dodatki
Serwantka
Projekt „Serwantka” to zestaw eksperymentalnych obiektów do ekspozycji i przechowywania porcelany. Zawieszone w przestrzeni, pomiędzy elastycznymi zwojami papieru japońskiego filiżanki tworzą graficzne kompozycje w przestrzeniach współczesnych jadalni. Inspiracją dla projektantów był tradycyjny sposób przechowywania porcelany, która często jest chowana w szafkach i szufladach kuchennych.
Zestaw serwantek ma na celu wydobycie uroku porcelany, poprzez wyeksponowanie jej w innym niż dotychczas kontekście, co pozwala na nowo cieszyć się od dawna posiadaną zastawą.
Projekt „Serwantka” pochodzi z pracowni Beyond.
Beyond to inicjatywa projektowo – badawcza mająca na celu projektowanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie szeroko rozumianego wzornictwa. Zespół projektowy tworzą pracownicy naukowi Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu: Karolina Tylka – designer oraz Szymon Nawój – architekt wnętrz.
Ważnym wydarzeniem w działalności Beyond była prezentacja dorobku i eksperymentów projektowych na największych targach meblowych w Mediolanie w ramach „Salone Satellite” 2010. Tam też zaprezentowali projekt „Serwantka”.
Ambicją projektantów jest proponowanie alternatywnych rozwiązań, które przełamują stereotypy i wnoszą inną, nową jakość do codziennego życia.
Projektanci tworzący studio:
Karolina Tylka to absolwentka wydziału Architektury i Wzornictwa i jednocześnie pracownik katedry wzornictwa poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz absolwentka wydziału Projektowania procesu i produktu na Berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych ( Universität der Künste – Berlin).
Prezentowała swoje projekty i koncepcje w ramach największych targów innowacji i elektroniki CeBit – w Hanowerze (współpracując z firmą Mitsubischi).
Jej prace można było zobaczyć na takich imprezach designerskich jak: Designmai (2004 – “DESIGNAMI EU+ – Polka design goes Berlin”, 2005 – Josetti Hoeffe, 2006 – Designability), Saint- Etienne (w ramach polskiego stoiska na Biennale Internationale Design „Projektanci wobec konsumpcji” ), a także w Kopenhadze, Frankfurcie, Coburgu, Cieszynie i Warszawie.
Projektantka zajęła pierwsze miejsce w konkursie na projekt statuetki zaprojektowanej dla Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu – wręczanej najbardziej innowacyjnym firmom Wielkopolski w kategoriach „Innowacyjna Inwencja” oraz „Mikro Przyszłości”.
W poprzednich latach kilka wyróżnień i nagród w konkursach (2 miejsce w konkursie PHILIPSA, wyróżnienie w konkursie IWP – „Design Młodych” …. ).
Od roku 2007 współtworzy wraz z projektantami i naukowcami z Polski, Niemiec, Danii, Anglii projekt DEEDS – Design Education for Susstaibnability. W ramach projektu powstają idee, szkolenia, konferencje (np. w ramach targów 100% Susstainability, 100% Designu-Londyn) dotyczące zrównoważonego rozwoju, edukacji oraz projektowania architektury czy wzornictwa przemysłowego. (www.deedsproject.org)
Szymon Nawój, architekt wnętrz, absolwent wydziału Architektury i Wzornictwa i jednocześnie pracownik katedry architektury wnętrz poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom magistra sztuki w zakresie architektury wnętrz uzyskał w 2002 roku w pracowni projektowania architektury wnętrz prof. Eugeniusza Matejko opracowując koncepcje urbanistyki miasta Poznania.
Szymon Nawój od 2002 roku pracuje zawodowo wchodząc w skład różnych zespołów projektowych.
Współpracując między innymi z architektem wnętrz Eugeniuszem Matejko, projektantem Karoliną Tylką, architektem wnętrz Maciejem Basałygo, architektem wnętrz Piotrem Sudakiem projektuje: wystawy muzealne, wystawy okolicznościowe, wystawy targowe, wnętrza domów i mieszkań prywatnych, meble i elementy wyposażenia wnętrz, wnętrza komercyjne o charakterze wystawienniczym, wnętrza biurowe, rozbudowy i modernizacje obiektów architektonicznych (we współpracy z architektami)
Jest zdobywcą nagród, m.in.: Nagroda za ekspozycję „100-lecie otwarcia Muzeum im. cesarza Fryderyka w Poznaniu” – „Sybilla” – nagroda w ramach konkursu na wydarzenie kulturalne roku oraz Nagroda za ekspozycję „Kilimy Polskie od XVIII do XIX wieku”- „Sybilla” – nagroda w ramach konkursu na wydarzenie kulturalne roku.
Więcej na: