-challenge.com

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas